Gospodarka » Bezpieczeństwo

Trudna sztuka odpowiedzialności

Trudna sztuka odpowiedzialności
Zobacz więcej zdjęć »
95% Polaków uważa się za osoby odpowiedzialne. Czy rzeczywiście tak jest? Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie ING Życie pomiędzy deklaracjami a prawdziwym zachowaniem respondentów pojawiają się różnice.

ING Życie postanowiło sprawdzić, jak Polacy rozumieją odpowiedzialne postawy w życiu codziennym oraz jak przekładają się one na sferę finansową. W tym celu zostały przeprowadzone badania, które stały się podstawą do stworzenia raportu „Sztuka odpowiedzialności".

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Z analiz wynika, że 95% Polaków uważa się za osoby odpowiedzialne. Zdaniem respondentów odpowiedzialne zachowanie może przejawiać się na różne sposoby. 27% badanych czuje się odpowiedzialnie troszcząc się o dzieci, 25% - dbając o rodzinę, a 23% - dobrze wykonując swoją pracę. Odpowiedzialność jest również cechą aspiracyjną. Jak pokazują badania jest ona ważniejsza nawet niż pieniądze - prawie 70% respondentów uważa, że wolałaby być biedna, ale odpowiedzialna. Cecha ta jest także ceniona u innych osób z najbliższego otoczenia. 3/4 kobiet oraz blisko 1/2 mężczyzn wymienia odpowiedzialność jako najważniejszą cechę idealnego partnera.

Wojna płci a odpowiedzialność

Współcześni Polacy deklarują równouprawnienie w podziale obowiązków domowych oraz wychowaniu dzieci. Zdaniem 80% badanych mężczyźni są odpowiedzialni za prowadzenie domu w takim samym stopniu, jak kobiety. Te same badania pokazują jednak, że w polskim społeczeństwie nadal utrzymuje się tradycyjny podział zadań. W większości gospodarstw domowych to kobieta gotuje, sprząta oraz pierze, natomiast do mężczyzny należy utrzymanie rodziny. Rozdźwięk pomiędzy deklaracjami Polaków, a ich zachowaniem w życiu codziennym, wynika z różnic w podejściu do odpowiedzialności kobiet oraz mężczyzn. Kobietom odpowiedzialność kojarzy się z troską o dom i rodzinę, podczas gdy mężczyźni koncentrują się na odpowiedzialności finansowej. Jak widać, rewolucja obyczajowa związana z przejmowaniem obowiązków mężczyzn przez kobiety, i na odwrót, nie zakorzeniła się jeszcze w polskim społeczeństwie. Zmieniła natomiast rozumienie odpowiedzialności - choć wiąże się ona z wieloma obowiązkami, nie musi być nudna. Większość Polaków twierdzi, że można być odpowiedzialnym nie rezygnując ze swoich pasji i marzeń. Wręcz przeciwnie, odpowiedzialna osoba umie znaleźć czas, aby rozwijać swoje zainteresowania.

Odpowiedzialność w świecie finansów

Odpowiedzialność finansowa najczęściej kojarzy się Polakom z umiejętnym planowaniem i kontrolą wydatków oraz zabezpieczeniem potrzeb rodziny. Przeszło 80% badanych uważa się za osoby odpowiedzialne finansowo, podczas gdy równocześnie ponad 1/3 Polaków deklaruje, że woli wydać pieniądze na nowy telewizor, niż odłożyć je z myślą o przyszłości. Polacy przyznają się także do innych nierozważnych zachowań finansowych. Najczęściej ulegają impulsywnym zakupom, a w dalszej kolejności zdarza im się żyć ponad stan, czy nie spłacać kredytów i pożyczek. Jedynie co piąty Polak twierdzi, że tego typu zachowania w ogóle go nie dotyczą. Badania przeprowadzone na zlecenie ING Życie pokazują, że jednym z głównych przejawów odpowiedzialności finansowej jest troska o rodzinę - czyli zabezpieczenie jej obecnych i przyszłych potrzeb finansowych. Zdaniem ponad 80% Polaków odpowiedzialny człowiek powinien być ubezpieczony na życie. Jednocześnie jedynie co piąty Polak posiada indywidualną polisę na życie. Dlaczego? Pomimo że doceniamy posiadanie ubezpieczenia, to jednak znajdujemy wymówki, aby z niego nie korzystać. Do najczęściej wymienianych powodów nieposiadania ubezpieczenia na życie należy brak refleksji. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie lubią myśleć o trudnych tematach wiążących się z chorobą lub śmiercią.

Różnice między deklarowanymi opiniami Polaków, a ich rzeczywistymi zachowaniami, pokazane w raporcie „Sztuka odpowiedzialności" ING Życie, rysują odpowiedzialność jako cechę aspiracyjną - jako naród nie jesteśmy może tak odpowiedzialni, jak lubimy o sobie myśleć, jednak uważamy, że warto do tej cechy dążyć.

Informacje o badaniu:

Badanie prowadzone było etapowo. Najpierw prowadzone były pogłębione badania jakościowe (tzw. fokusy - FGI oraz wywiady indywidualne - IDI).W badaniu udział wzięli mieszkańcy trzech miast: Warszawy, Katowic i Radomia, w wieku 25-50 lat, Łącznie przeprowadzono 8 fokusów i 12 wywiadów indywidualnych. Następnie przeprowadzono sondaż telefoniczny na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej w wieku 25-50 lat, o liczebności 1000 osób. Termin realizacji: kwiecień 2010. Agencja realizująca badanie: Instytut MillwardBrown SMG/KRC.

ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. rozpoczęło działalność w Polsce 2 sierpnia 1994 roku na podstawie zezwolenia Ministra Finansów. Założycielem i jedynym akcjonariuszem Towarzystwa jest ING Continental Europe Holdings B.V. Obecnie Towarzystwo należy do czołówki towarzystw ubezpieczeniowych.

ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. należy do Grupy ING - międzynarodowej instytucji finansowej prowadzącej działalność w zakresie ubezpieczeń, bankowości oraz zarządzania aktywami w ponad 40 krajach, zarządzając aktywami ponad 75 milionów Klientów. Grupa ING oferuje pełen pakiet usług finansowych klientom indywidualnym, firmom oraz instytucjom.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Multi_Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »