Firma » Praca

Urlop wychowawczy 2011/2012

Urlop wychowawczy 2011/2012
Zobacz więcej zdjęć »
Urlop wychowawczy to bezpłatny okres wolny od pracy, który przysługuje zarówno młodej mamie, jak i tacie. Coraz częściej to właśnie mężczyźni decydują się na tę formę spędzania czasu z dzieckiem.

Czasem wzięcie urlopu przez tatę jest bardziej praktyczne. Bywa tak wtedy, jeśli jedynie on jest zatrudniony na umowę o pracę, bo tylko taka forma zatrudnienia umożliwia skorzystanie z niego. Jeśli mama również pracuje, ale jej umowa ma charakter cywilno-prawny (umowa zlecenie, o dzieło), jej niestety urlop wychowawczy nie przysługuje. Dlatego właśnie coraz częściej i tatę można zobaczyć z dzieckiem, podczas gdy mama jest w pracy.

Ile trwa urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy może trwać do trzech lat, jednak nie dłużej, niż do momentu, gdy dziecko ukończy czwarty rok życia. Można go rozkładać na kilka krótszych czasowo okresów. Praktycznym rozwiązaniem więc będzie wzięcie urlopu przez ojca na pewny czas, po którym to matka go przejmie i to ona pozostanie z dzieckiem w domu.

Jest to metoda coraz częstsza w dzisiejszych czasach, gdy każdy zaangażowany pracownik chce wrócić do pracy jak najszybciej. Czasem bywa i tak, że mimo wielkiej miłości do dziecka, ma się już dość spędzania z nim w domu całych dni.

W jaki sposób otrzymać urlop wychowawczy?

Urlopu wychowawczego udziela pracodawca na podstawie wniosku, który musi wypełnić rodzic. Wniosek o urlop wychowawczy musi zawierać czas trwania urlopu, a także okres (jeśli takowy był) wcześniejszej jego części. Konieczne jest też oświadczenie drugiego rodzica o tym, że nie będzie się starał o tę formę zapomogi w tym czasie.

Jak wygląda kwestia zwolnienia?

Pracownik na urlopie wychowawczym podlega szczególnej ochronie, dlatego nie można go zwolnić w tym czasie. Jest to możliwe tylko w przypadku upadłości firmy lub jej likwidacji. Rozwiązanie umowy o pracę może również nastąpić wtedy, gdy zawini pracownik – na przykład, gdy popełni przestępstwo uniemożliwiające mu dalszą pracę na danym stanowisku lub gdy naruszy podstawowe obowiązki pracownicze.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

linkbaby

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »