Zdrowie » Medycyna
W styczniu rosną kolejki do przychodni – to efekt postanowień noworocznych
Większość postanowień noworocznych dotyczy zdrowia – planujemy polepszyć kondycję fizyczną, przejść na dietę czy wyzbyć się złych nawyków żywieniowych. Rosnąca świadomość prozdrowotna Polaków spowodowała, że coraz częściej przed realizacją naszych decyzji chcemy sprawdzić stan naszego zdrowia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
– Zauważamy, że w styczniu gwałtownie rośnie zainteresowanie badaniami diagnostycznymi w porównaniu z końcówką roku. W poprzednich latach wzrastało ono w pierwszych tygodniach stycznia o ok. 25%. Przykładowo, w tym czasie wykonywanych jest najwięcej badań hormonalnych w porównaniu z innymi miesiącami roku. Wpływ na to ma też fakt, że w okresie bożonarodzeniowym skupiamy się na innych obowiązkach, a zdrowie schodzi na dalszy plan – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Aktywność fizyczna i zdrowa dieta nie przyniosą efektu bez badań
Niezależnie od tego czy chcemy zacząć chodzić na siłownię lub zajęcia fitness, zmienić dietę, czy zwalczyć konkretną przypadłość, podstawą sukcesu w każdym z tych działań jest gruntowne sprawdzenie stanu organizmu. Dlaczego? Oto przykłady:
- Zły poziom glukozy czy kortyzolu obniża efektywność treningów - może utrudniać utrzymanie prawidłowej masy ciała.
- Wady serca wykluczają intensywne treningi, a w skrajnych przypadkach zdecydowanie je ograniczają.
- Przy niedoborze żelaza trzeba z diety wyeliminować produkty o wysokiej zawartości wapnia.
Jakie badania warto wykonać?
Wśród testów medycznych, które należy cyklicznie wykonywać, znajdują się przede wszystkim: morfologia, badanie moczu, EKG, sprawdzanie poziomu glukozy, magnezu, potasu i sodu, a także badanie hormonów. Morfologia może wykazać niedobory poszczególnych składników krwi, niedokrwistość czy stan zapalny. Badanie moczu pozwoli wykryć choroby dróg moczowych i nerek. Dzięki EKG z kolei możliwa jest ocena wydolności organizmu i wykluczenie nieprawidłowości pracy serca. Co istotne, złe wyniki poszczególnych badaniach mogą być ze sobą powiązane, a wczesne wykrycie problemu pozwoli szybciej odzyskać zdrowie i podnieść komfort codziennego funkcjonowania. Warto regularnie sprawdzać stan zdrowia - zwłaszcza że większość tych testów nie wymaga skomplikowanych procedur medycznych.
– Rosnące zainteresowanie Polaków badaniami profilaktycznymi wynika też z większej dostępności prywatnych świadczeń medycznych. Na przykład za pośrednictwem grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Liczba osób korzystających z polis zwiększa się w tempie ok. 20% rocznie i w 2020 r. przekroczy zapewne prób 3 mln. Wynika to przede wszystkim z tego, że czas oczekiwania na badania i konsultacje w ramach NFZ systematycznie się wydłuża i w skrajnych wypadkach wynosi nawet kilkanaście miesięcy – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Nadesłał:
brandscope
|
Komentarze (0)