Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Większy udział społeczny w planowaniu przestrzeni miast

Mądre zagospodarowanie obszarów miejskich to wyzwanie dla wszystkich dużych aglomeracji. Obecne prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mają umożliwić mieszkańcom większy udział w procesie kształtowania ich miast. Czy taki kierunek zmian w prawie pomoże?

W najbliższych miesiącach mają rozstrzygnąć się losy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (PiZP). Nowelizacja do tej ustawy przygotowana została przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w odpowiedzi na potrzebę szybkich zmian, rozwiązujących najpilniejsze problemy, związane z kształtowaniem przestrzeni czy określeniem sposobów efektywnego gospodarowania nowoczesnym miastem, postulowane przez samorządy, architektów i urbanistów. Proponowane rozwiązania określają m.in. kwestie istotne dla nowych inwestycji budowlanych, takie jak przekierowywanie ich na tereny przygotowane do zabudowy i wyposażone w niezbędną infrastrukturę, lepszego zabezpieczania interesów inwestorów, zasad miasta zwartego, niskoemisyjnego, przyjaznego pieszym i rowerzystom.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jednym z ważniejszych celów nowych regulacji jest zwiększenie udziału mieszkańców w procesie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Według proponowanych zapisów uchwały intencyjne, podejmowane przez gminy, wymagać będą wcześniejszego przedstawienia mieszkańcom oraz przeprowadzenia dodatkowych konsultacji ze społecznością lokalną. Mieszkańcy i przedsiębiorcy mają zyskać dostęp do informacji o planowanych działaniach przestrzennych gminy, umożliwiający im przedstawienie uwag i wniosków już na wczesnym etapie procedur planistycznych.

 

Starcia różnych grup interesów

Jak ważny to temat, szczególnie w przypadku dużych miast, pokazują ostatnie wydarzenia w stolicy, takie jak pożar Mostu Łazienkowskiego, jednego z głównych szlaków komunikacyjnych łączących osiedla mieszkalne na prawym brzegu Wisły z centrum miasta. Zapowiedziana na kilka miesięcy naprawa mostu jak w soczewce ujawniła konflikty typowe dla aglomeracji, obecność wielu różnych grup interesów, z których każda ma swoją wizję miasta. Podczas, gdy dla jednych priorytetem jest szybki dojazdu do pracy, nowe inwestycje i stworzenie odpowiedniej infrastruktury na osiedlach mieszkalnych oddalonych od centrum, dla innych będzie to pragnienie miasta ekologicznego, przyjaznego rowerzystom z gęstą siecią ścieżek i pasów rowerowych lub stolica wygodna dla pieszych, z szerokimi chodnikami i zielonymi placami pełnymi kawiarnianych stolików.

„Sytuacja wygląda podobnie w przypadku nowych inwestycji budowlach, których realizacja wiąże się z koniecznością połączenia interesów lokalnej społeczności i wielu grup zaangażowanych w projekt inwestycyjny” mówi Anna Rabiej organizator Warsaw Build 2015 i kampanii Razem Budujemy Warszawę. „Dla inwestora projekt powinien zawsze generować maksymalne zyski, a użytkownikom zależy, by mieszkać i pracować w miejscu funkcjonalnym i wygodnym, którego eksploatacja nie będzie kosztowna. Ekolodzy chcą, by inwestycja była neutralna dla otoczenia, natomiast dla urzędników wydających pozwolenie na budowę i zgodę na użytkowanie, obiekt musi przede wszystkim spełniać normy zawarte w odpowiednich przepisach prawnych”.

Potrzeba dialogu

Jednym z podstawowych sposobów zaspokojenia tak wielu potrzeb jest konstruktywny dialog, a także stworzenie podstaw projektowania zintegrowanego, w którym zespół specjalistów reprezentujących kilka branż wypracuje zrównoważone rozwiązania satysfakcjonujące różne grupy. „Nowelizacja prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także zmieniające się przepisy prawa budowlanego, zwiększające wymogi w zakresie standardów energetycznych budynków, tworzą pozytywny klimat dla rozmów ekspertów ze społeczeństwem” – dodaje Anna Rabiej.

Jak zapowiadają organizatorzy Warsaw Build 2015, zagadnienia związane z architekturą, nowymi inwestycjami i rozwojem m.st. Warszawy będą jednym z głównych obszarów tematycznych tegorocznej edycji spotkań. To największe w regionie mazowieckim wydarzenie, skupiające profesjonalistów rynku budowlanego: architektów, urbanistów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, tworzące profesjonalną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń oraz okazję do podjęcia dyskusji, o tym jak kreować rosnącą przestrzeń miejską, gdzie powinny powstawać nowe inwestycje mieszkaniowe, biurowe czy handlowe, jak wyglądają prognozy na najbliższe lata.

Tegoroczna edycja Warsaw Build 2015 odbywać się będzie w dniach 16-18 września 2015 r. w warszawskim Centrum EXPO XXI.

 

xxx

Informacja dla wydawców:

„Razem budujemy Warszawę” to kampania informacyjna poruszająca aktualne i najważniejsze tematy związane z rynkiem budowlanym, architekturą i inwestycjami, istotne dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich. Kampania prowadzona jest przez Warsaw Build, platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, skupiającą ekspertów rynku budowlanego: architektów, urbanistów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, a jej tematem wiodącym jest Warszawa – miejsce najszybszego rozwoju gospodarczego, o największym potencjale dla inwestycji budowlanych w Polsce.

 

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarski Warsaw Build 2015, odbywać się będą w dniach 16-18 września 2015 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI, z udziałem wystawców i odwiedzających z ponad 30 krajów. Więcej informacji na stronie: www.warsawbuild.plhttp://www.facebook.com/warsaw.build

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Monika Pezda, Konsultant ds. PR, tel.: 502 575 453, e-mail: mpezda@effectivepr.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »