Motoryzacja » Samochody

Testy psychotechniczne dla kierowców powyżej 60 roku życia.

Aktualnie, osoby które nawet kilkanaście lat wcześniej zdawały prawo jazdy, a dokument jest bezterminowy, nie muszą wykonywać badań psychotechnicznych. Unia Europejska chce wprowadzić obowiązek przejścia takich badań okresowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 
 
W niektórych krajach seniorzy nawet co roku pojawia się w poradniach w celu przeprowadzenia takich testów.
 
Seniorzy będą musieli regularnie przechodzić badania dla kierowców!
 
 
Spora część społeczeństwa jest pewna, że osoby starsze stanowią zagrożenie na drodze. Spotykamy się z opinią, że jeżdżą za wolno, nie mają wystarczająco dobrego refleksu, czy posiadają gorszy wzrok. Zapewne trochę racji w tym jest, jednak czy nie w każdej grupie wiekowej znajdują się osoby, które mają podobne problemy? Z ankiet wynika, że seniorzy zdają sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia czy wady wzroku, która może być powodem kolizji czy wypadku. Osoby te same przyznają, że nieraz rezygnują z prowadzenia samochodu będąc świadomym zagrożeń. Na przykład starają się nie siadać za kółko po zmroku. Ponadto wyniki wypadków z ostatnich lat wskazują, że to nie osoby starsze powodują najwięcej wypadków, a takie w wieku 25-39 lat.
 
Szukanie dziury w całym czy troska o bezpieczeństwo?
 
Spójrzmy na to inaczej. Czy osoba w wieku 60 lat to starzec? Należałoby przywołać w myślach osoby z najbliższego otoczenia, w wyżej wspomnianym wieku i zastanowić się, czy tacy ludzie stwarzają realne zagrożenie na drodze. Może warto byłoby pomyśleć nad ogółem i nakłaniać nie tylko osoby starsze, aby regularnie poddawali się takim badaniom. Czy apelacja wystarczy, czy jednak potrzebne jest wprowadzenie takiego przepisu, aby społeczeństwo zrozumiało jak duże znaczenie ma pełna sprawność psychiczna? Pamiętajmy też, że na emeryturę przechodzi się dopiero od 65 roku życia.
 
Kiedy zostaną wprowadzone nowe zasady?
 
 
Unia Europejska ma w zamiarze wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla
kierowców powyżej 60. roku życia we wszystkich krajach należących do Unii. Zmiany mają zostać wprowadzone jak najszybciej, być może jeszcze w tym roku. Dopókinowe przepisy nie wejdą w życie eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego zachęcają i apelują o poddawanie się okresowym badaniom psychotechnicznym. Można również skorzystać z kursów i jazd doszkalających, dzięki którym mamy możliwość trenować swoje umiejętności. Warto także nieco zwolnić, nie jeździć po zmroku czy w złych warunkach atmosferycznych.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Arkana E-Marketingu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »