Gospodarka » Maszyny

UR w Polsce w 2024: rok pod znakiem współpracy

Nawiązanie współpracy z NVIDIA, Siemens i Zivid, zwiększony udźwig UR20 i UR30, 90.000 sprzedanych cobotów na świecie i nowa struktura polskiego oddziału to najważniejsze wydarzenia 2024 dla UR w Polsce

Rok 2024 w Universal Robots przebiegał pod hasłem relacji. Zarówno w zakresie rozwoju produktów – UR nawiązał współpracę z NVIDIA, Zivid i Siemensem, rozwoju ekosystemu UR+, gdzie liczba rozwiązań opracowanych przez partnerów przekroczyła 500, jak i edukacji i rozwoju rynku – rozbudowany polski zespół UR spotykał się z firmami produkcyjnymi podczas road show, targów, imprez partnerskich i branżowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zapotrzebowanie na coboty

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w Polsce pracuje obecnie 24 808 robotów, co oznacza 9-proc. wzrost w porównaniu z 2022 rokiem. Wzrasta również gęstość robotyzacji – według raportu z 2022 roku wynosiła ona 71, a obecnie osiągnęła poziom 78, przy średniej światowej wynoszącej 162 (151 w 2022 roku).

Po rekordowym roku 2021, gdy polskie fabryki zakupiły ponad 3,5 tys. robotów, co stanowiło wzrost o 65 proc. w stosunku do 2020 roku, popyt na nowe urządzenia nieco osłabł – w 2022 roku spadł o 11 proc. (do 3149 sztuk), a w 2023 roku o kolejne 15 proc. (do 2685 sztuk). IFR zakłada odbicie tego trendu oraz wzrost zakupów w latach 2024 i 2025.

Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), już drugi rok z rzędu popyt na roboty współpracujące (coboty) stanowi 10,5 proc. ogólnej liczby sprzedanych urządzeń.

Universal Robots w tym roku przekroczyło 90.000 sprzedanych cobotów. Udział firmy w rynku sięga 29 proc. Po odjęciu produkcji chińskiej jest to ok. 45-50 proc.

- Polski przemysł coraz śmielej sięga po nowoczesne rozwiązania, a coboty Universal Robots idealnie wpisują się w tę transformację. Nasze roboty współpracujące pozwalają firmom zwiększać efektywność i elastyczność produkcji, jednocześnie obniżając koszty i ułatwiając automatyzację procesów. Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój przedsiębiorstw w Polsce, dostarczając narzędzia, które nie tylko usprawniają pracę, ale także poprawiają bezpieczeństwo i komfort pracowników – powiedział Daniel Niepsuj, CEE Sales Leader w Universal Robots.

– Roboty współpracujące stały się integralną częścią naszego zespołu, przejmując rutynowe i monotonne zadania od naszych pracowników. Dzięki opracowaniu i wdrożeniu przez nasz dział techniczny metody szybkiej implementacji, tzw. One Box Solution, coboty można błyskawicznie podłączyć i zintegrować z każdą maszyną w naszym zakładzie. Jeszcze rok temu pracę, którą dziś wykonują roboty współpracujące, wykonywał człowiek. Obecnie maszyny nieprzerwanie pracują podczas trzech zmian produkcji, zajmując się pakowaniem komponentów i przyklejaniem etykiet, co pozwala naszym pracownikom skupić się na bardziej zaawansowanych zadaniach. To nie tylko poprawiło efektywność produkcji, ale również zwiększyło satysfakcję zespołu dzięki wyeliminowaniu monotonnego obciążenia - mówi Piotr Berhausen. kierownik działu technicznego w Bosch Wrocław – fabryce produkującej układy hamulcowe.

Rozwój produktów – coraz większe możliwości

Universal Robots rozwija swoje rozwiązania, tak aby skutecznie odpowiadać na nowe potrzeby, ale też korzystać z najnowszych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Dzięki nawiązanej w 2024 współpracy z NVIDIA, Zivid i Siemens coboty UR mogą wspierać procesy, które do niedawna wymagały „ludzkiego oka”. Dotyczy to zwłaszcza sortowania przedmiotów z nieuporządkowanej masy, które znajduje zastosowanie np. w logistyce związanej z kompletacją zamówień w e-commerce.
Współpraca z Siemensem to również jednolity interfejs danych SRCI, który standaryzuje definicje i polecenia między cobotami UR i sterownikami PLC Siemens. Pozwala to na łatwiejszą i szybszą konfigurację oraz upraszcza wdrażanie robotów UR na istniejących i nowych liniach produkcyjnych opartych na ekosystemie Siemens.

Aby jeszcze lepiej dopasować ofertę do wymagań rynku, niedawno został podniesiony udźwig dwóch najnowszych modeli cobotów – UR20 i UR30 z 20 i 30 kg do odpowiednio 25 i 35 kg. Warty odnotowania jest również kolejny krok milowy w rozwoju ekosystemu UR+ - 500 rozwiązań OEM typu plug & play przeznaczonych do stosowania z cobotami UR.

- Dzięki ekosystemowi UR+ nasi klienci mają dostęp do szerokiej gamy akcesoriów i oprogramowania, które są gotowe do szybkiej integracji i natychmiastowego użycia. Partnerstwa z wiodącymi dostawcami, oferującymi m.in. chwytaki, systemy wizyjne czy narzędzia montażowe, pozwalają na elastyczne dostosowanie cobotów do indywidualnych potrzeb i zwiększają ich efektywność. Wspólnie z naszymi partnerami dostarczamy innowacyjne, kompleksowe rozwiązania, które przyspieszają proces automatyzacji i zwiększają wartość dodaną dla użytkownika – powiedział Piotr Stanecki, Integrator and OEM Manager w Universal Robots.

Wzmocnienie polskiego zespołu UR

Zakrojona na tak szeroką skalę działalność wymagała wzmocnienia polskiego zespołu UR. Daniel Niepsuj objął nową funkcję w strukturach firmy – jest odpowiedzialny za sprzedaż w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej jako CEE Sales Leader. Grzegorz Będkowski, który w Universal Robots pracuje od trzech lat został natomiast Channel Development Managerem. Piotr Stanecki, który do niedawna pełnił funkcję managera rozwoju sprzedaży objął nowo utworzone stanowisko managera ds. integratorów i OEM (Integrator and OEM Manager) na Polskę, Czechy i Słowację.
Również pion techniczny operacji w Polsce doczekał się wzmocnienia. Do Karola Habryki, który zajmuje obecnie stanowisko Head of Application Management Western Europe, CEE and Nordics dołączył Wojciech Góral jako Application Engineer Poland and Baltics.

 

Blisko klientów

UR aktywnie edukuje rynek, będąc obecnym  zarówno na dużych imprezach targowych, takich jak ITM Europe, Warsaw Industry Week czy Packaging Poland, jak i na wydarzeniach organizowanych przez naszych partnerów, m.in. Randka z Technologią, Forum Cobotyki oraz konferencje Axon i Schmalz. Spotkania z firmami zainteresowanymi automatyzacją odbywały się również podczas road show.  

- Jednym z najważniejszych momentów roku był drugi już Automotive Cobot Day. To wyjątkowe forum stało się miejscem wymiany doświadczeń w dziedzinie automatyzacji współpracującej, dedykowanej branży motoryzacyjnej. Dzięki zaangażowaniu zarówno ekspertów, jak i praktyków, wydarzenie to potwierdziło rosnące znaczenie cobotów w transformacji przemysłu automotive – powiedział Grzegorz Będkowski, Channel Development Manager w Universal Robots.

Szczególna uwaga przywiązywana była  do konferencji branżowych. Udział w wydarzeniach takich jak Maintenance360 i Industry360 pozwolił  na bliższe przedstawienie korzyści płynących z wykorzystania robotyzacji współpracującej, inspirując uczestników do wdrażania nowoczesnych rozwiązań w swoich przedsiębiorstwach.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Universal Robots
http://www.universal-robots.com/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »