Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Wakacje na bezpieczne first minute

Polacy co raz częściej zmieniają swoje przyzwyczajenia i wybierają oferty wycieczek first minute. W obliczu bankructw touroperatorów w ubiegłym roku, część Polaków waha się pomiędzy z zakupem. Obawy te mogą być rozwiane, wystarczy sprawdzić dokładnie umowę oraz organizatora wyjazdu w rejestrze ERIF.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W 2012 roku, tylko w sezonie letnim, w Polsce zbankrutowało 13 biur podróży. Według Ministerstwa Sportu i Turystyki dodatkowo swoją działalność zawiesiło 78 innych podmiotów świadczących tego typu usługi. Powodem bankructw zazwyczaj były: znaczne zadłużenie lub zatory płatnicze, które doprowadziły do utraty płynności finansowej i upadłości. Taka sytuacja na rynku sprawia, że osoby planujące urlop mają obawy związane z wyborem rzetelnego organizatora wyjazdów turystycznych. Aby kłopoty niektórych biur podróży nie zepsuły nam zasłużonego wypoczynku, warto sprawdzić organizatora wyjazdu w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. Wiedza na temat wiarygodności płatniczej biura podróży ułatwia podjęcie dobrej decyzji i zwiększa szanse na udany wyjazd.

Na początku kwietnia 2013 roku do Centralnej Ewidencji i Wykazu w Turystyce (MSiT) wpisanych było 3 488 podmiotów turystycznych – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Wybierając się na wczasy, dobrze jest sprawdzić operatora w takim wykazie. Jeśli w nim figuruje, oznacza to,  że działa zgodnie z przepisami i posiada wymagane prawem ubezpieczenia. Następnie warto przyjrzeć się jego sytuacji finansowej i sprawdzić chociażby w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A., czy nie zostały do Rejestru wpisane jego długi. To zminimalizuje ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym partnerem.

Przy zawieraniu umowy z biurem podróży powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na wszelkie klauzule 

i zapisy, które określają, za co dokładnie płacimy. Powinien być tam podany precyzyjny czas trwania wyjazdu, miejsce pobytu, hotelowy standard, trasa wycieczki, a także program imprezy oraz zakres
i warunki ubezpieczenia. Wszelkie wątpliwości powinny być wyjaśnione przez prawników lub obsługę klienta organizatora wypoczynku. Już na etapie umowy warto skorzystać z Rejestru Dłużników ERIF. Znajdujące się w nim informacje gospodarcze, m.in. na temat przedsiębiorców, pomogą ocenić, czy wybrane biuro podróży jest zadłużone, a jeśli tak, to na jaką kwotę.

Sprawdzenie biura podróży lub agencji turystycznej może być przydatne wszystkim, którzy chcą skorzystać ze zorganizowanego wyjazdu w czasie zbliżającego się weekendu majowego – zachęca Edyta Szymczak. – Przed wyjazdem warto prześwietlić organizatora. Takie działanie może oszczędzić nam wielu kłopotów zmartwień. Tym, którzy decydują się na zakup wycieczki w tzw. ofercie first minute, a wyjazd planują  odległym terminie, zdecydowanie radzę sprawdzić touroperatora przed zakupem. Potem warto także monitorować do czasu wyjazdu, czy nie pojawiły się informacje negatywne na jego temat. Monitorowanie jest dużym udogodnieniem, które odbywa się bez angażowania czasu i energii klienta. System śledzi na bieżąco status biura podróży w Rejestrze Dłużników ERIF. Jeżeli w Rejestrze pojawi się jakakolwiek nowa informacja na temat danej firmy, zostaniemy o tym poinformowani mailowo.

 Jak sprawdzić biuro podróży?

W Rejestrze Dłużników ERIF każdy może sprawdzić biuro podróży lub agencję turystyczną. Weryfikacji najłatwiej dokonać za pośrednictwem Internetu w serwisie infoKonsument.pl (lub osobiście w biurze Rejestru w Warszawie przy placu Bankowym 2). Aby skorzystać ze sprawdzenia w serwisie infoKonsument.pl,  wystarczy zarejestrować się i po zalogowaniu  podać numer identyfikacji podatkowej (NIP) firmy, którą chcemy sprawdzić. W przypadku odnalezienia negatywnych informacji dotyczących organizatora wyjazdów turystycznych, warto poważnie zastanowić się nad jego zmianą. W Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. możemy odnaleźć także informacje pozytywne o sumiennie uregulowanych płatnościach. To dobra wiadomość i pewna forma referencji. Biuro podróży czy agencja turystyczna, które mogą pochwalić się wpisami potwierdzającymi ich rzetelność płatniczą, są bardziej godnymi zaufania organizatorami naszych wymarzonych, a często i kosztownych wakacji.

 Jak działa usługa monitoringu?

Jeżeli decydujemy się na zakup wczasów w ofercie first minute, nie poprzestańmy na jednorazowym sprawdzeniu biura podróży. Pamiętajmy, że podczas kilku miesięcy oczekiwania na wyjazd sytuacja finansowa organizatora naszego urlopu może ulec całkowitej zmianie. Dlatego warto skorzystać z usługi monitoringu w BIG. Dzięki tej usłudze nie będziemy musieli pamiętać, aby co jakiś czas prześwietlać sytuację finansową biura. Wystarczy, że raz założymy monitoring biura podróży w serwisie infoKonsument.pl, wpisując NIP interesującego nas biura podróży. Jeżeli w bazie Rejestru Dłużników ERIF nastąpi jakakolwiek zmiana związana z monitorowanym przez nas przedsiębiorstwem, zostaniemy o tym automatycznie poinformowani mailem. Po odczytaniu takiej wiadomości, możemy zalogować się w serwisie i pobrać raport na preferencyjnych warunkach. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

krzysztof.kulasza

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »