Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości

To będzie niezły bigos - czyli największe w Polsce święto bigosu

Już po raz ósmy Siedlisko Folkloru Marzanna w Niedrzwicy Kościelnej k/Lublina stanie się światową stolicą bigosu - 18 listopada 2012, godz. 13.00 Dla prawdziwych sympatyków bigosu – WSTĘP WOLNY.
Wszystko zaczęło się od wiszącej na włosku awantury. Grupa miłośników bigosu, skupiona wokół Siedliska Folkloru Marzanna, postanowiła zaprotestować, kiedy tuż po wejściu Polski do unijnej wspólnoty, regulacje euro urzędników miały zabronić odgrzewania potraw! A jak wiadomo bigos, nasz przysmak, im więcej razy odgrzewany, tym lepszy. Wówczas, niejako w obronie narodowego interesu, po raz pierwszy zorganizowano Święto Bigosu.

- Trudno powiedzieć, czy organizacja Święta przyczyniła się do cofnięcia zakazu, ale jedno wiadomo na pewno: przysłużyła się do popularyzacji tej jakże zacnej strawy - mówi Władysław Boruch, organizator i właściciel „Siedliska".

Tegoroczne wydarzenie, jak co roku, przyciągnie przeszło tysiąc miłośników bigosu nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Niewykluczone, że są wśród nich także oponenci, którzy ponad osiem lat temu nie chcieli zgodzić się ze staropolską recepturą.

Wśród smakoszy bigosu, będą także kucharze z restauracji i szkół gastronomicznych. Wszyscy uczestnicy święta smakować będą serwowane potrawy, aby w końcu wybrać tę jedną, którą wyróżnią Nagrodą Publiczności. Przede wszystkim jednak jury, złożone z dziennikarzy z całego kraju po wnikliwej degustacji przyzna tradycyjne nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Gary. W ubiegłym roku I miejsce i Złote Gary równolegle w dwóch kategoriach (dla zakładów gastronomicznych oraz szkół) zdobyli: hotel „Mościki" ze Spały oraz uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej koło Lublina.

Dodatkowymi atrakcjami tegorocznego święta, oprócz degustacji i wyboru najlepszego bigosu, będą występy zespołów artystycznych: Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego
w Lublinie, kapeli „Nebokraj" ze Lwowa, szkolno - strażackiej orkiestry dętej z Niedrzwicy Kościelnej oraz lubelskiej orkiestry „Iubilaeum" z solistką Iwoną Gostkowską - Kurczewską (sopran). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Urząd Marszałkowski w Lublinie. Współorganizatorem Święta Bigosu jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników „Globtroter". Wydarzenie poprowadzi: Michał Fajbusiewicz, dziennikarz śledczy i twórca legendarnego programu TVP - „997".

Święto Bigosu 18 listopada 2012, godz. 13.00 - Wstęp wolny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 2 dni:
BEZPŁATNE ZAJĘCIA PRÓBNE W ATMOSFERZE MULTISPORT W WARSZAWIE
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »