Firma » Biznes

Trybunał Sprawiedliwości UE o aukcjach internetowych

Trybunał Sprawiedliwości UE o aukcjach internetowych
Zobacz więcej zdjęć »
Aukcje internetowe i prowadzące je serwisy aukcyjne stały się miejscami, gdzie obraca się tak gigantyczną ilością towarów i które przynoszą tak ogromne zyski, że wzbudziły zainteresowanie równie szacownych instytucji co Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co było tego powodem?

Odpowiedzialność serwisów aukcyjnych

Sprawą, która przyciągnęła uwagę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej była kwestia odpowiedzialności internetowego serwisu aukcyjnego za treść ofert wyświetlanych za jego pośrednictwem. Choć kwestia owa rozpatrywana była na przykładzie konkretnej sprawy, wynikającej z oskarżeń względem jednego z czołowych serwisów aukcyjnych na świecie, towarzyszące jej wytyczne trybunału mają ogromne znaczenie dla wszystkich uczestników aukcji internetowych.

W swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął między innymi wątpliwości dotyczące podstaw prawnych pod ewentualną odpowiedzialność, jaką może ponieść serwis aukcyjny, a także w jakich warunkach podstawy te mogą zaistnieć. Wynika z niego, że w przypadkach, w których działalność serwisów aukcyjnych nie ogranicza się jedynie do technicznego pośredniczenia w nawiązywaniu kontaktu pomiędzy sprzedającym a kupującym, a także w sytuacji, gdzie serwisy te nie będą w stanie udowodnić, iż dopuszczały oferty o charakterze bezprawnym kierując się jedynie „dobrą wiarą", mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Kary i działania prewencyjne

Jednak to, co najważniejsze w wytycznych Trybunału, to nie sama odpowiedzialność serwisów prowadzących aukcje internetowe za treść umieszczanych tam ofert, lecz stwierdzenie, iż sądy krajowe w krajach odpowiednich do rozpatrywanej sprawy są upoważnione do nakazywania operatorom handlu elektronicznego wprowadzenia specjalnych działań zabezpieczających. Działania te mają na celu uniemożliwienie użytkownikom danego serwisu konkretnych naruszeń praw oraz ochronę przed ich ewentualnym naruszaniem w przyszłości. Działania te, według Trybunału Sprawiedliwości UE, winny być skuteczne, proporcjonalne i przede wszystkim odstraszające. Ich przykładem ma być zawieszanie sprzedawcy naruszającego prawo. Czy oznacza to, że czeka nas wielka czystka na serwisach aukcyjnych? Czas pokaże.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://blua.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

blackppp

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »