Zdrowie » Medycyna
WAKACYJNA MIŁOŚĆ? Nie zapomnij o antykoncepcji
Lipiec i sierpień to czas największego popytu na antykoncepcję awaryjną. Na tej podstawie można sądzić, że wakacje to czas kiedy częściej dochodzi do stosunków seksualnych bez zabezpieczenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W 2012 r. najwięcej pigułek „po” sprzedano w lipcu i sierpniu*.
WAKACJE PEŁNE UNIESIEŃ
Lato to czas, kiedy poznajemy nowych ludzi, mamy więcej czasu, by rozwinąć znajomości. To sezon zabawy, przygód, impulsywnych decyzji. Podczas letniego wypoczynku mamy więcej możliwości, by oddać się miłosnym uniesieniom i częściej dochodzi do seksualnych zbliżeń. Zdarza się, że są to stosunki spontaniczne lub z nowopoznanymi osobami. Na podjęcie takich zachowań mają wpływ czynniki, takie jak m.in.: nowe miejsce, atmosfera, alkohol, towarzystwo. Wszyscy jednak chcieliby mieć tylko miłe wspomnienia z wakacji. Z powodu nieodpowiedzialnych zachowań i niedostatecznej wiedzy bywa jednak różnie.
SEKS BEZ RYZYKA
Najlepszym rozwiązaniem, by uchronić się przed ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie się. Nawet jeśli nie planujemy współżycia, warto znać dostępne metody antykoncepcji oraz formy ich stosowania.
Seks nie będzie przyjemny, jeśli będziemy obciążeni poczuciem ryzyka. Jeśli nie planujemy ciąży i chcemy uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, powinniśmy pomyśleć o antykoncepcji – mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.
Najczęściej stosowanymi metodami antykoncepcji są, oprócz stosunku przerywanego błędnie uważanego za antykoncepcję: prezerwatywa i pigułka antykoncepcyjna**. W sytuacjach, kiedy dojdzie do niezabezpieczonego stosunku lub np. pęknie prezerwatywa można zastosować pigułkę „po”, zwaną antykoncepcją awaryjną.
PIGUŁKA „PO” – JAK TO DZIAŁA?
Pigułka „po” do 72 godzin (nazywana inaczej: antykoncepcją postkoitalną, tabletką po stosunku, pogotowiem awaryjnym, antykoncepcją doraźną) działa na zasadzie blokowania owulacji, czyli procesu uwalniania dojrzałej komórki jajowej i niedopuszczeniu do zapłodnienia.
Pigułka „po” zawiera jednorazową dawkę hormonów kilkakrotnie większą od tej obecnej w pojedynczej tabletce antykoncepcyjnej Stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza chroni przed nieplanowaną ciążą. Na przyjęcie pigułki „po” mamy 72 godziny, tymczasem od stosunku do momentu, kiedy dochodzi do ciąży, czyli zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy, może minąć nawet ponad tydzień – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik.
WAŻNY JEST CZAS
Warto pomyśleć o dobrze dobranej antykoncepcji, jednak jeśli dojdzie do niezabezpieczonego stosunku, należy działać jak najszybciej. Tabletkę „po” należy zażyć w ciągu 72 lub 120 godzin (w zależności od preparatu) po niezabezpieczonym stosunku. Im szybciej pigułka zostanie przyjęta, tym większa jest jej skuteczność. W Polsce antykoncepcja postkoitalna dostępna jest na receptę.
Odpowiedzialne życie seksualne to nie tylko świadomość własnej seksualności, ale także wiedza na temat potencjalnych konsekwencji współżycia i zagrożeń związanych z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto rozsądnie przeżyć ekscytujące wakacyjne chwile.
O kampanii: „Nie jestem gotowa, aby zostać mamą, jeszcze nie teraz”:
Celem kampanii jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie seksualności człowieka, z uwzględnieniem roli antykoncepcji w świadomym planowaniu życia. Edycja 2013 podnosi znaczenie dialogu i relacji w obszarze dojrzałych i odpowiedzialnych zachowań seksualnych. Inicjatorem kampanii jest Gedeon Richter Marketing Sp. z o.o.
* IMS Poland National Sales Data, 12/2012, units © 2013 IMS Health and its affiliates. All rights reserved.
** Seksualność Polaków na początku XXI wieku, Z. Izdebski, WUJ, Kraków 2012, s. 191
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
primum_pr
|
Komentarze (0)