Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Użytkownicy odtwarzaczy mp3 narażają swój słuch

Użytkownicy odtwarzaczy mp3 narażają swój słuch
Zobacz więcej zdjęć »
Nawet 10 proc. użytkowników przenośnych odtwarzaczy muzyki ryzykuje trwałe uszkodzenie słuchu - wynika z badań Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR).

Jak poinformowała Marta Angrocka-Krawczyk z wydziału prasowego Przedstawicielstwa w Polsce Komisji Europejskiej, badania przeprowadzone przez komisję wykazały, że 5-10 proc. słuchających muzyki z odtwarzaczy mp3, telefonów komórkowych itp. robi to zbyt długo (dłużej niż przez pięć godzin tygodniowo) i zbyt głośno (powyżej 89 dB). Taki poziom natężenia dźwięku przekracza normę dopuszczalnego hałasu w miejscu pracy.

Ta grupa liczy w Unii Europejskiej od 2,5 do 10 mln osób. Mogą oni już po pięciu latach słuchania zbyt głośnej muzyki trwale uszkodzić sobie słuch.

Naukowcy zarekomendowali unijnym urzędnikom przede wszystkim edukowanie użytkowników odtwarzaczy muzycznych. Ich zdaniem, wielu ryzykuje swoje zdrowie nieświadomie. Warto też, ich zdaniem, zastanowić się nad innymi sposobami ograniczenia ryzyka utraty słuchu z powodu słuchania muzyki.

"W chwili obecnej istnieje europejska norma bezpieczeństwa ograniczająca poziom hałasu wytwarzanego przez przenośne odtwarzacze muzyczne do 100 dB. (...) Komisja zamierza zorganizować na początku 2009 r. w Brukseli konferencję z udziałem państw członkowskich, przedstawicieli przemysłu, konsumentów oraz innych zaangażowanych podmiotów, aby poddać ocenie wyniki badań komitetu naukowego oraz aby omówić możliwe środki rozwiązania problemu.

W trakcie seminarium omówione będą także środki ostrożności, jakie mogą przedsięwziąć konsumenci, jak również rozwiązania techniczne pozwalające zminimalizować uszkodzenia słuchu oraz potrzeba wprowadzania dalszych przepisów lub zmian w istniejących normach bezpieczeństwa chroniących konsumentów" - napisała Angrocka-Krawczyk w komunikacie.

Jak dodała, w ostatnich latach sprzedaż przenośnych odtwarzaczy muzycznych gwałtownie wzrosła, szczególnie dotyczy to odtwarzaczy MP3. Szacuje się, że ogółem w UE od 50 do 100 mln osób może korzystać z takich odtwarzaczy każdego dnia. W ostatnich czterech latach sprzedaż tego typu urządzeń wyniosła między 184 a 246 mln sztuk, w przypadku odtwarzaczy MP3 liczby kształtują się na poziomie 124-165 mln sztuk. Wynika z tego, że w całej Unii wiele milionów ludzi używa codziennie przenośnych odtwarzaczy muzycznych. W przypadku niewłaściwego stosowania narażają się oni na ryzyko uszkodzenia słuchu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neodruk - wizytówki,reklama
http://www.neodruk.za.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »