Dom » Budownictwo

Wanna czy prysznic?

Wanna czy prysznic?
Zobacz więcej zdjęć »
O historii wanny i prysznica oraz o tym, które rozwiązanie dobrać do naszej łazienki opowiadają ekspertki z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Leciwa dama – wanna

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pierwsze wanny pojawiły się w XVI wieku przed naszą erą. Kamienne, pięknie zdobione były starożytnym wynalazkiem, który następnie upowszechnili Rzymianie. Rzymskie wanny wykonywano z marmuru, a ich kształt przypominał koło. W tamtym okresie wanny zyskały popularność za pomocą term i łaźni, które były uwielbiane przez Rzymian. Jednak ich sława nie trwała długo. Wraz z przyjściem średniowiecza, kwestie higieniczne zeszły na dalszy plan.

- Wannę na salony wprowadziła z powrotem Maria Antonia. W XVII-wiecznej Francji, kiedy dama chciała zażyć kąpieli, wannę wnoszono do salonu, a ona kładła się w wypudrowanej dla zachowania intymności wodzie lub zakładano zakrywającą płachtę, gdy chciała prowadzić uczoną konwersację podczas kąpieli – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Wanna aż do końca II Wojny Światowej stanowiła przedmiot luksusowy – na początku XX wieku w Warszawie jedna wanna przypadała na aż 70 rodzin. Dopiero od lat 50-tych, wanny stały się miejscem do relaksu i wypoczynku w pachnącej i gorącej wodzie.

Wanna dziś

Współcześnie, wanny przybierają różne kształty i wymiary, które możemy dostosować zarówno do swoich potrzeb, jak i metrażu, czy wystroju łazienki.

- W tym sezonie modne są wanny wolnostojące, a ich wielkość dobieramy do wymiarów pomieszczenia. Aktualnie, wannę możemy umiejscowić nawet w niedużych łazienkach, ponieważ na rynku dostępne są modele o mniejszych wymiarach, najczęściej o długości 160 cm. Możemy ją również postawić przy ścianie, tylko wtedy musimy mieć na uwadze, że mycie łazienki zostanie utrudnionemówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Poszukując nowych, interesujących wizualnie rozwiązań, możemy zdecydować się na modele o różnym kształcie. W łazienkach spotkamy nie tylko narożne wanny, ale również przełamywane, koliste czy nawet… w kształcie serca. Pamiętajmy jednak, że niestandardowe rozwiązania wymagają nieco więcej przestrzeni.

- Wybierając do naszej łazienki wannę, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na przestrzeń, którą mamy do dyspozycji. Jeśli metraż nie pozwala na wstawienie tej wolnostojącej czy też o nietypowym kształcie, to pozostają nam wanny przyścienne lub prostokątne, które równie świetnie spełniają swoje funkcje. Dodatkowo możemy zastosować zabudowy – na przykład poprzez płytki, płytę meblową, lub też korzystać z wanny w połączeniu z parawanem nawannowym  – wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka i dodaje - Warto też zwrócić uwagę na oszczędność wody przy użyciu prysznica. Kąpiąc się w wannie zużywamy około 120-150 litrów wody, w przypadku prysznica jest to około 40 litrów.

Wanny stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób marzących o domowym spa. Dostępne na rynku różnorodne kształty, kolory i zdobienia umożliwiają jej dopasowanie do stylu, w którym urządzona jest nasza łazienka, a występujące w niektórych z wanien funkcje, takie jak hydromasaż czy koloroterapia, pomogą nam się zrelaksować po ciężkim dniu.

Prysznic Priessnitza

W 1820 roku, Vincenz Priessnitz stworzył pierwowzór współczesnego, dobrze nam znanego prysznica. Jednak początki prysznica nie są Historia jest o tyle makabryczna, ponieważ natchnieniem Vincenza do stworzenia wodnych natrysków był… wypadek drogowy, w tamtych czasach - konny.

- Vincenz Priessnitz w wieku szesnastu lat został przejechany przez wyładowany towarem wóz konny. Obrażenia były tak bolesne, że młodzieniec postanowił leczyć je zimną wodą, która pomagała na jego żebra. Natchnęło go to do stworzenia natrysków, których zadaniem było uśmierzenie bólu oraz przyspieszenie leczenia obrażeń – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Wynalazek Priessnitza rozpoczął trend spa, jednak początkowo prysznice nie były aż tak popularne, jak wanny. Spowodował to brodzik, który tworzono z ceramiki, przez co był mało trwały. Prysznice zyskały popularność dopiero 130 lat później, kiedy powstały pierwsze brodziki metalowe, a następnie akrylowe, które były zdecydowanie trwalsze, ładniejsze i bardziej estetyczne.

Prysznic - jak jest dzisiaj?

Współcześnie, podobnie jak w przypadku wanien, różnorodność pryszniców jest zdecydowanie większa. Jednym z popularniejszych rodzajów jest obecnie prysznic „walk in”, otwarty, z szybą zabezpieczającą przed chlapaniem wody. Jednak minimalistyczne wykończenie doskonale sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach, choć ma też swoje minusy.

- Prysznice „walk in” są modne, ale nie zawsze sprawdzają się w naszym klimacie. Ze względu na to, że jest to otwarta przestrzeń, ciepło i para umykają, przez co odczuwamy większy chłód. Może to być dla niektórych utrapieniem. Część ciepła możemy zatrzymać, jeśli zastosujemy szerszą szybę. Przy standardowych szerokościach – 60 lub 70 cm – niestety para zdecydowanie szybciej umyka – wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Prysznic stanowi doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób żyjących w biegu, jak i tych lubiących dłużej się odświeżać. W przypadku zwolenników szybkich pryszniców, „walk in” jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem, a trwająca kilka minut kąpiel nie przysporzy nam dyskomfortu związanego z chłodem.

Natomiast w przypadku miłośników dłuższych pryszniców wypełnionych wieloetapową rutyną pielęgnacji, doskonale sprawdzą się zamknięte kabiny, które utrzymają ciepło wewnątrz. Para nie umyka tak szybko, tworząc domową saunę parową.

Wanna czy prysznic?

Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR - W przypadku, gdy mamy problem z wyborem pomiędzy wanną a prysznicem, możemy zastosować wannę z parawanem prysznicowym  nawannowym, dzięki czemu mamy możliwość dłuższej kąpieli w momencie, kiedy potrzebujemy relaksu, a przy panelu weźmiemy szybki prysznic, nie chlapiąc całej łazienki.

Wyposażając łazienkę, należy zwrócić uwagę na swoje potrzeby oraz dostępne miejsce. Dlatego też w części domów będą królować wanny, a w innych - serca podbiją wygodne prysznice. Jednak, nie zawsze musimy decydować się tylko na jedną opcję. Dostępne we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR rozwiązania dopasowane są do indywidualnych potrzeb każdego inwestora, zarówno w przypadku wanien, jak i łazienkowych natrysków.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »