Zdrowie » Uroda

Trądzik – zmora nastolatków i dorosłych

Krostki, zaskórniki, grudki, nieestetyczne zmiany. Trądzik, niegdyś uznawany za zmorę nastolatków zmagających się z burzą hormonów, dziś coraz częściej dotyka także dorosłych. Potrafi wykluczyć z życia towarzyskiego i sprawić sporo problemów. Jak sobie z nim poradzić?


Fazy zmian skórnych


Trądzik to różne stopnie zaawansowania choroby skóry. W pierwszej fazie pojawiają się zaskórniki. Mają postać białawych lub czarnych punkcików. Niewielkich, ale jednak coraz bardziej zauważalnych i uporczywych. Potocznie określane są jako wągry i zwykle rzadko kojarzone z trądzikiem, a to jego pierwsze stadium. Najwięcej pojawia się ich na twarzy, ale mogą występować również na ramionach, dekolcie i plecach. Wszędzie tam, gdzie są umiejscowione gruczoły łojowe.

Druga faza trądziku to grudki i krostki. Ta nasilona postać objawia się rozwijającym stanem zapalnym wokół gruczołów łojowych. Na skórze widziane jest to jako czerwone, wypukłe zmiany. Trzecia faza choroby, najgorsza, to guzki o sino-czerwonej barwie, które w środku wypełnione są ropą. Dochodzi do zakażenia głębszych warstw skóry. Po cystach niestety pozostają trwałe blizny.

Skąd się bierze trądzik?

Burza hormonalna u nastolatków sprawia, że dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Jest to główna przyczyna trądziku, choć okazuje się, że pośrednia, bo to nie hormony same w sobie są winne temu schorzeniu. Trądzik nierzadko związany jest ze skłonnościami genetycznymi do wydzielania zwiększonej ilości sebum. Łatwo dochodzi wtedy do zatykania gruczołów łojowych, a stąd o krok do infekcji bakteryjnych.

Nadmierne wydzielanie sebum związane jest również ze stresem, ponieważ organizm dość silnie reaguje na stresujące, trudne sytuacje. Nie bez znaczenia pozostaje zażywanie niektórych leków, głównie antydepresantów i hormonów, zwłaszcza kortykosteroidów.

Jak uporać się z trądzikiem?

Przede wszystkim należy udać się do dermatologa, by znaleźć przyczynę schorzenia. Trądzik wymaga dobrania indywidualnego sposobu leczenia. Nierzadko jest to połączenie farmakologii, w tym leków o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, a także odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Warto przyglądać się codziennej diecie, bo ta zdrowa i obfitująca w składniki ważne dla kondycji skóry, pozwala szybciej i efektywnej uporać się z trądzikiem.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »