Dom » Nieruchomość

Umowy deweloperskie – czego dotyczą i co powinny zawierać?

Umowy deweloperskie – czego dotyczą i co powinny zawierać?
Zobacz więcej zdjęć »
Zakup mieszkania może być niemałym problemem dla każdego, w tym, w szczególności dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z rynkiem nieruchomości.

W tym skomplikowanym procesie duże znaczenie ma to, czy wymarzone mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego oraz to, czy i jakiej wysokości potrzebny jest kredyt. Jeżeli kupno nowego mieszkania będzie wymagać zaciągnięcia wysokiego kredytu hipotecznego na wiele lat, należy dokładnie przeanalizować własne możliwości finansowe, wypłacalność, a także przyszłość zawodową. Jeżeli mieszkanie pochodzi od dewelopera, z reguły podpisuje się umowę, której celem jest zarezerwowanie lokalu dla klienta. Taką umową może być umowa przedwstępna, rezerwacyjna lub umowa deweloperska.Kilka słów na temat umowy przedwstępnej

Jeżeli zakup mieszkania odbywa się pod okiem dewelopera na rynku pierwotnym, to konieczne będzie podpisanie umowy, która zabezpieczy transakcję. Umowa przedwstępna to jedna z takich umów, którą podpisuje się wtedy, gdy deweloper otrzyma pozwolenie na używanie gotowych lokali od organów nadzoru budowlanego. Kupujący zobowiązuje się wówczas do uiszczenia określonej na wstępie kwoty, natomiast przedsiębiorca zobowiązuje się do przeniesienia własności lokalu na kupującego.

Umowa przedwstępna może mieć charakter zwykły (pisemny), bądź urzędowy (akt notarialny), niemniej jednak warto podpisać ją w formie aktu notarialnego. Powinien znaleźć się w niej przede wszystkim harmonogram płatności, wraz z uwzględnieniem zadatku, a także:

  • dane osobowe dwóch stron transakcji,

  • szczegółowy opis nieruchomości,

  • miejsce i datę podpisania dokumentu.Umowa deweloperska – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Innym rodzajem umowy, jest umowa deweloperska, którą podpisuje się jeszcze przed oddaniem – przez organy nadzoru budowlanego – lokalu do użytkowania. Warto tutaj wspomnieć o tym, iż taką umowę można podpisać już na etapie budowy. W tym przypadku – podobnie jak w umowie przedwstępnej – kupujący jest zobowiązany do uiszczenia określonej opłaty, natomiast deweloper do przeniesienia na nabywcę prawa własności, w innych płaszczyznach umowy te różnią się od siebie.Umowa przedwstępna a umowa deweloperska

Różnice można zauważyć już w samych lokalach mieszkalnych. Umowę przedwstępną podpisuje się w związku z istniejącym już przedmiotem umowy. W tym przypadku część ceny uiszczana jest w formie zaliczki bądź zadatku, a reszta przy zawieraniu umowy przyrzeczonej. W przypadku umowy deweloperskiej płatności przebiegają etapami jeszcze przed odbiorem mieszkania. Umowa deweloperska różni się od przedwstępnej również tym, że dotyczy całego procesu inwestycyjnego oraz praw i obowiązków stron, które ją zawarły.

Nie można również zapomnieć o innej różnicy, a mianowicie o terminach zawierania umów, które przenoszą własność lokalu na najemcę. W przypadku umowy przedwstępnej terminy są stosunkowo krótkie, ponieważ dotyczą gotowych lokali, natomiast w umowie deweloperskiej termin może przyjść nawet po kilku latach. Uzależnione jest to od tempa, w jakim powstaje dany lokal – od zera.

Reasumując, umowy deweloperskie są jednymi z najpopularniejszych na rynku nieruchomości, niemniej jednak i one mogą wiązać się z dużym ryzykiem, dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto korzystać z pomocy doświadczonego prawnika od nieruchomości. Prawnik, w razie jakichkolwiek wątpliwości, weźmie pod lupę daną umowę i sprawdzi, czy jest ona zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 1 dzień:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »