Dom » Wnętrza
Wielka historia rodzinnej firmy – 265 lat Villeroy & Boch
Zobacz więcej zdjęć » |
Z Audun-le-Tiche do Mettlach
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W 1748 r. niewielkie miasteczko Audun-le-Tiche w Lotaryngii obiega zaskakująca wieść. Oto François Boch – szanowany odlewnik, pracujący dla królewskiego dworu – rezygnuje z intratnej posady i zakłada rodzinną fabrykę porcelany. Prowadzony z pasją i zaangażowaniem zakład szybko zyskuje uznanie nie tylko wśród okolicznych mieszkańców. Już niespełna 20 lat później urasta do rangi Królewsko-Cesarskiej Manufaktury, a zachwycona produktami Maria Teresa pozwala na zamieszczanie swego herbu na zastawie stołowej. W 1809 r. jeden z wnuków założyciela – Jean- François Boch – kupuje byłe opactwo benedyktynów w Mettlach nad rzeką Saarą. W pięknym, barokowym budynku do dzisiaj mieści się siedziba firmy.
Prekursorem być
Czy Izabela Łęcka mogłaby kupować porcelanę Villeroy & Boch w sklepie Wokulskiego? Oczywiście! Już w latach 40. XIX w. produkty będące chlubą niemieckiego rękodzieła zdobią warszawskie witryny. Przyciągają spojrzenia dam i gentlemanów również w wielu innych miastach świata: Londynie, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Stambule, Moskwie. Od połowy XIX w. docierają do obu Ameryk, a także na Wystawy Światowe. Villeroy & Boch wchodzi w nowoczesność pewnym krokiem, wyznaczając standardy zarówno w dziedzinie społecznej, jak i technologicznej! System opieki socjalnej, roztaczanej nad pracownikami przedsiębiorstwa oraz ich rodzinami, staje się wzorem dla reform Bismarca. Rozwiązania łazienkowe, które z czasem poszerzają ofertę Villeroy & Boch, przyczyniają się do podniesienia poziomu higieny Europejczyków. Od 1870 r. firma zaopatruje miejskie łaźnie i toalety w łatwe w utrzymaniu czystości płytki. W 1899 r. jako pierwsza rozpoczyna przemysłową produkcję sanitariatów: dzięki zastosowanym metodom – wylewaniu płynnej masy ceramicznej do form oraz wykorzystaniu odpornego na działanie wysokiej temperatury szamotu – niedrogie i dobrej jakości toalety trafiają do szerokiego grona odbiorców.
W latach 70. XX w. Villeroy & Boch znów zaskakuje! Współpraca ze znanym projektantem przedmiotów użytkowych Luigim Colanim owocuje zupełnie nowym, rewolucyjnym podejściem do łazienki. Odtąd to już nie ukryte przed gośćmi miejsce, służące wyłącznie higienie osobistej. Pomieszczenie zyskuje na znaczeniu: niczym nie różni się od dziennego pokoju – staje się pełnoprawną częścią domu, funkcjonalną i estetyczną jednocześnie. Ergonomiczne kształty ceramiki oraz podział przestrzeni na kąpielową i toaletową mają sprzyjać odpoczynkowi oraz służyć regeneracji sił. Design wkracza do łazienki z Villeroy & Boch i …zostaje tam do teraz!
Jak świat długi i szeroki
Dziś produkty Villeroy & Boch są obecne w ponad 125 krajach świata. Upiększają nie tylko prywatne przestrzenie, lecz również hotele, restauracje i znane instytucje kultury. Terakotowa mozaika zdobi fasadę amsterdamskiego Rijksmuseum, płytki z Mettlach zawitały do moskiewskiego teatru Bolshoi oraz katedry w Kolonii, a nasycone bogactwem Dalekiego Wschodu kolekcje zastawy stołowej – L’Oriental, Etoile du Nord i Côte d’Azur, pokonują wraz z podróżnymi trasę legendarnego Orient-Expressu. Miejscem, gdzie można zapoznać się zarówno z różnorodną ofertą produktową, jak i filozofią firmy, są salony The House of Villeroy & Boch. To ekskluzywne sklepy, w których część przestrzeni została zaaranżowana na wnętrza mieszkalne. Tu każdy poczuje się jak w wymarzonym domu! Nowoczesny salon kąpielowy, funkcjonalna kuchnia, elegancko udekorowane stoły w jadalni – wszystko to może być inspiracją! Villeroy & Boch – od 265 lat w doskonałej formie!
Nadesłał:
konkretpr
|
Komentarze (0)