Kultura, sztuka » Kultura

Wiersze pośmiertne Charlesa Bukowskiego

Wiersze pośmiertne Charlesa Bukowskiego
Zobacz więcej zdjęć »
Do rąk czytelników trafia najnowszy tom, niepublikowanych wcześniej wierszy zmarłego w 1994 roku pisarza-skandalisty - Charlesa BUkowskiego.

Poezja Charlesa Bukowskiego była tak jak jego proza – jedną wielką autobiografią. Do rąk czytelników trafia najnowszy tom, niepublikowanych wcześniej wierszy zmarłego w 1994 roku pisarza-skandalisty. Bukowski zadecydował bowiem, że część jego utworów ukaże się dopiero po jego śmierci. Dotyczy to właśnie wierszy z tomu „Światło błyskawicy za górą” wydanego przez Noir sur Blanc.

Jaki jest Bukowski w tych utworach? Na pewno tak samo bezkompromisowy, nihilistyczny i obrazoburczy jak we wcześniejszych tekstach - opisuje salonkulturalny.pl. Tak samo zachwycający się kobietami, a jednocześnie pogardzający nimi, gustujący w alkoholu, hazardzie i brzydocie świata. Ale zarazem poznajemy nieznaną twarz amerykańskiego poety – człowieka, który coraz więcej czasu spędza w szpitalach i zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego koniec jest bliski. W wierszu „chłodne lato” pisze:

„ale teraz muszę zapłacić za te wszystkie

rozpustne lata:

było ich tak wiele.

termin płatności nadszedł

a oni przyjmują tylko

tę jedną ostatnią

wpłatę.”

Tonacja w „Światło błyskawicy za górą” zmieniła się, lecz przecież nie na tyle, by powiedzieć, że Charles Bukowski w ostatnim okresie życia złagodniał. Raczej zaczynał się godzić z nieuchronnością przemijania: „jestem starym łupem dla młodych/ myśliwych” – napisał w zamykającym zbiór wierszu „jeszcze jeden dzień” – a i ten tytuł jest przecież znamienny.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Adam 2023-04-19 17:46:47

    Wiersze Bukowskiego można poczytać na stronie poezja.net/autor/charles-bukowski


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 14 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »