Kultura » Kultura

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Wystawa plenerowa Instytutu De Republica

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie.

Ekspozycja, którą przygotował Instytut De Republica, składa się z piętnastu wielkoformatowych plansz, które zostały opracowane w języku polskim oraz angielskim. Każda z nich opisuje konkretny etap życia lub działalności politycznej premiera Tomasza Arciszewskiego. Co warte podkreślenia, do przygotowania wystawy wykorzystano dziesiątki niepublikowanych do tej pory fotografii, pochodzących między innymi z prywatnego archiwum wnuka premiera Tomasza Arciszewskiego, jak również Instytutu Polskiego w Londynie oraz Wojskowego Biura Historycznego. Autorem scenariusza wystawy jest dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz., konsultacji merytorycznych udzielił prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wystawa, którą możemy tu oglądać, to już szósta, przygotowana przez Instytut De Republica a trzecia, po ekspozycjach poświęconych Cyprianowi Norwidowi oraz Januszowi Fiszerowi, poświęcona przedstawicielowi polskiej kultury, nauki i polityki (pozostałe: „Historia Polski XX wieku na znaczkach solidarnościowych”, „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, „Bydgoszcz 1939-1945”) – podkreślił prof. zw. dr hab. Andrzej Przyłębski – Dyrektor Instytutu De Republica otwierając wystawę. – Z niezwykłą dbałością o najważniejsze wydarzenia przybliżamy tu sylwetkę Tomasza Arciszewskiego, premiera Rządu Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Jest to szczególnie ważne w kontekście procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, w którym Instytut De Republica uczestniczy – dodał.  

Jednym z uczestników wernisażu był autor scenariusza wystawy poświęconej premierowi Tomaszowi Arciszewskiemu – dr hab. Jarosław Rabiński, prof. ucz. W krótkim wystąpieniu podkreślił, jak wielkim autorytetem pośród polityków cieszył się premier Arciszewski: – Tomasz Arciszewski był człowiekiem wybitnym, był człowiekiem kilku epok, był człowiekiem, który darzony był ogromnym szacunkiem na polskiej scenie politycznej. Był tak ogromnym autorytetem, że kiedy w Polskiej Partii Socjalistycznej na emigracji doszło do rozbicia i sporów, to choć niektórzy ważni politycy, z głośnymi nazwiskami, nie zgadzali się z Arciszewskim, nie artykułowali swoich opozycyjnych poglądów głośno przez szacunek dla tego człowieka – zaznaczył.  

Gościem honorowym spotkania był wnuk premiera – prof. em. Tomasz Arciszewski, który w kilku słowach przybliżył osobistą perspektywę bycia częścią rodziny polskiego męża stanu na emigracji. Przybliżył między innymi historię zarekwirowanego przez Urząd Celny w latach 80. złotego zegarka premiera Arciszewskiego, który następnie został sprzedany na zamkniętej aukcji i zaapelował o podjęcie próby jego odnalezienia. Podziękował również za przygotowanie ekspozycji:  To jest ogromne wydarzenie w powojennej historii mojej rodziny, która w pewnym sensie jest unikalna. Otóż przedstawiciele trzech pokoleń: dziadek, ojciec i ja mają w Polsce status osób represjonowanych. Ta wystawa jest symbolem ciągłości i sprawiedliwości historii oraz wiary w to, że sprawiedliwość ostatecznie dokonuje się.

Wystawę „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” można oglądać bezpłatnie przez cały czerwiec w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (przy Al. Ujazdowskich w Warszawie).



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

InstytutDeRepublica

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »