Firma » Finanse

W jaki sposób policzyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu gotówkowego?

W jaki sposób policzyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu gotówkowego?
Zobacz więcej zdjęć »
Banki często kuszą potencjalnych klientów kredytami z niskim oprocentowaniem. Slogan typu „Pożyczka z gwarancją najniższego oprocentowania” widnieje niemal na każdych drzwiach instytucji bankowej.
Zjawisko to najczęściej można zauważyć w okresach przedświątecznych, czyli w czasie, kiedy to każdemu człowiekowi są pieniądze potrzebne najbardziej. Trzeba być jednak świadomym tego, że to „niskie" oprocentowanie nie jest całkowitym kosztem ponoszonym przy zaciąganiu kredytu.

Ile tak naprawdę kosztuje kredyt gotówkowy?

Odpowiedź na to pytanie może dać wyłącznie jedno działanie, a mianowicie chodzi o wyliczenie RRSO- rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Ten tajemniczy skrót najczęściej występuje w umowach bankowych pod postacią małego druczku. Wskaźnik ten jest na ogół nieświadomie pomijany przez klientów, niezauważany, a okazuje się, że jest niezmiernie istotny, bo zawiera wszystkie koszty kredytu i daje jasny obraz oferty, z jaką wychodzi bank do konsumenta. Wyliczając RRSO można sprawdzić, czy kredyt jest naprawdę satysfakcjonujący, czy wart jest uwagi i co ważne- dzięki niemu można porównać wiele ofert banków i wybrać tę najkorzystniejszą.

Jak wyliczyć rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy najpierw odpowiedzieć sobie na inne, a mianowicie, czym tak naprawdę jest RRSO? Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, bo to niej mowa, jest ustawowym, głównym wskaźnikiem, który charakteryzuje kredyt. Zawiera on wszelkie koszty, jakie ponosi się zaciągając kredyt gotówkowy, czyli prowizje, ubezpieczenia, opłaty za rozpatrzenie wniosku i wiele innych. Klient zazwyczaj zainteresowany jest nominalnym oprocentowaniem kredytu, ale żeby mieć pełną świadomość, ile on tak naprawdę kosztuje, to trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wskaźnik RRSO. RRSO zawiera w sobie dwa pojęcia, mianowicie- całkowity koszt kredytu i całkowitą kwotę kredytu. O czym mowa? Wskaźnik obrazuje, jakie są wszystkie koszty związane z kredytem i ile klient dostaje pieniędzy od banku. Ważne jest doczytanie tych szczegółów w umowie bankowej, bo wtedy łatwiej jest porównać wiele ofert banków i można wybrać tę najlepszą.

Jak więc wyliczyć RRSO? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora rzeczywistej stopy oprocentowania. Strony internetowe, które udostępniają to narzędzie finansowe do samodzielnych wyliczeń starają się, żeby wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym, ale trzeba mieć świadomość tego, że jest to tylko informacja i nie należy się na nią powoływać. Tak naprawdę, to dokładnych wyliczeń dokona doradca finansowy w banku. Zawsze go można o to poprosić, jeśli oferta danego banku wydaje się być warta zainteresowania.

Jak skorzystać z kalkulatora? W zależności od strony bankowej, na której kalkulator widnieje, klient zostaje poproszony o wpisanie kwoty kredytu i okresu spłaty. Po kliknięciu „oblicz" konsument dostaje pełny obraz z najkorzystniejszymi ofertami. Dokonując wyliczeń na innym kalkulatorze, można spotkać się z tym, że trzeba będzie wpisać oprocentowanie kredytu, prowizje banku i inne opłaty. Mając potrzebne dane, należy je rzetelnie wpisać w odpowiednie miejsca, nacisnąć „oblicz" i po sekundzie pojawiają się oferty banków. Niektóre kalkulatory zawierają też opcje dodatkowe, dostępne na podstronach. Warto z nich korzystać, jeśli jest taka możliwość.

Kalkulator RRSO dostępny na stronie najtanszy-kredyt.eu jest prostym narzędziem, z którym każdy powinien sobie poradzić, nie mniej jednak jeśli ktoś ma problem z jakimś pojęciem, to jego definicję zawsze można sprawdzić w dostępnej strefie informacji. W razie dalszych problemów, czy niejasności, warto poprosić o pomoc doradcę finansowegoRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

abtarasew1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »