Technologie » Komputery

Uwaga na nową lukę w oprogramowaniu Microsoft

Uwaga na nową lukę w oprogramowaniu Microsoft
Zobacz więcej zdjęć »
Laboratorium systemów zabezpieczających PandaLabs zaleca jak najszybsze zabezpieczenie się przed atakami z wykorzystaniem niedawno wykrytej luki 0-day w oprogramowaniu Microsoft. Podatność na ataki wykazują wszystkie wersje Windowsa. Poniżej znajduje się wskazówka jak można uchronić swój komputer.

Ostatnio wykryta luka 0-day, pozwala na nieautoryzowane uruchamianie plików poprzez ikony skrótowe na pulpicie.

„Nie jest to zwyczajna luka - tłumaczy Luis Corrons, Dyrektor Techniczny PandaLabs - "jest to raczej stara funkcja, dla której ochrona nie została utworzona podczas tworzenia systemu. Problem dotyczy wszystkich wersji Windowsa, nawet tych, których obsługi Microsoft już zaprzestał."

Ponieważ bardzo pracochłonne byłoby utworzenie patchów dla wszystkich systemów operacyjnych na raz, oraz ponieważ exploity są w obiegu, Microsoft wprowadził na rynek małą aplikację (http://support.microsoft.com/kb/2286198#FixItForMe) jako obejście, do czasu aż zostanie utworzony ostateczny patch. Jednak przy jej zastosowaniu, niektóre ikony skrótowe mogą zostać utracone.

Dotychczas zdarzały się już ataki typu proof-of-concept, które wykorzystywały tę funkcję. „Spotkaliśmy się nawet z używaniem jej do uzyskania dostępu do systemów ochrony infrastruktury krytycznej (SCADA) i niestety jest to kwestia czasu aż hakerzy też zaczną ją wykorzystywać. Jeśli do tego dojdzie, będziemy świadkami epidemii w starym stylu, z milionami zarażonych użytkowników" - mówi Corrons.

W związku z tym zalecamy wszystkim użytkownikom systemu Windows, aby pobrali i zainstalowali aplikację, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Należy również pamiętać o ogólnych zaleceniach odnośnie bezpieczeństwa, czyli m.in. o posiadaniu aktualnego programu zabezpieczającego (najlepiej opartego na technologii "cloud", co zapewni szybkie reagowanie na nowe, złośliwe oprogramowanie) oraz o aktualizacji i stosowaniu patchy do innych programów na komputerze, itd.". Więcej o zasadach bezpieczeństwa można przeczytać na stronie: http://press.pandasecurity.com/news/pandalabs-advises-caution-with-travel-planning-and-geolocation-applications/

O Laboratorium PandaLabs
Od 1990 roku misją Laboratorium jest jak najszybsze wykrywanie oraz eliminacja nowych zagrożeń i oferowanie użytkownikom maksymalnej ochrony. By tego dokonać PandaLabs posiada zautomatyzowany system, który każdego dnia analizuje i klasyfikuje tysiące próbek, automatycznie podając opinię (złośliwe oprogramowanie czy nieszkodliwy program). System ten jest oparty na Kolektywne Inteligencji, nowym modelu bezpieczeństwa Panda Security, który potrafi wykryć nawet te złośliwe oprogramowanie które obeszło inne rozwiązania zabezpieczające.

Obecnie 99,4% złośliwego oprogramowania wykrytego przez PandaLabs jest analizowane przez system Kolektywnej Inteligencji. Te automatyczne procesy są uzupełniane prze pracę kilku zespołów, z których każdy specjalizuje się w odrębnym typie złośliwego oprogramowania (wirusy, robaki, trojany, spyware, phishing, spam, itd.) i które - by zapewnić globalny zasięg - pracują 24 godziny/7 dni w tygodniu. Wszystkie te działania przekładają się na pewniejsze, prostsze i bardziej przyjazne dla zasobów komputera rozwiązania ochronne dla klientów.

Więcej informacji jest dostępnych na blogu PandaLabs: http://www.pandalabs.com

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com

Kontakt dla mediów:
studio PRowokacja Agencja Public Relations
biuro@studioprowokacja.pl
tel. 42 209 17 45Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

studio PRowokacja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »