Kultura, sztuka » Kultura

Uzin Utz Polska wspiera projekt Biblioteki Naukowej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego

Uzin Utz Polska wspiera projekt Biblioteki Naukowej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego
Zobacz więcej zdjęć »
Lwów – miasto leżące w zachodniej części Ukrainy. Przez ponad siedem wieków należało do wielu księstw i monarchii, aby ostatecznie stać się miastem wielonarodowym, wielowyznaniowym i wielokulturowym.

Dowodem na to są bogate zbiory Biblioteki Naukowej Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franko, w której zgromadzone zostały dokumenty w praktycznie każdym języku Europy.

Oprócz oryginalnych map, starodruków, książek i gazet znajdziemy tam bogatą skarbnicę rękopisów, które gromadzone są od ponad 400 lat. Szacuje się, że zasoby tego najstarszego w Europie Uniwersytetu liczą ponad 3 miliony woluminów.

Wrogiem dla nich stał się jednak upływający czas, który powoduje postępującą degradację. Jedną z chorób, która dotyka zbiory, jest zakwaszenie papieru, szczególnie widoczne wśród dokumentów XIX i XX-wiecznych. Z ratunkiem, obejmującym chemiczne zabezpieczenie i digitalizację, pospieszył Rotary Klub Kraków Wawel, Lviv Ratusha oraz Berlin-Brucke der Einheit.

Utworzony został międzynarodowy projekt, którego celem jest uratowanie zbiorów biblioteki przed kompletną degradacją. Swoją fachową pomocą projekt wesprze również Uniwersytet Jagielloński oraz Polska Akademia  Umiejętności, która udostępni swoje serwery do przechowywania cyfrowych wersji dokumentów.

Profesjonalne urządzenie do digitalizacji wraz z obsługą gwarancyjną i serwisową to ogromny koszt. Dlatego firma UZIN Utz Polska, która zna i ceni wartość spuścizny kulturowej Europy, postanowiła wesprzeć ten chwalebny cel i przekazać organizatorom darowiznę w wysokości 1000 euro.  Wpływ na tę decyzję miał również fakt, że założyciel koncernu UZIN Utz AG - dr Heinz Werner Utz również jest członkiem rotariańskiego klubu w Niemczech.

Oficjalne przekazanie wsparcia nastąpiło podczas uroczystego otwarcia nowej, rozbudowanej siedziby UZIN Utz Polska, 20 kwietnia. Symboliczny czek wręczył prezes zarządu firmy Grzegorz Popik oraz prezes zarządu spółki Uzin Polska Produkty Budowlane Tadeusz Wawrowski Romualdowi Maksymilianowi Loeglerowi - polskiemu architektowi, członkowi Stowarzyszenia Architektów Polskich, laureatowi honorowej nagrody SARP oraz członkowi Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który jest jednym z inicjatorów projektu ratowania dziedzictwa kulturowego. Architekt był także jednym z gości imprezy organizowanej przez Uzin Utz Polska i wygłosił bardzo interesujący wykład pt. „Innowacje w architekturze. Wyzwania dla branży podłogowej". Myślą przewodnią tego wystąpienia była jakość materiałów budowlanych, która umożliwia realizację nawet najbardziej ambitnych projektów architektonicznych. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NiebieskiOcean

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »