Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
W Katowicach rusza budowa Centrum Urazowego dla Dzieci
Zobacz więcej zdjęć » |
Rozpoczynają się prace budowlane i remontowe w Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Ich celem jest rozbudowa oddziału ratunkowego, który przyjmie funkcje centrum urazowego. To specyficzna jednostka, która ma zapewnić kompleksową diagnozę i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży, bez potrzeby przewożenia ich do innych ośrodków. Maksymalny czas dotarcia z miejsca zdarzenia do CUD przepisy określiły na 1,5 godz. W takich centrach ma być zapewnione działanie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Bloku Operacyjnego, Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz oddziałów lub specjalistów neurochirurgii lub neurotraumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu. CUD powinien mieć też zapewniony całodobowy dostęp do Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej i Obrazowej, Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej. Centrum powinno zapewniać opiekę medyczną dla populacji co najmniej 1 mln osób – Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych – wyjaśnia Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nowoczesne wyposażenie dla oddziałów
Inwestycja obejmie prace budowlane na oddziale ratunkowym, który zostanie rozbudowany oraz w miejscu obecnego zadaszonego podjazdu dla karetek. Przebudowany zostanie również szyb windowy, w którym znajdzie się nowy i szybszy dźwig, co pozwoli na sprawniejsze przewożenie pacjentów na wyżej położone oddziały. Ważnym punktem projektu jest też zakup nowoczesnego wyposażenia i aparatury medycznej, które znajdą się na wyposażeniu oddziałów współtworzących Centrum Urazowe, m.in. oddział ratunkowy, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii i urologii, oddział chirurgii ortopedycznej, oddział neurochirurgii, zakład diagnostyki laboratoryjnej, blok operacyjny oraz oddział kardiochirurgii.
Utrudnienia dla pacjentów
Prace prowadzone na oddziale ratunkowym będą pewnym utrudnieniem dla pacjentów, którzy będą musieli m.in. korzystać z innych wejść do budynku. – Pacjenci i ich opiekunowie powinni więc korzystać z głównego wejścia do szpitala. Tam personel szpitala pokieruje ich na SOR, w dotarciu na oddział ratunkowy pomoże też specjalnie przygotowane oznakowanie – dodają przedstawiciele szpitala. I uspokajają: – Nasi pacjenci i ich rodzice nie mają się czego obawiać. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każdy potrzebujący pomocy w naszym szpitalu ją otrzyma – zapewnia dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w GCZD.
Szpital z dofinansowaniem
Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka potrwa do końca 2017 roku. Generalnym wykonawcą jest spółka WODPOL z Żywca. Wartość inwestycji to 9 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryte zostanie ze środków Działania 9.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które jest dedykowane wsparciu infrastruktury ratownictwa medycznego, a 15 proc. wartości inwestycji zostanie sfinansowanych ze środków budżetowych.
W skrócie:
- Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicachrozpoczęło budowę Centrum Urazowego dla Dzieci
- Prace potrwają około pół roku
- Koszt inwestycji to blisko 9 mln zł. 85% tej sumy będzie pochodziło ze środków unijnych
Komentarze (0)