Firma » Praca

Tego nie mów na rozmowie kwalifikacyjnej

Tego nie mów na rozmowie kwalifikacyjnej
Zobacz więcej zdjęć »
„Mój były szef był tyranem i zbyt wiele ode mnie wymagał” – takie zdanie na pewno nie powinno paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która ma się zakończyć sukcesem. Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, czego nie powinieneś mówić by nie zaprzepaścić swoich szans na zdobycie pracy.

Czym zajmuje się Wasza firma?

Wbrew pozorom, tego typu pytania od kandydatów wciąż padają na rozmowach kwalifikacyjnych. „Brak podstawowej wiedzy o miejscu, w którym chcesz pracować może być odebrany jako ignorancja. Dlatego zanim wybierzesz się na spotkanie z rekruterem, zbierz informacje na temat firmy. Powinieneś wiedzieć, czym się zajmuje, ale także umieć powiedzieć, co możesz zrobić, by być przydatnym pracownikiem” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Jakie benefity dodatkowo otrzymuje pracownik?

Tego typu pytanie najlepiej zostawić sobie na etap negocjacji – czyli już po otrzymaniu oferty pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może, ale nie musi zapytać, jakich świadczeń dodatkowych czy pensji oczekujesz. Tego typu kwestie zawsze powinny być inicjowane przez pracodawcę, nigdy kandydata.

„Mój były szef to…”

Złotą zasadą jest, by nie mówić źle o swoich poprzednich przełożonych. Nawet, jeśli to co mówisz jest prawdą, w oczach rekrutera wypada to bardzo słabo – wychodzisz na osobę narzekającą lub robiącą z siebie ofiarę. Możesz odnieść się do pracy w poprzedniej firmie, ale skup się na sukcesach, które udało Ci się osiągnąć, a nie na osobach, z którymi pracowałeś.

Komplementy zachowaj dla siebie

Spotkanie z pracodawcą potraktuj profesjonalnie. Twoje osobiste uwagi dotyczące wyglądu czy stroju rekrutera, podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie mają większego znaczenia. „Nawet jeśli wpadły Ci w oko okulary, bądź broszka pani z działu HR, nie wspominaj o tym. Może to zostać odebrane jako niestosowne zachowanie” – radzi ekspert monsterpolska.pl.

Zwolnili mnie z pracy

Użycie tego określenia skreśli Cię na starcie. Oczywiście nie kłam, jednak skup się na tym, co jest dla Ciebie pozytywem. Powiedz np. „Ja i mój szef mieliśmy inne wizje na cele naszego działu. Stało się więc jasne, że muszę szukać nowych zawodowych wyzwań”. W ten sposób pokażesz, że praca, o którą się starasz, jest dla Ciebie naprawdę ważna.

Nigdy nie mów „nie wiem”

Nawet jeśli faktycznie tak jest, nie możesz powiedzieć, że po prostu masz braki w wiedzy. Odpowiedz raczej, że w tej chwili nie jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale do końca dnia oddzwonisz i dasz na nie odpowiedź.

www.monsterpolska.pl

Informacje dodatkowe:

monsterpolska.pl (Monster Worldwide Polska Sp. z o.o.) to część największego na świecie serwisu kariery monster.com. W Polsce firma jest obecna już od 1999 roku, wcześniej jako jobpilot.pl.  Celem monsterpolska.pl jest ułatwienie kontaktu pomiędzy prężnie rozwijającymi się firmami a profesjonalistami. Pracobiorcom, serwis monsterpolska.pl oferuje możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą zawodową. Pracodawcom ułatwia poszukiwanie wykwalifikowanych kandydatów. Jest to możliwie dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnym usługom, usprawniającym proces rekrutacji.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nina.biadun@triplepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »