Kultura, sztuka » Kultura

Warszawskie Dni Doświadczania Świata

Warszawskie Dni Doświadczania Świata
Zobacz więcej zdjęć »
Wodospad światłowodów, tor świetlno-dźwiękowy, przybory terapeutyczne do stymulacji różnych zmysłów – takie niespodzianki czekają na odwiedzających Pałac Kultury i Nauki podczas pierwszej edycji Dni Doświadczania Świata.

We wzorcowym pokoju terapeutycznym w dniach 15-18 listopada br. każdy będzie mógł się przekonać,
w jaki sposób niepełnosprawne dzieci uczą się otaczającego nas świata. Gościem specjalnym spotkania inaugurującego wydarzenie będzie aktorka Dominika Ostałowska, ambasadorka Fundacji Rosa.

Organizatorem Dni Doświadczania Świata jest Fundacja Rosa – Wytwórnia dziecięcej radości, prowadząca od początku 2011 roku ogólnopolski projekt urządzania pokojów terapeutycznych dla najmłodszych. Program skierowany jest do placówek opiekujących się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnymi. Ponieważ koszt sprzętu potrzebnego do rehabilitacji często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych, dlatego też Fundacja Rosa wspiera je w remoncie sal i zakupie niezbędnego wyposażenia. Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła i wyremontowała 21 pokojów w całym kraju. Dni Doświadczania Świata są inauguracją kolejnej odsłony akcji, podczas której do końca listopada zostanie oddanych do użytku kolejnych 11 pokojów terapeutycznych w Polsce. Są to zarówno pokoje do integracji sensorycznej, jak i Sale Doświadczania Świata, wyposażone w specjalistyczne urządzenia do stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Dzięki nim niepełnosprawne intelektualnie czy ruchowo dzieci oraz dorośli mogą korzystać w pełni z niezbędnych zajęć rehabilitacyjnych.

W Salach Doświadczania Świata stosowana jest terapia określana słowem Snoezelen. Nazwa ta składa się z dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen”, co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać, być w półśnie. Jest to więc terapia pobudzająca ciekawość, rozwijająca integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Wykorzystuje ruch, dźwięk, barwy, stymulację wzroku, słuchu i dotyku. Terapia metodą Snoezelen opracowana została w Holandii w latach 70. XX wieku, a do Polski trafiła w roku 1993. W Salach Doświadczania Świata stosowane są m.in. kurtyny-wodospady światłowodów, tunele i kabiny
z luster,
ścieżki sensoryczne do różnicowania faktury materiału, tory świetlno-dźwiękowe, materace rehabilitacyjne czy podwieszane huśtawki. Dzięki pracy w takich kolorowych pomieszczeniach u małych pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Teraz taki przykładowy pokój terapeutyczny będą mogli odwiedzić za darmo wszyscy chętni podczas Dni Doświadczania Świata – od 15 do 18 listopada 2012 roku. Stanie on w holu na parterze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Będzie to doskonała okazja do próby spojrzenia na świat oczami niepełnosprawnych dzieci, zrozumienia, jak odbierają one poszczególne bodźce i jakie efekty terapeutyczne można uzyskać przy wykorzystaniu poszczególnych sprzętów.

Organizując Dni Doświadczania Świata, chcemy pokazać ludziom, że tak naprawdę dzieci
z deficytami rozwojowymi uczą się świata w podobny sposób jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Wszyscy poznajemy otoczenie różnymi zmysłami, reagując na światło, dźwięk, dotyk
– mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Przez cały czas funkcjonowania wzorcowego pokoju na miejscu obecny będzie terapeuta, który opowie o zastosowaniu poszczególnych sprzętów i zaprezentuje ich działanie. Zachęcamy więc wszystkich do odwiedzenia naszego stoiska i poznawania świata w niezwykły sposób.

Fundacja Rosa zaprasza na Dni Doświadczania Świata i zwiedzanie wzorcowego pokoju terapeutycznego od czwartku 15 listopada do niedzieli 18 listopada br. Wzorcowy pokój do terapii Snoezelen czynny będzie w godz. 10.00-18.00 w holu Pałacu Kultury i Nauki (pl. Defilad 1 w Warszawie). Wstęp wolny.

Wirtualna wycieczka po Sali Doświadczania Świata: http://vitour.pl/rosa/zps_legnica/zps.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fundacja Rosa
http://www.fundacjarosa.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »