Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Wiek dojrzały to nie wyrok

Wiek dojrzały to nie wyrok
Zobacz więcej zdjęć »
Są osoby, które upływający czas traktują jak swojego wroga. Jednak na tyle groźnego i niepokonanego, że nawet nie decydują się podejmowania trudu obrony i walki z nim. Jeżeli z niesmakiem myślisz o starzeniu się, nie oznacza to, że musisz wyglądać gorzej lub czuć ciężar lat na swoim karku.

To od Ciebie zależy na co tak naprawdę wyrazisz zgodę, czy zaakceptujesz wszystkie fizyczne i psychiczne zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie, czy też pozostaniesz z poczuciem młodości, którego Ci się należy i do którego masz prawo –mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl

Czym zatem jest starość?

Z pewnością nie jest to konkretny wiek, jakaś magiczna liczba, która sprawi, że budząc się któregoś ranka w dzień swoich urodzin, spoglądając w lustro, stwierdzisz: „tak, nadszedł ten czas – jestem już starym człowiekiem”. Bo „poczucie starości” kryje się tak naprawdę w nas, jest w naszej głowie, w naszych przekonaniach o samych sobie.

Pewnych chorób, niegodności życia, różnego typu niedostatków oczywiście nie jesteśmy w stanie ominąć, ale nie zmienia to faktu, że wiele kłopotów możemy sami uniknąć, podejmując już wcześniej odpowiednie działania oraz wyrabiając w sobie nawyki służące zachowaniu zdrowia.


Co zrobić, by późne lata zamiast rozczarowania przyniosły nam satysfakcję?

Na początku należy podkreślić, że nie istnieje recepta na jeden konkretny i sprawdzony lek, który będzie skuteczny dla każdego. Bo każdy z nas jest inny, inaczej u każdego z nas przebiega proces starzenia się. Niemniej istnieje kilka niemal elementarnych zasad, z którymi warto się zapoznać i które – jeżeli zostaną wprowadzone w życie – będą procentować.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Miej dla siebie czas
Najważniejsze, by odnaleźć się w sytuacji, w której każdy z nas się znalazł. W zasadzie masz dwa wyjścia, albo narzekać na zaistniałe sytuacje, albo stwierdzić, że możesz teraz wykorzystać ten okres na realizację swoich zainteresowań, na to, na co do tej pory nie starczało Ci czasu.

Wyznacz również cel, który chcesz osiągnąć, do którego będziesz dążyć. Może będzie to nauka dyscypliny sportu (np. gra w tenisa, pływanie), przeczytanie książek, na które do tej pory nigdy nie było czasu, a może zdecydujesz się udać w podróż w wymarzone miejsce? Pomysłów może być wiele, ważne by wybrać to, co będzie sprawiać satysfakcję.

Bądź tam, gdzie czujesz się dobrze
Istnieją różnego typu instytucje, których celem jest właśnie pomoc takim osobom jak Ty. Może zostaniesz członkiem Związku Emerytów i Rencistów albo zdecydujesz się przynależeć do organizacji przykościelnej, wybranego stowarzyszenia, które stwarza osobom w starszym wieku różne możliwości działania i rozwoju lub ośrodku dla seniorów w Twojej okolicy, który z pewnością ma w swojej ofercie różnego typu zajęcia dla osób starszych.

Możesz też samodzielnie zdobywać wiedzę, w dziedzinie, która Cię szczególnie interesuje. Zresztą każde ćwiczenie intelektualne pozwoli zachować Ci sprawny umysł.

Przechytrzyć geny

To nie prawda, że musimy kopiować ścieżkę starzenia się, po której szli nasi dziadkowie czy rodzice. Owszem, różnego typu badania ujawniły fakt, że do winowajców sposobu naszego starzenia się należą różnego typu czynniki, w tym genetyczne, biochemiczne czy hormonalne. Oczywiście pewne uwarunkowania genetyczne mogą mieć wpływ na wystąpienie pewnych zaburzeń czy chorób w Twoim życiu, niemniej nie należy traktować obciążenia genetycznego jako wyroku.
Bo jak sama nazwa wskazuje są to „obciążenia”, a to, czy wystąpią, zależy od tego, czy im w tym pomożesz swoim stylem życia albo sposobem odżywiania się.
Obroną w przypadku wiedzy o występowaniu jakiejś choroby u bliskiego członka rodziny, zagrażającej również Tobie, jest przede wszystkim zmiana postawy wobec niej, podejmowanie takich kroków, które będą mogły jej zapobiec lub spowodują, że będzie mieć łagodniejszy przebieg. Jeżeli konieczna będzie zmiana nawyków (np. systematyczna aktywność fizyczna, porzucenie nałogu palenia papierosów), a stawką będzie polepszenie jakości życia, warto zaryzykować.

Wiek staje się mało istotny, jeśli chcesz zmienić swoje życie na lepsze... a na to nigdy nie jest za późno. – mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

poprostuzdrowo.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »