Firma » Biznes
Termowizja: czego oczy nie widzą, zobaczy dron
Zobacz więcej zdjęć » |
Teraz administratorzy bez podnośnika i wstrzymywania ruchu wokół budynków, mogą sprawnie przeprowadzić pomiary termowizyjne oraz ocenić izolacyjność termiczną nieruchomości.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Standardowa kontrola budynków biurowych, magazynów czy obiektów przemysłowych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej jest czasochłonnym procesem. Zajmuje kilka godzin oraz jest poprzedzona nawet kilkutygodniowymi ustaleniami i zdobywaniem odpowiednich pozwoleń na realizację badania. Dron Sodexo wyposażony w odpowiednie urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie, skraca czas diagnostyki do kilkudziesięciu minut, a także eliminuje konieczność uzyskiwania stosownych uprawnień oraz długotrwałego przygotowywania.
Ten sterowany drogą radiową, lekki i niewielki sprzęt może być używany wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć lub tam gdzie do tej pory stosowane były dźwigi, rusztowania czy wysięgnik. Start, lot po wcześniej ustalonej trasie oraz lądowanie bezzałogowca w wyznaczonym miejscu mogą być kontrolowane przez jednego operatora lub odbywać się automatycznie. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej połączonej z modułem GPS, podczas lotu dron tworzy mapę z rozkładem temperatur. Cały pomiar wykonywany jest radiometrycznie co oznacza, że na termogramie specjaliści mogą odczytać temperaturę w dowolnym punkcie, a także dokładnie zlokalizować miejsce po współrzędnych GPS.
Na podstawie map oraz zdjęć termograficznych, eksperci Sodexo są w stanie szczegółowo przeanalizować stan izolacji termicznej nieruchomości, zlokalizować niewidoczne elementy konstrukcyjne mające wpływ na występowanie mostków termicznych, określić umiejscowienia oraz rodzaje zawilgoceń, sprawdzić funkcjonowanie ciągów wentylacyjnych, miejsc przepływu powietrza, a także wykryć nieprawidłowości w działaniu systemów grzewczych. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną wykorzystywany jest również do inspekcji obiektów przemysłowych, takich jak kominy, chłodnie kominowe, rurociągi, wieże ciśnień czy zbiorniki. Warto podkreślić, że skrócenie czasu diagnostyki oraz zmniejszenie kosztów badania wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości takich pomiarów oraz wpływa na szybką lokalizację wszelkich usterek.
Kontrola nieruchomości z powietrza
W Sodexo stale śledzimy nowości technologiczne pojawiające się na rynku, bacznie obserwujemy inne branże i analizujemy jakie rozwiązania mogą usprawnić naszą pracę oraz obniżyć koszty w ramach szerokiego zakresu usług facility management. Pomysł wykorzystania drona zrodził się w Polskim oddziale firmy i tutaj został pilotażowo wdrożony. Dron usprawnił i ułatwił wiele codziennych zadań realizowanych na terenie zarządzanych przez Sodexo nieruchomości – mówi Norbert Ślusarczyk, Dyrektor Usług Technicznych z Sodexo Polska On-site Services.
Dzięki urządzeniu przy niewielkich nakładach finansowych, eksperci techniczni Sodexo szybko i precyzyjne zabierają informacje z trudnodostępnych miejsc, sprawdzają wiele tysięcy metrów pokryć dachowych czy kontrolują przepustowość parkingów, dróg wjazdowych oraz wyjazdowych. Ponadto, bezzałogowy statek powietrzny pozwala na bezproblemowe inspekcje szczelności świetlików dachowych w magazynach, oceny techniczne elewacji wysokich budynków czy kontrole stanu linii energetycznych.
Nie ma wątpliwości, że drony zrewolucjonizowały branżę Facility Management. Bezzałogowce łączą w sobie najnowsze technologie z zakresu sterowania, elektrycznych maszyn napędowych, systemów GPS i lotnictwa. Pozwalają firmom nie tylko zaoszczędzić czas i obniżyć koszty związane z obsługą nieruchomości, ale także otwierają przed nimi nowe możliwości. Jak pokazują eksperci Sodexo Polska On-site Services odpowiednio skonstruowane i wyposażone drony mogą być wykorzystane nie tylko do wykonywania dokumentacji zdjęciowej czy filmowej, ale także do dokonywania zaawansowanych inspekcji i pomiarów termowizyjnych.
Komentarze (0)