Społeczeństwo » Społeczeństwo

Wartość biżuterii chrześcijańskiej

Wartość biżuterii chrześcijańskiej
Zobacz więcej zdjęć »
Biżuteria oraz inne formy ozdoby i upiększania ciała pojawiają się w każdej kulturze. Tradycja dekorowania ciała sięga pradawnych czasów wydaje się więc, że ozdabianie ciała jest naturalnym następstwem funkcjonowania w społeczeństwie.

W wielu przypadkach biżuteria nie niesie ze sobą wartości majątkowej, często bywa to wartość symboliczna, sentymentalna, czy pamiątkowa. Tylko w niektórych przypadkach jest poświadczeniem statusu majątkowego.

 

Biżuteria religijna użytkowana jest zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. To dość popularna ozdoba wśród katolickich środowisk. Niekiedy budzi to sprzeciw ascetycznych wyznawców kościoła, który sprzeciwiają się takiej formie dekoracji ciała. Symbole religijne w tego typu biżuterii odgrywają kluczową rolę, są świadectwem wiary.

 

Skąd więc kontrowersje?

 

Wydaje się, że obecnie symbole religijne zużywają się i tracą na znaczeniu, krzyż funkcjonuje w świadomości publicznej jako symbol graficzny i przestaje konotować męczeńską śmierć Jezusa. Wizjonerzy mody i projektanci wykorzystują symbole religijne, co w opinii wielu uchodzi za profanację. Wykorzystywanie wizerunków świętych na koszulkach bądź umieszczanie symboli religijnych w seksualnych kontekstach jest brutalnym wydarciem symboli religijnych ze sfery sacrum.

 

Świecka biżuteria chrześcijańska?

 

Zdarza się, że biżuteria z krzyżem wybierana jest przez osoby niewierzące, które traktują ten symbol wyłącznie w kategoriach estetycznych. Trzeba przyznać, że taka postawa jest dość arogancka. Noszenie biżuterii z symbolem należy mieć świadomość jego znaczenia. W niektórych kręgach kontrowersję budzi także noszenie krzyża w innych miejscach np. w uszach, bądź na nadgarstku. Mimo to nie możemy jednoznacznie uznać, że funkcjonowanie religijnych w sferze profanum jest czymś złym. Żaden chrześcijanin nie może zgodzić się ze stwierdzeniem, że miejscem dla religijnych atrybutów są jedynie kościoły.

 

Niepodważalna wartość symbolu  

Biżuteria chrześcijańska nie jest zwykłą ozdobą niesie ze sobą specyficzne wartości, jest świadectwem chrześcijańskiej postawy i codziennym elementem motywującym od działania. W naszej kulturze istnieje głęboka tradycja obdarowywania się biżuterią chrześcijańską np. z okazji chrztu świętego, komunii czy bierzmowania. Ozdoby tego typu są noszone przy specjalnych okazjach, jak i w codziennym życiu.

Najczęściej pojawiającym się znakiem jest znak krzyża umieszczany jest niemal we wszystkich możliwych kombinacjach, na łańcuszku, bransoletce, pierścionku. Wiele sklepów oferuje ciekawe propozycje różnych form różańca – na rękę, w formie bransoletki bądź pierścionka. Oryginalne wzornictwo proponuje między innymi sklep z biżuterią chrześcijańską holyholy.pl Popularnych symbolem chrześcijańskim jest Ichthys – znak utożsamiany z początkami chrześcijaństwa. Część osób wierzących udaje się do kapłana w celu poświęcenia noszonej biżuterii, co daje namacalne poczucie bliskości z Bogiem w każdej chwili.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

karolinaadamczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 6 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »