Firma » Biura

Warszawski rynek powierzchni biurowych, 1 kwartał 2014

Warszawski rynek powierzchni biurowych, 1 kwartał 2014
Zobacz więcej zdjęć »
Według analiz przygotowanych przez firmę CBRE, zawartych w raporcie „Warsaw Office Market View Q1 2014” (Warszawski rynek powierzchni biurowych, 1 kwartał 2014), nadchodzące lata przyniosą nowe wyzwania na rynku powierzchni biurowych w Warszawie.

W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Warszawy zostanie oddanych do użytku stosunkowo dużo nowych budynków biurowych, większość z nich znajdzie się w okolicy powstającej właśnie nowej linii metra. Przewiduje się, że na przestrzeni lat 2014-2016 w centralnych lokalizacjach powstanie aż 350 tys. m kw. powierzchni biurowej, z czego większość usytuowana będzie na zachód od Centralnego Obszaru Biznesu. Po ukończeniu tych inwestycji zasoby powierzchni biurowej w centrum stolicy powiększą się o 25%.

 

W 2014 i 2015 roku do użytku oddane zostaną również starsze budynki biurowe, które obecnie przechodzą gruntowny remont, wśród nich biurowce Ethos, Spektrum Tower oraz Moniuszki 1a. Wszystkie wyżej wymienione obiekty zostały niedawno opuszczone przez głównych najemców i poddawane są renowacji, by spełniać wymogi techniczne zgodnie z obowiązującymi standardami. Zainteresowanie najemców pokaże, czy wyremontowane budynki mogą z powodzeniem konkurować z nowymi projektami.

 

Konrad Heidinger, Konsultant w dziale badań rynku w CBRE, powiedział:

 

„Przewidujemy, że zwiększona podaż wpłynie na wzrost wskaźnika pustostanów i spadek stawek czynszu przy jednoczesnym wzroście pakietu zachęt dla najemców. Obecnie, efektywne stawki mogą być niższe od transakcyjnych nawet o 25%. Ta tendencja będzie się utrzymywać przynajmniej do końca 2015 roku.”

 

Stawki czynszu za powierzchnię biurową najwyższej klasy w Warszawie w Centralnym Obszarze Biznesu utrzymują się na poziomie 25-26 Euro/mkw./m-c, natomiast na obszarach poza centrum wynoszą 14-15 Euro/mkw./m-c.

 

Największe projekty biurowe ukończone w pierwszym kwartale 2015 roku to Park Rozwoju – I etap (16 tys. m kw.) zbudowany przez Echo Investment, oraz Atrium 1 (15,7 tys. m kw.), zrealizowany przez Skanska Property Poland.

 

Aktywność najemców utrzymuje się na wysokim poziomie. Większość z nich stara się powiększyć zajmowaną powierzchnię, korzystając z możliwości relokacji lub renegocjacji umów. Ciągle jednak kluczowym czynnikiem pozostaje chęć obniżenia kosztów.

 

Colin Waddell, Dyrektor Zarządzający CBRE w Polsce, powiedział:

 

„Najemcy doskonale zdają sobie sprawę z rosnącej konkurencji pomiędzy deweloperami. Niejednokrotnie, przeprowadzając się do nowego budynku mogą otrzymać zdecydowanie lepsze warunki finansowe i jednocześnie podnieść standard swoich biur. Co więcej, firmy wykazują tendencję do rezygnowania z centralnych lokalizacji i przenoszenia się do dostosowanych do ich potrzeb biur w parkach biznesowych, usytuowanych na obrzeżach centrum lub na peryferiach miasta.”Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aneta Mandziuk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »