Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Wakacje nad morzem – z soczewkami czy okularami?

Wakacje nad morzem – z soczewkami czy okularami?
Zobacz więcej zdjęć »
Okres wakacyjny dla wielu Polaków kojarzy się z wypoczynkiem nad morzem. Jak powinny zaplanować taki wyjazd osoby z wadą wzroku? Lepiej spędzić urlop z okularami korekcyjnymi czy soczewkami kontaktowymi?

Podpowiada Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Zalety okularów

Wakacje nad Bałtykiem to dla wielu z nas plan na najcieplejsze miesiące roku. Jednak każda osoba z wadą wzroku, która wybiera się nad wodę, boryka się z tym samym problemem - okulary czy soczewki kontaktowe? Oba rozwiązania mają swoje dobre strony, a wybór powinniśmy poprzedzić analizą - jak chcę spędzić swoje wakacje?

Okulary korekcyjne wydają się bardziej uniwersalnym rozwiązaniem podczas wypoczynku nad morzem, choć oczywiście nie dla każdego - mówi Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. - Te możemy założyć i zdjąć w każdej chwili, czyli na plaży możemy obserwować otoczenie w okularach, a jeśli zdecydujemy się na kąpiel w morzu - zdjęcie okularów zajmie nam co najwyżej kilka sekund. Jeśli nie zamierzamy się zanurzać, możemy wejść do wody nawet w okularach. Najważniejsze jednak jest, aby nasze okulary posiadały odpowiednie zabezpieczenie. Musimy pamiętać, że okulary korekcyjne bez dodatkowych filtrów na soczewkach nie uchronią nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV. Jeśli chcemy się przed nim zabezpieczyć, ale jednocześnie korygować swój wzrok, powinniśmy zaopatrzyć się u optyka w „szkła" z dodatkowymi filtrami blokującymi fale UVA i UVB. Różnorodność dostępnych soczewek okularowych i oprawek pozwala nam na zakup wielu funkcjonalnych rozwiązań, np. okulary korekcyjne przeciwsłoneczne nie są już żadnym novum, a każda zainteresowana osoba dostanie nawet maskę do nurkowania z wbudowanymi „szkłami" korekcyjnymi. Dodatkowo współczesna optyka, poza aspektem korekcji i ochrony wzroku, pozwala zadbać o aspekt wizualny, dostosowując ofertę produktów optycznych do aktualnej mody i trendów - dla wielu osób to równie ważny aspekt - dodaje.

 

Kiedy soczewki kontaktowe będą pomocne?

- Soczewki kontaktowe na plaży są na pewno mniej odczuwalne dla ich użytkowników. Ponadto, możemy je bez problemu połączyć z klasycznymi okularami przeciwsłonecznymi, co zapewni nam jednocześnie korekcję i ochronę przed słońcem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również zaopatrzyć się w soczewki kontaktowe z filtrami UVA i AVB, bliźniaczymi jak w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Wtedy mamy pełną swobodę ruchu i podczas nadmorskich zabaw, takich jak np. siatkówka plażowa, nie musimy martwić się o ich zniszczenie, tak jak w przypadku okularów. Niestety czasami zdarzają się sytuacje, że soczewka wypada z oka. Dlatego najlepiej podczas wakacji wykorzystywać soczewki jednodniowe - jeśli zgubimy jedną z nich, nie będziemy mieć problemu. Natomiast założenie soczewek kontaktowych wiąże się z dość dużą barierą - „kontakty" nie powinny mieć styczności z wodą, bez względu na to, czy jest ona słona czy słodka. W wodzie znajdują się niebezpieczne bakterie, które mogą doprowadzić do groźnych infekcji. Należy pamiętać, że natychmiast po wyjściu z wody (jeśli kąpaliśmy się w soczewkach kontaktowych) należy założyć nowe soczewki, a starych się pozbyć. Kąpiele w morzu są w nich zatem mocno utrudnione. To kolejny z argumentów przemawiających na korzyść soczewek jednodniowych. Natomiast nie dla każdego priorytetem podczas pobytu nad morzem są ciągłe kąpiele w wodzie - dodaje Grzegorz Romanik.

Co wybrać?

Jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować przed wyjazdem, jak będziemy spędzać swój urlop, warto zaopatrzyć się w oba rozwiązania i na bieżąco decydować, które z nich pozwoli nam spędzić dzień bardziej komfortowo. Niezależnie od wyboru, powinniśmy pamiętać o ochronie przed promieniami słonecznymi, które z pewnością wpływają niekorzystnie na nasze oczy.

- Niezależnie od naszej decyzji, zadbajmy priorytetowo o właściwą ochronę przed słońcem. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym bardzo popularne są zakupy okularów przeciwsłonecznych na straganach. Należy pamiętać, że podczas zakupów w takich miejscach nie mamy nigdy pewności o jakości wykonania powłok filtrujących. Sposób ochrony wzroku przed słońcem powinniśmy konsultować ze specjalistą tak samo, jak metody korekcji naszej wady. Wizytę u optyka należy potraktować jak konsultację. Jeśli wahamy się przy wyborze rozwiązania, możemy nawet opowiedzieć profesjonalnemu optykowi o tym, jak chcemy spędzić nasze wakacje, a jego zadaniem będzie pomoc w wyborze jak najlepszego i najbezpieczniejszego rozwiązania - kończy Grzegorz Romanik.

http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjneRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »