Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Unit stomatologiczny – na co zwrócić uwagę przy montażu i w trakcie eksploatacji

Unit stomatologiczny – na co zwrócić uwagę przy montażu i w trakcie eksploatacji
Zobacz więcej zdjęć »
Tak, jak nie ma róży bez kolców ani dymu bez ognia, nie może istnieć gabinet stomatologiczny pozbawiony unitu. Jednak aby cieszyć się jego długą i bezproblemową pracą, należy zadbać o kilka, z pozoru błahych, a w rzeczywistości bardzo istotnych, rzeczy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dotyczy to zarówno montażu urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji.

- Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jeszcze przed otwarciem nowego gabinetu stomatologicznego, jest jego optymalne zaplanowanie. Gdy już ustalimy, na jakim unicie będziemy pracowali oraz gdzie będzie się on znajdował, możemy przystąpić do stworzenia odpowiedniej instalacji - mówi Paweł Aleksiejuk, szef Serwisu w Dentomaxie.

W zależności od  modelu unitu i miejsca, w którym go ustawimy, powinniśmy wyprowadzić z podłogi wszystkie przyłącza. Najważniejsze z nich to oczywiście instalacje: sprężonego powietrza, wody sieciowej i odpływowa oraz zasilanie elektryczne, czyli przewód sieciowy. Dodatkowo, już na tym etapie, warto pomyśleć o przyłączach opcjonalnych takich jak instalacja ssąca. Nawet jeśli w chwili obecnej unit nie jest wyposażony w system ssący, to i tak warto od razu takie przyłącze wykonać, aby w przyszłości mieć możliwość bezproblemowo dostosować do niego urządzenie.

Bardzo wygodnym, zalecanym przez wielu serwisantów rozwiązaniem jest zamontowanie w podłodze rury kanalizacyjnej, o przekroju 50 mm z miejsca, gdzie są wspomniane wcześniej wyprowadzenia do miejsca, gdzie będzie stało np. biurko z komputerem. Rurę układa się w linii prostej pod posadzką gabinetu i przeciąga przez nią linkę – dzięki temu będzie można w przyszłości poprowadzić tędy np. przewody usb, vga i inne, niezbędne do podłączenia dodatkowych urządzeń z komputerem.

Równie ważne jest odpowiednie umiejscowienie kompresora. Zaleca się, aby montować go w oddzielnym pomieszczeniu, a nie w gabinecie – gdzie będzie hałasował i pobierał skażone powietrze.

Już na etapie tworzenia gabinetu i wybierania unitu, warto być w stałym kontakcie ze swoim sprzedawcą, który pomoże wybrać odpowiednie miejsce, gdzie to urządzenie powinno stać. Podpowie, gdzie powinny być zrobione konieczne przyłącza oraz skontroluje prace ekipy remontowo-budowlanej. Bardzo ważna jest ostateczna kontrola przed wylaniem posadzki czy położeniem wykładziny – należy sprawdzić, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z planem oraz czy niczego nie zabrakło.

Eksploatacja

Gdy już w końcu uda się odpowiednio przygotować i wyposażyć gabinet, można przystąpić do pracy. Jednak aby była ona wygodna i jak najbardziej efektywna, nie można zapominać o kilku istotnych elementach. Jednym z nich, podobnie jak w przypadku kompresora, jest czystość unitu.

- Jeśli chodzi o bezproblemową pracę, należy podkreślić przede wszystkim konieczność dbania o higienę unitu, bo z doświadczenia wiem, że różnie z tym bywa. Zdarzają się sytuacje, że montujemy nowy unit, a już po kilku miesiącach w trakcie wizyty serwisowej urządzenie jest w tragicznym stanie. Zanieczyszczenia znacząco wpływają na jakość pracy urządzenia. Nie można również zapominać o dezynfekcji – zarówno powierzchniowej, jak i samych końcówek – dodaje przedstawiciel białostockiej firmy.

Równie ważna, jak dbanie o czystość, jest również kontrola filtrów w unicie – m.in. filtra ślinociągu. Kontroli tej warto dokonywać minimum raz w tygodniu, chyba, że jakość pracy zdecydowanie spada, wtedy należy go sprawdzać częściej. Filtry te, zwykle znajdują się w łatwo dostępnym miejscu, między rękawem ślinociągu, a punktem, w którym wchodzi on do jednostki. Posiadają one drobne otworki, dzięki czemu można samodzielnie łatwo sprawdzić, czy są one zapchane, czy też nie. Również samo czyszczenie nie nastręcza zbyt wielu problemów – zazwyczaj po wyjęciu filtra okazuje się, że jest to sitko, które łatwo da się wyczyścić pod kranem zwykłą szczoteczką.

- Choć dbanie o czystość filtrów jest banalnie proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu, lekarze rzadko o tym pamiętają. Mimo, że przypominamy o tym przy każdej możliwej okazji, bardzo często dostajemy telefony z gabinetów, że nie działa ślinociąg. Najczęściej wystarczającą czynnością serwisową jest wtedy czyszczenie – podpowiada serwisant z Dentomaxu.

Uwaga! Po zakończeniu pracy, należy pamiętać o odłączeniu przewodu zasilającego unit w energią elektryczną i zamknąć zawór wody!

Kolejną, ważną w eksploatacji rzeczą, o której nie należy zapominać, jest kontrola ciśnienia napędowego na poszczególne końcówki. W niektórych unitach lekarz może sam to bezproblemowo kontrolować – nanometr jest zwykle na wierzchu, widoczny gołym okiem. Jedyne, o czym powinno się pamiętać, to aby w czasie sprawdzania ciśnienia uruchomić turbinę i wiedzieć, jaką wartość ciśnienia producent zaleca na daną końcówkę. Zwykle urządzenie jest ustawiane prawidłowo już przy montażu. Jednak w zależności od modelu unitu, w którym zawór zamontowano w dostępnym dla użytkownika miejscu, można przypadkowo np. w trakcie sprzątania, zmienić jego ustawienie, co spowoduje rozregulowanie ciśnienia. Czynność regulacji ciśnienia powinno się przeprowadzać zawsze, gdy wymieniamy końcówkę na model innego producenta.

Nie ma konieczności wzywania serwisu i możemy tę czynność wykonać samodzielnie, chyba, że nasz unit nie posiada widocznego manometru i pokrętła do regulacji, a my zauważamy, że końcówka źle pracuje.

Podobnie jak w kompresorach, w unicie znajduje się również odstojnik wody, który wychwytuje cząsteczki cieczy z zasysanego powietrza. Problem polega jednak na tym, że często znajdują się one w miejscach dla lekarzy niedostępnych, dlatego też wiąże się to z potrzebą wezwania serwisu.

Nie należy zapominać również o stosowaniu fizelinowych wkładów do spluwaczek, tak, aby duże, mechaniczne odpady, np. gaziki, nie zapychały instalacji odpływowej. Do jej czyszczenia stosujemy ogólnodostępne specjalistyczne środki do dezynfekcji systemów ssących. Działają one na podobnej zasadzie jak środek do czyszczenia rur– przenikają przez całą instalację czyszcząc ją i dezynfekując.

Chcąc przedłużyć żywotność rękawów łączących końcówki z unitem, warto je co pewien czas smarować specjalnym smarem silikonowym. Dzięki temu rękawy zachowają swoją elastyczność i zminimalizujemy ryzyko ich pękania. Co ważne, nie należy stosować do tego żadnych substancji oleistych, np. oliwki, bo to sprawi spulchnianie gumy a w efekcie jej pękanie.

Zdaniem Pawła Aleksiejuka z Dentomaxu, na koniec należy wspomnieć o dwóch, może nie kluczowych, ale równie istotnych aspektach. Pierwszy z nich to odpowiednio wybrana tapicerka fotela – odradzamy raczej stosowanie jasnych kolorów, ponieważ są one mocno podatne na zabrudzenia czy farbowanie. Warto również stosować specjalne ochraniacze na fotel zabezpieczające go przed brudem. Takich osłonek używa się przede wszystkim na wysokości nóg pacjenta – w miejscu, gdzie zwłaszcza zimą, łatwo o zabrudzenie.
 
Ponadto, warto zaopatrzyć się w co najmniej jedną, dodatkową żarówkę do lampy, aby nie było potrzeby szukania później takiej samej na wymianę. Nie ma też powodu, aby w takim przypadku dzwonić do serwisu – żarówkę śmiało można wymienić samodzielnie. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, warto przy okazji montażu czy jakiejś naprawy zapytać o to serwisanta.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publicum

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »