Firma » Praca

Umowa zlecenia

W dzisiejszych realiach wszyscy musimy stawać się coraz bardziej elastyczni. Zdolność sprawnego dostosowania się do zmiennych warunków na rynku z pewnością będzie rozstrzygać o naszej przyszłości zawodowej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Ażeby wyjść naprzeciw podaży pracy coraz częściej odchodzimy od standardowej formy zatrudnienia,a mianowicie  stosunku pracy i   wybieramy bardziej elastyczne formy zatrudnienia, takie jak umowa zlecenie oraz umowy o dzieło. Zanim  jednak wybierzemy rodzaj  zatrudnienia i podpiszemy umowę, warto rozpatrzeć,  jakie wady i zalety ma każda z nich.
Umowa o pracę unormowana został w Kodeksie Pracy. Wyróżnikiem tej formy zatrudnienia jest niezwykle silne podporządkowanie pracownika wobec zatrudniającego. Jest to klasyczna umowa starannego działania, a zatem nie musi kończyć się uzyskaniem konkretnego wyniku. Ważną cechą stosunku pracy  jest to, iż odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy.  Z kolei wadą dla zatrudnionego, będzie  to, iż praca musi być realizowana osobiście. Umowa o pracę ma zawsze odpłatny charakter , a regulacje dodatkowo zapewniają minimalny poziom  płacy. Okres wypowiedzenia stosunku pracy  jest zróżnicowany. Przy umowie na czas nieokreślony w pierwszych sześciu miesiącach  pracy wynosi on dwa tygodnie, od sześciu miesięcy pracy trzydzieści dni dni, po trzech latach pracy trzy miesiące. W przypadku  zatrudnienia na czas określony, powyżej 6 miesięcy strony mogą ustalić 14-dniowy okres wypowiedzenia.       
Umowa zlecenie unormowana  jest  w  Kodeksie Cywilnym (art. 734-751). Daje ona znacznie większą swobodę, niż stosunek pracy.  Umowa ta ma charakter umowy starannego działania , a ryzyko gospodarcze ponosi przyjmujący zlecenie. Umowa zlecenia może być wykonywana  przez osobę trzecią, kiedy taki zapis  został uwzględniony w kontrakcie lub wynika to ze zwyczaju. Ważną  cechą umowy zlecenia jest to, iż może ona być nieodpłatna. Umowa ta może być rozwiązana  w każdej chwili, chyba że strony postanowiły  inaczej.
Umowa o dzieło unormowana  została  w art. 627-646 Kodeksu Cywilnego.  Jest to forma zatrudnienia, dająca istotnie większą swobodę działania niż stosunek pracy.  Umowa o dzieło jest umową rezultatu, a zatem  liczy się jej ostateczny wynik. W przypadku tej umowy ryzyko gospodarcze  spoczywa na wykonawcy dzieła. Realizację dzieła można powierzyć  osobie trzeciej, z wyjątkiem sytuacji gdy jego charakter wymaga osobistego nakładu pracy. Umowa ta ma odpłatny charakter. W sytuacji gdy w umowie o dzieło nie zawarto szczególnych zapisów , to można ją wypowiedzieć w każdym momencie bez okresu wypowiedzenia, jednakże zamawiający ma obowiązek zapłacić za część już zrealizowanego dzieła.
W naszych realiach biznesowych funkcjonują różne formy zatrudnienia, a dodatkowo ciągle pojawiają się nowe formy, które są połączeniem klasycznych umów. Zanim zdecydujemy się daną formę zatrudnienia i podpiszemy umowę musimy mieć świadomość, jakie niesie ona ze sobą plusy i minusy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pmgnet

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »