Dom » Budownictwo

Uzupełnianie fug między płytkami

Płytki to idealny materiał do wystroju kuchni lub łazienki. Są odporne na zniszczenia, zabrudzenia i oczywiście elegancko wyglądają.

Mają jednak słabą stronę - jest nią fuga. Często ulega ukruszeniu, zabarwieniu lub pokryciu brzydkim nalotem. Jak sobie z tym poradzić?


Na początek ustalmy, jaką ilość fugi chcemy naprawić. Jeżeli planujemy tylko uzupełnić ukruszone części, dobrym rozwiązaniem będzie dokupienie niewielkiej ilości fugi w tym samym kolorze, który już mamy. Natomiast jeśli chcemy całkowicie wymienić fugę, możemy pozwolić sobie na materiał w zupełnie nowym kolorze. Oprócz fugi potrzebne będzie nam jeszcze co nieco chemii budowlanej - wodoodporny impregnat, który dodatkowo zabezpieczy efekt końcowy.

 

Zobacz produkty z działu: chemia budowlana 

Fugę, którą chcemy wymienić, podważmy nożem, uważając na płytki wokół, aby nie powstały nieestetyczne zadrapania. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, używając noża, możemy kupić w sklepie specjalny skrobak do fug. Przy pracy przydadzą się nam okulary ochronne - odłamywane kawałki fugi mogą odpryskiwać wprost do oczu.

Następnym krokiem jest dokładne odkurzanie. To konieczne, by nowa fuga dobrze się trzymała - odpryski starej tkwiące w szparach pomiędzy płytkami mogą przeszkadzać.

Jeżeli tylko uzupełniamy ubytki fugi, nie kładąc nowej, warto zaopatrzyć się w odpowiedni pigment i białą fugę. Mieszając je, uzyskamy identyczny kolor, który po dopasowaniu będzie wyglądał korzystnie.

Jak należy kłaść nową fugę? Na początek mieszamy substancję, postępując zgodnie z wskazówkami producenta. Następnie z pomocą małej szpachelki umieszczamy fugę w szparach pomiędzy płytkami, uważając, by zbytnio ich nie pobrudzić.

Gdy już otwory zostaną zapełnione fugą, usuńmy jej nadmiar wilgotną gabką. Następnie umyjmy brudne płytki, często płucząc gąbkę.

Teraz pozostawmy gotową fugę do wyschnięcia. Najlepiej będzie stosować się do wskazówek producenta, ale dla większości fug czas wysychania nie przekracza kilku godzin.

Na koniec utrwalmy efekt impregnatem, który zabezpieczy fugę przed odbarwieniem, wypłukaniem oraz osadem wodnym.

 

Autor: 

Blog budowlany


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Hurtownia budowlana
http://www.stukpuk.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »