Dom » Ogrody
Wiosenne przymrozki - jak sobie z nimi radzić?
Ty może i tego nie odczujesz, ale Twoje rośliny w ogrodzie jak najbardziej. Wiosenne przymrozki potrafią niekiedy doprowadzić do całkowitej śmierci rośliny, która przecież przechodzi teraz proces intensywnej wegetacji. Zobacz jak chronić się przed nagłymi spadkami temperatury.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Na przymrozki najbardziej narażone są rośliny, które proces wegetacji rozpoczynają najwcześniej, a więc drzewa sadowe i warzywa (głównie pomidory, papryka, dynia). W przypadku ogrodowych kwiatów, jak róże czy magnolie spadki temperatury mogą prowadzić do powstania widocznych skaz na ich płatkach.
Co jest najważniejsze w ochronie przed negatywnym działaniem przymrozków? Po pierwsze w przemyślany sposób sadzić rośliny. Te rozpoczynające wegetację najwcześniej nie należy umieszczać w zagłębieniach terenu, gdzie siłą rzeczy zimne powietrze gromadzi się najczęściej. Delikatne kwiaty najlepiej uprawiać w sąsiedztwie kamiennych murków lub ścian domu - nagrzana przez dzień powierzchnia oddawać będzie ciepło w nocy, niwelując skutki obniżonej temperatury.
Ważne jest też podlewanie. Wilgotna gleba absorbuje ciepło w ciągu dnia, a wytraca je bardzo wolno, dlatego stanowi najlepszą ochronę dla korzeni.
Najbardziej wrażliwe gatunki roślin warto okrywać specjalnymi osłonami. Na rynku dostępne są agrowłókniny oraz folie bąbelkowe, którymi okrywać można całe grządki czy drzewka. Świeżo posadzone rozsadki należy zabezpieczyć kołpaczkami. Do tego najzupełniej nadadzą się puste plastikowe butelki z odciętym dnem. Pamiętać należy jednak o ich zdejmowaniu na dzień, gdyż pod wpływem promieni słonecznych roślina może się zaparzyć i umrzeć. Pamiętajmy o ochronie roślin, zwłaszcza w okresie późnowiosennym. Odpowiednio pielęgnowane będą cieszyć swoim urokiem i owocami przez całe lato i jesień! Wszystko o uprawie roślin.
Nadesłał:
sanduciorbas
|
Komentarze (0)