Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wkładki ortopedyczne - jak dobrać te właściwe

Indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne wspomagają leczenie niektórych chorób, zapobiegają powstawaniu bolesnych zmian skórnych oraz dzięki utrzymaniu stopy w odpowiedniej pozycji, zwiększają komfort chodzenia.

 Jak wybrać te właściwe aby wspomóc funkcje ruchowe stopy oraz uniknąć możliwych problemów i deformacji?

Stopy pełnią w organizmie człowieka bardzo istotne funkcje. Odpowiadają za lokomocję i utrzymywanie ciężaru ciała. Niestety wiek, niewłaściwy sposób poruszania się oraz stojący tryb życia mogą prowadzić do powstania poważnych dolegliwości. Ich przyczyną jest najczęściej nacisk i znaczne obciążenie oraz choroby, takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Aby je zminimalizować lub spowolnić ich rozwój należy dbać o regularną aktywność fizyczną, mającą na celu wzmocnienie mięśni narządu ruchu, a także odciążyć stopy korzystając  z indywidualnie zaprojektowanych wkładek.
 
Wywiad i diagnostyka stóp

Dopasowanie indywidualnych wkładek jest poprzedzone wywiadem z pacjentem oraz przeprowadzeniem badania palpacyjnego. Polega ono na uzyskaniu przez specjalistę – technika ortopedę lub fizjoterapeutę informacji na temat występującego problemu w obrębie stóp, czasu trwania oraz miejsc szczególnie bolesnych. Następnie przechodzi się do badań na specjalistycznym sprzęcie diagnostycznym.
 
Pierwsze z nich wykonuje się przy pomocy podoskopu, dzięki któremu możliwa jest ocena kształtu, wysklepienia stopy oraz prawidłowości ustawienia stawów skokowych. Do kolejnego badania używa się plantografu – urządzenia pozwalającego ustalić miejsca ułożenia poszczególnej części stopy w fazie jej kontaktu z podłożem oraz wskazanie fragmentów, w których dochodzi do największych przeciążeń. Ostatnie z nich wykorzystuje matę tensometryczną w celu zaznaczenia tych części stopy, którymi pacjent mocniej naciska na podłoże w trakcie stania, chodzenia oraz biegu. tłumaczy Grzegorz Biernat, technik ortopeda i fizjoterapeuta w firmie protetyczno –  ortopedycznej Orto-Pes
 
Wkładki profilaktyczne a ortopedyczne – „na co dzień”

Wkładki można podzielić na dwie grupy – profilaktyczne i ortopedyczne. Zadaniem tych pierwszych jest głównie podpora łuków stopy, bez możliwości ingerencji w jej obecny kształt -odciążenie i podparcie problematycznych miejsc. Wkładki mogą poprawić komfort użytkowania nieodpowiednio dobranego obuwia oraz wesprzeć stopę podczas chodzenia w butach na obcasie. Są więc odpowiednie dla wszystkich, którym zależy na codziennym utrzymaniu swoich stóp w zdrowiu i dobrej kondycji. Wkładki ortopedyczne korygują układ kostny (u dzieci) oraz poprzez eliminację wad stóp, zapobiegają wadom postawy. U dorosłych natomiast niwelują bóle stóp, stawów i kręgosłupa.

Zarówno wkładki profilaktyczne jak i ortopedyczne wykonuje się na potrzeby konkretnej osoby. Poza poprawą komfortu, podporą i odciążeniem, wskazaniem do ich noszenia są również wady stóp, do których zalicza się między innymi: płaskostopie podłużne i poprzeczne, paluch koślawy (haluks), koślawość i szpotawość stępu, stopa wydrążona, czy palce młoteczkowate. Zaleca się raz w roku skontrolować kondycję zdrowotną swoich stóp, a regularne badania powinny wykonywać między innymi osoby z nadwagą oraz te borykające się z zespołem stopy cukrzycowej i reumatoidalnym zapaleniem stawów. 
 
Najbardziej intensywny rozwój stóp dziecka ma miejsce w ciągu pierwszych pięciu lat życia, dlatego ważna jest ich stała obserwacja. Niepokój rodziców powinien wywołać zgłaszany przez dziecko dyskomfort. Dolegliwości mogą przejawiać się w postaci bólu odczuwanego podczas chodzenia w obrębie stóp, stawów skokowych, kolanowych, biodrowych lub rzadziej w kręgosłupie. Objawy, na które należy zwrócić uwagę to również: ułożenie kolan na kształt litery X, chodzenie na palcach lub potykanie się o własne nogi. W takich sytuacjach istotna jest konsultacja z lekarzem ortopedą, który wykona badanie i na podstawie wyników postawi odpowiednią diagnozę.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz może zalecić korzystanie ze specjalistycznych, indywidualnie wykonanych wkładek. Odpowiednio dobrana wkładka rozkłada ciężar ciała dziecka na poszczególne miejsca na stopie korygując podpierające je układy – kostny oraz mięśniowo-wiązadłowy. Należy pamiętać, że w okresie, kiedy kości się jeszcze kształtują, istnieje możliwość określonej korekcji, co może zapobiec rozwojowi takich problemów jak płaskostopie, koślawość kolan, czy kifoza piersiowa. zaznacza technik ortopeda Grzegorz Biernat.

Kolejną grupą ryzyka są pacjenci, u których występuje znaczne przeciążanie kończyn dolnych, osoby wykonujące prace stojące oraz sportowcy. 
 
Powyższy tekst stanowi jedynie fragment obszerniejszego poradnika mówiącego jak dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne. Pełna wersja artykułu, zawierającego przydatne informacje dla sportowców oraz osób borykających się ze stopą cukrzycową znajduje się na blogu pracowni protetyczno - ortopedycznej Orto-Pes. 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Orto-Pes
http://www.ortopes.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »