Rozrywka » Turystyka
Trzy powody dlaczego warto wybrać Łódź na wiosenne wyjazdy
Zobacz więcej zdjęć » |
Historia bogata w kulturę
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Łódź nie bez powodu ma wiele nazw kojarzonych z historycznym dziedzictwem miasta. Polski Manchaster, Łódź kreatywna, polska stolica mody i włókiennictwa czy kina to tylko niektóre z nich, opisujące różnorodność płynącą z przemysłowej i multikulturowej historii miasta. Właśnie te dwa elementy budowały obecny charakter miasta od dziesięcioleci. Rozwój przemysłu, przede wszystkim włókienniczego, spowodował napływ różnorodnych narodowości, które niejako zmuszone były do współistnienia przy codziennej pracy. Szczególnie widoczne wpływy multikulturowości widać w okresie przełomu XIX i XX wieku, gdzie obok dominującej części polskiej społeczności miasto zamieszkiwały jedne z największych w kraju grup mniejszości żydowskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Te cztery jakże zróżnicowane pod względem kulturalnym narody trwale wyryły swoje ślady w architekturze, zarówno przemysłowej i mieszkaniowej czy sakralnej, muzyce, literaturze i teatrze. Polska Łódź symbolizuje architektura sakralna jak np. monumentalna gotycka bazylika św. Stanisława Kostki czy osiemnastowieczny kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NPM. Żydowska Łódź to nie tylko jedna z największych gmin z Polsce, ale również słynna fabryka Izraela K. Poznańskiego, czyli dzisiejsza Manufaktura, jedna z najpiękniejszych fabryk w kraju. Dziś jedna z wizytówek miasta, największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, które swoją sławę opiera nie tylko na walorach handlowych, ale bogactwie wydarzeń kulturalnych przyciągających turystów. Niemiecka kultura w Łodzi jest również głęboko powiązana z przemysłem i magnatami włókienniczymi przybywającymi zza naszej zachodniej granicy. Biała fabryka Geyera, pałace rodziny Scheiblerów czy wille Herbsta oraz Kona stanowią doskonały przykład XIX wiecznej architektury przemysłowej i bogactwa jakie przynosiły łódzkie zakłady. Rosyjska Łódź to monumentalna historia prawosławnej architektury zapisana w murach cerkwi św. Aleksandra Newskiego, Olgi czy dawna cerkiew św. Aleksego. Łódź czterech kultur stanowi na tyle ważny symbol miasta, że od pięciu lat organizowany jest tu jeden z największych interdyscyplinarnych festiwali pod tym samym imieniem. Coroczny festiwal jest doskonałym powodem na odwiedzenie miasta dla każdego, kto chciałby poznać bogactwo kulturalne Łodzi wykraczające poza przemysł filmowy i włókienniczy. Impreza łączy elementy teatru, sztuki wizualnej, filmu, muzyki, literatury i ma na celu powrót do korzeni mieszania się wpływów kulturowo-religijnych kształtujących miasto.
- Festiwal Czterech Kultur jest jedną z największych cyklicznych imprez w Łodzi. Od 2010 roku cieszy się coraz większą popularnością nie tylko 1)wśród mieszkańców, ale również przyjezdnych ściąganych bogatszą z roku na rok ofertą kulturalną w postaci co raz liczniejszych wydarzeń. Niektóre z nich, jak występy teatrów i cyrków ulicznych, to czasem cel całej podróży turystów z całej Polski – mówi Natalia Krawczyk z Hotelu Borowiecki w Łodzi,
Miasto dla aktywnych
Kolejnym powodem, dla którego Łódź jest doskonałym celem wycieczek jest rozwijająca się infrastruktura sportowa i towarzyszące jej imprezy organizowane dla osób aktywnych. Miasto posiada wiele nowoczesnych basenów oraz kąpielisk, skateparków i co raz bardziej modnych w Polsce klubów golfowych. Jest to również doskonała lokalizacja dla miłośników joggingu i jazdy na rowerze, których skusić mogą trasy w ponad 40 parkach miejskich czy lesie Łagiewnickim. Wiosną i latem łódź przyciąga biegaczy dużymi imprezami jak np. kwietniowy Maraton Dbam o Zdrowie, będący jedną z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce. Wydarzenie zawdzięcza swoją popularność m. in. Umiejscowienie mety biegu w mogącej pomieścić kilkanaście tysięcy osób Atlas Arenie.
- Maraton DOZ, to nie jedyna duża impreza sportowa organizowana corocznie w Łodzi. Od kilku lat wyraźnie widać łódzką promocję aktywnego trybu życia w postaci organizowania wydarzeń sportowych, nie tylko wiosną czy latem. Przykładem może być jesienny Explorers Festival, międzynarodowy festiwal gór i sportów wspinaczkowych – dodaje Natalia Krawczyk z Hotelu Borowiecki.
Łódź przyjazna turystom
Popularność Łodzi, jako kierunku turystycznego, wynika również z położenia miasta. Usytuowane niemal na samym środku Polski jest bardzo dobrze skomunikowanym ośrodkiem logistycznym, do którego z łatwością można dotrzeć z każdej strony kraju. Doskonałe połączenia samochodowe z Warszawą czy Wrocławiem, kończąca się rewitalizacja stacji Łódź Fabryczna, lotnisko Reymonta to najważniejsze elementy łódzkich udogodnień dla turystów, którzy z łatwością znajdą miejsce pobytu w bardzo dużej bazie noclegowej. Wyraźnie rozwijająca się od lat infrastruktura komunikacyjna i hotelowa wpływa na liczbę turystów odwiedzających miasto w poszukiwaniu wrażeń przy często organizowanym wydarzeniach kulturalnych. Słynąca z festiwali filmowych i teatralnych Łódź co raz częściej staje się miejscem organizacji największych koncertów w Polsce. W dużej mierze jest to zasługa nowoczesnej Atlas Areny, która od lat przyciąga kibiców sportowych i fanów słynnych widowisk muzycznych. Ramstein, Shakira, Rihanna, Andrea Bocelli, Elton John, Sting, Justin Bieber, Eric Clapton, Iron Maiden, Aerosmith, Depech Mode czy Kylie Minoqe to tylko niektóre z gwiazd światowego formatu, które zagościły na łódzkiej hali w ostatnich 6 latach. Do tego zacnego grona jeszcze tej wiosny dołączy zespół Scorpions goszczący w Polsce podczas trasy koncertowej organizowanej z okazji 50-lecia zespołu. Atlas Arena dzięki swojej skuteczności w organizacji wielkich wydarzeń widowiskowych i sportowych stał się jednym z najważniejszych celów wyjazdów turystycznych do Łodzi. Bardzo często zdarza się, że turyści przyjeżdżają do miasta żeby zobaczyć swoją ulubioną gwiazdę na żywo i na drugi dzień po koncercie czy imprezie wracają do domu.
- Ze względu na położenie w bezpośredniej okolicy Atlas Areny gościmy wielu uczestników koncertów i wydarzeń sportowych organizowanych w tym miejscu. Sąsiedztwo hali przyciąga do nas odwiedzających miasto głównie dla organizowanej tam imprezy, jednak dzięki tak krótkim wizytom, udaje się chociaż przelotnie zainteresować stałymi atrakcjami turystycznymi miasta, które są powodem dla powrotów do Łodzi na dłużej – tłumaczy Natalia Krawczyk z Hotelu Borowiecki.
Łódź, doceniona przez takie osobistości jak Władysław Reymont czy David Lynch staje się więc wizytówką kraju dla współczesnych gwiazd światowego formatu, czemu odpowiadać musi infrastruktura turystyczna miasta. Poza takimi perłami jak Atlas Arena widać co raz większe zaangażowanie w promocje, co potwierdza rosnąca co roku liczba odwiedzających miasto. Dzięki nim Łódź z potęgi przemysłowej staje się powoli potęgą turystyczną w Polsce.
Nadesłał:
bskowron
|
Komentarze (0)