Kultura, sztuka » Kultura

Trzy książki z wydawnictwa Iskry

Trzy książki z wydawnictwa Iskry
Zobacz więcej zdjęć »
Nakładem Iskier ukazały się ostatnio trzy tytuły: „Najstarszy zawód świata” Marka Karpińskiego, „Joy Division i Ian Curtis” Deborah Curtis oraz tomik wierszy „Ciało i pamięć” Michała Jagiełły.

„Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji”  to nowe, uzupełnione wydanie analizy historycznej prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Treść głównych rozważań ubarwiają liczne ciekawostki, łącznie z cenami usług na przestrzeni dziejów, zmianami obyczajowości i najnowszymi tendencjami, jak seksturystyka czy zjawisko galerianek.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Marek Karpiński (1948), historyk literatury, uczestnik wydarzeń marcowych 1968, działacz opozycji demokratycznej, współpracownik KOR, internowany w stanie wojennym. Po 1989 r. pracownik Kancelarii Prezydenta RP i rzecznik prasowy Lecha Wałęsy.  Wiceprezes Instytutu Lecha Wałęsy, wykładowca Akademii im Leona Koźmińskiego. Autor ok. 1000 artykułów, esejów i książek: „Zapis na cenzurę”, „Historia szpiegostwa”, „Transformacja”.

Książka „Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali” jest subiektywną biografią legendarnej postaci, bez której historia muzyki rockowej potoczyłaby się zupełnie inaczej. Ian Curtis, charyzmatyczny wokalista zespołu Joy Division, autor przejmujących tekstów, a jednocześnie wrażliwy i niemogący odnaleźć się w rzeczywistości człowiek, do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci świata muzycznego.

Deborah Curtis, żona artysty, w swoich wspomnieniach przybliża nam jego życie, od beztroskiego dzieciństwa i młodzieńczych wybryków, poprzez ich małżeństwo, fascynację muzyką i formowanie grupy, po nasilające się ataki epilepsji, załamania nerwowe i samobójczą śmierć. Książka jest niezwykle szczerą historią ich związku i jego powolnego rozpadu, a jednocześnie opowieścią o burzliwych dziejach Joy Division, jednego z najciekawszych zespołów XX wieku.

Ciało i pamięć – to słowa kluczowe w tomiku Michała Jagiełły. Są też inne: góry, śmierć, czas, Zagroda… Poetycki język Michała Jagiełły jest oszczędny, ale precyzyjny. Dzięki temu lektura jego wierszy układa się w czytelną fabułę: przejmująco szczere, czasem bolesne, często pełne ciepła wspomnienia o ludziach i miejscach. I dokonywanych wyborach – tych najtrudniejszych.

Michał Jagiełło – miłośnik gór, taternik i działacz TOPR, autor tomów: „Obsesja” oraz „Obsesja i inne góry”, tryptyku „Trójkątna turnia”, „Za granią grań”, „Jawnie i skrycie”, a także wielokrotnie wznawianej książki „Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”. Znany jest również jako wieloletni dyrektor Biblioteki Narodowej, aktywny animator kultury, publicysta i poeta.

Salon KulturalnyRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »