Firma » Praca
Wakacyjna praca za granicą. Jak znaleźć pewne i legalne zatrudnienie?
Zobacz więcej zdjęć » |
W sezonie wakacyjnym pracodawcy za granicą szukają dodatkowych rąk do prac sezonowych, ale także osób na zastępstwo za stałych pracowników, korzystających z urlopów wypoczynkowych. To dobra okazja dla uczniów i studentów, ale także dla osób, które chcą szybko podreperować domowy budżet. Pojawia się wtedy wiele ciekawych i dobrze płatnych ofert zatrudnienia. Wiele z nich nie wymaga doświadczenia, ani nawet znajomość języka obcego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Wyjazd do pracy sezonowej za granicę niesie ze sobą wiele korzyści materialnych i pozamaterialnych. To zazwyczaj doskonała okazja do pracy w dużej i renomowanej firmie, ale także do poznania innej kultury, nauki języka obcego, budowania networkingu i szukania nowych możliwości rozwoju zawodowego. Oczywiście pod warunkiem, że wyjazd zostanie zorganizowany w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem.” – mówi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director w OTTO Work Force.
Jak nie wpaść w pułapkę?
Szukając pewnej pracy sezonowej za granicą warto skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy, która zajmie się dopełnieniem wszelkich formalności, zgodnie z obowiązującymi w danym kraju procedurami. Jednak i w tym przypadku trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i ograniczonym zaufaniem. Na rynku wciąż działa wielu nieuczciwych pośredników, dlatego wybierając agencję trzeba sprawdzić przede wszystkich jej legalność, wiarygodność i doświadczenia.
“Warto zwrócić uwagę na to od ilu lat agencja jest obecna na rynku, jaki jest jej kapitał, w jakich organizacjach jest zrzeszona, jaką ma ilość ofert i na jakim rynku się specjalizuje. Pamiętajmy, że im większą ilością ofert pracy dysponuje dana agencja tym większą mamy gwarancję zatrudnienia. Nawet jeśli u danego klienta zmieni się zapotrzebowanie na pracowników, to agencja bez trudu znajdzie nam zatrudnienie u innego pracodawcy. Warto sprawdzić czy agencja którą wybraliśmy należy do jakiejś branżowej organizacji np. do Polskiego Forum HR czy holenderskiej ABU, które zrzeszają solidne firmy działające według ściśle określonego kodeksu etycznego. Pamiętajmy, że taka agencja nie będzie narażała swojej reputacji poprzez niewłaściwe działania.” – radzi Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director w OTTO Work Force.
Szukając pracy trzeba zwrócić także uwagę na kwestię gwarancji wynagrodzenia. Ważne, aby płaca była pewna i regularna, najlepiej w krótszych terminach np. co dwa tygodnie. Należy natomiast wystrzegać się ofert z ponadprzeciętnymi zarobkami, ponieważ w większości przypadków nie mają one pokrycia w rzeczywistości. Jeśli agencja nie wspomina o jakichkolwiek kosztach dodatkowych np. za zakwaterowanie czy podróż, to również powinno podnieść naszą czujność. Przed podpisaniem umowy z agencją pośrednictwa pracy należy ją dokładnie przeczytać oraz dopytać o wszystkie szczegóły i nurtujące nas kwestie.
Komentarze (0)