Gospodarka » Bezpieczeństwo

Walka o informację ciągle trwa. Czy Twoja firma jest gotowa na cyberatak?

Problem ze szkodliwym oprogramowaniem urósł już do takiej rangi, że żadna firma nie może sobie pozwolić na jego ignorowanie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za większość incydentów bezpieczeństwa nie odpowiada źle skonfigurowane lub niepoprawnie dobrane rozwiązanie

W kontekście ilości szkodliwego oprogramowania statystyki prowadzone przez instytucję AV-Test, która zajmuje się testami aplikacji bezpieczeństwa, nie napawają optymizmem. Jeśli porównamy pierwsze półrocze poprzedzającego roku z bieżącym, to możemy ustalić, że do sieci trafiło więcej nowych wariantów wirusów. Pod tym względem statystyki z pierwszego półrocza 2016 roku biją wszelkie rekordy — ogólna liczba malware do dnia 9 sierpnia 2016 była o kilka procent wyższa niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. I chociaż kilka procent wydaje się być liczbą nieistotną, to w kontekście niecałych 90 milionów wirusów naprawdę robi to wrażenie.

Do walki z wirusami zawsze na pierwszą linię obrony rzucone są mechanizmy kontrolujące i skanujące ruch sieciowy oraz zawartości stron internetowych. To właśnie przeglądarka internetowa najczęściej naraża przedsiębiorstwo na ryzyko infekcji środowiska IT, w związku z tym jest najbardziej podatna na ataki. Z tego powodu pracownik powinien być odpowiednio zabezpieczony przed potencjalnymi atakami, które koncentrują się na interakcji. A mogą to być m.in.:

1. Złośliwe przekierowania (ang. malicious redirect), które w wyniku kliknięcia w nieodpowiedni link przenoszą do niebezpiecznej strony internetowej, która zawiera złośliwy ładunek.

2. Groźniejsze w skutkach są ataki drive-by download, które są „niewidoczne” dla pracownika — dostarczenie szkodliwego ładunku na komputer ofiary ma miejsce bez żadnej interakcji z użytkownikiem. Ofiara nawet nie wie, że odwiedziła złośliwą stronę, a jej komputer został zainfekowany. Ponosząc tego konsekwencje zawirusowana stacja robocza może brać udział w atakach DDoS oraz pośredniczyć w nielegalnych operacjach przestępczych (trojan proxy).

3. Malvertising to kolejne ataki wykorzystujące przeglądarki i koncentrujące się na internetowej reklamie. W wyniku stosowania przez hakerów odmiany ataku drive-by, zainfekowanie lub podstawienie jednej z nich może obrać efekt eskalacji incydentu. Firmy, które specjalizują się w obiegowej emisji reklam nie zawsze dysponują środkami oraz kadrą, która poradzi sobie z namierzeniem złośliwych plików reklamowych na swoich serwerach. W efekcie, dla wydawcy reklamy może się to zakończyć blokadą strony internetowej, a dla przypadkowego pracownika przekierowaniem na niebezpieczną witrynę.

4. Ataki MiTB (ang. mam in the browser) są obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla wszystkich systemów informatycznych. Realnie zagrażają finansom każdej firmy — w wyniku zainstalowania złośliwego kodu (np. na skutek ataku drive-by). Specjalnie zaprogramowany szkodliwy agent działający w przeglądarce może podmieniać „w locie” przesyłaną treść z serwerów WWW i wyświetlać ofierze zmodyfikowaną wersję strony WWW — np. z dodatkowymi polami do wypełnienia. Przesyłana treść w formie zaszyfrowanej (SSL) oraz dwuskładniowe uwierzytelnienie nie chroni przed tym atakiem, ponieważ kontrolę nad przeglądarką mają przestępcy.

Bezpieczna przyszłość jest w naszych rękach

Większość wskazanych ataków koncentruje się na interakcji z użytkownikiem. Chociaż są one bardzo niebezpieczne, to odpowiednio dobrane do potrzeb Twojej firmy rozwiązanie bezpieczeństwa może minimalizować potencjalne efekty działań złośliwego kodu i cyberprzestępców.

Ponadto, produkty tego typu oferują znacznie więcej niż blokowanie złośliwych stron internetowych. Ułatwiają administratorom:

·       kontrolowanie pracownika w sieci blokując dostęp do stron, które negatywnie przyczyniają się do obniżenia efektywności pracy.

·       optymalizację łącza internetowego — zablokowanie serwisów typu streaming pozytywnie wpłynie na przepustowość całej sieci informatycznej.

·       zapobieganie zamierzonemu lub przypadkowemu przekazaniu informacji — odpowiednie narzędzia są w stanie rozpoznać i zablokować przesyłaną zawartość w wiadomości i załącznikach przez identyfikację numerów kart kredytowych (na podstawie algorytmu Luhna) lub słów kluczowych zdefiniowanych przed administratora związanych z poufną informacją.

·       rozpoznanie najczęstszego miejsca źródłowego i docelowego infekcji — za pomocą odpowiednich raportów, komputery, które są najczęściej narażone na ryzyko pogorszenia bezpieczeństwa mogą zostać łatwo zidentyfikowane, a administrator jest w stanie podjąć odpowiednie kroki, aby w przyszłości zaradzić analogicznym przypadkom.

 

Żródło: Bitdefender.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Bitdefender.pl
http://www.bitdefender.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »