Dom » Wnętrza

Wnętrza rustykalne

Wnętrza rustykalne
Zobacz więcej zdjęć »
Kwintesencją tego stylu jest prostota i czerpanie inspiracji z natury, a przez to tworzenie we wnętrzu romantycznego klimatu przytulnych i sielskich domostw spoza miast. Jest to styl najlepiej sprawdzający się na dużych powierzchniach. Styl rustykalny jest doskonałym towarzyszem nowoczesności.

Domostwa z malowniczych wiosek - tych zawieszonych gdzieś między czasem a przestrzenią - witają od progu, a właściwie od furtki do zagrody, swoją przytulnością i bajkowym czarem. Aranżacja wnętrza inspirowana wystrojem wiejskiego domu, to definicja stylu rustykalnego. Jego siła polega przede wszystkim na zaklinaniu rzeczywistości, wprowadzaniu do wnętrza magii i nuty „zwyczajnego" życia. Mamy w nim czuć się dobrze, u siebie. Meble, kolorystyka, ozdoby, cały wystrój sprawiają wrażanie jakby to wnętrze pamiętało wieki i pokolenia. To je uszlachetnia. Jednak przez to, że styl ten odwołuje się głównie do natury ( naturalne materiały, a zwłaszcza drewno) jest niewymuszony i bezpretensjonalny, po prostu swojski. A ciepłe i przyjazne wnętrza zapraszają do podróży w nostalgiczną podróż.
Wchodząc do wnętrza rustykalnego uderza nas dominacja drewna. Styl stawia sobie jako priorytet podkreślenie naturalnego piękna drewna. Podłogi, framugi, futryny, ramy okienne, okiennice, drzwi, proste meble, szafki, drzwiczki, schody, wszystko ma być wykonane z drewna, przecieranego, ługowanego lub bejcowanego na kolor lekko różniący się od naturalnego odcienia. Przeważa surowe drewno w jasnych odcieniach. Meble w stylu rustykalnym winny być proste i stylizowane na wiejskie, często o frezowanych krawędziach. Bejcowane mebli na jasny kolor, olejowanie bądź sztucznie postarzanie nadaje meblom swoiste „surowe" wykończenie. W styl ten także idealnie wkomponowują się stylizowane meble metalowe, np. łóżka oraz wiklina i rattan, wprowadzające nastrój wiejskiego ogrodu.
Generalnie wszelkie naturalne materiały są dopełnieniem stylu, a także kompanem dla królującego drewna. Jeśli chodzi o bieliznę domową to mają to być lniane bądź bawełniane bieżniki, obrusy, ściereczki, serwety, zasłonki i firanki. Kuchnie, hole i łazienki świetnie wyglądają, gdy są wykończone kamieniem naturalnym lub płytkami go przypominającymi. W stylu rustykalnym bardzo często w kuchniach pojawiają się tak charakterystyczne murki, w które wstawiane są szafki. Buduje się je z klocków z płyty wiórowej i okłada płytkami ceramicznymi (glazura, terakota) lub wykańcza „na tynk". Na blaty robocze najlepiej nadają się naturalne okładziny, takie jak granit czy marmur.
Meble, drewno i sprzęty stanowią tło dla innych ważnych aktorów tej sztuki, tj. dla bibelotów i dodatków przesadzających o tym, tak ulotnym klimacie. Dlatego wnętrze rustykalne nie obędzie się bez rękodzieła i rzemiosła ludowego. Chodniki, szydełkowe serwetki i firanki, ceramika ( zarówno surowa gliniana jak i ta ozdabiana ludowymi bądź roślinnymi motywami), wielobarwne narzuty, kamionka, fajans, a także stara porcelana to nieodzowne elementy.
W kuchni zaś nie może zabraknąć słojów z przetworami, wieńcy suszonych grzybów, owoców i ziół, czy warkoczy czosnku. Do tego owoce w wiklinowych koszykach, a w wazonach ( mogą to być dekoracyjne słoje lub puste butelki) pełne świeżych lub suszony kwiatów bukiety. W kuchni i łazience mile widziane akcesoria z emaliowanego metalu. Zaś honorowym „obywatelem" salonu koniecznie ma być kominek lub piec kaflowy.
Styl rustykalny kocha kolory. W zależności od tego, którą stronę podąży projektant wnętrza czy jego właściciel, paleta kolorów może skłaniać się ku barwom „ekologicznym" naturalnym, jak wszelkie odcienie beżu i brązu. Inną drogą mogą być barwy żywe, soczyste jak kwiaty i owoce z przydomowego ogrodu. Pięknie w rustykalnych wnętrzach sprawdzają się stonowane pastele, np. na ścianach. Obok rozmytych i lekko rozżółconych błękitów (poświata ropy naftowej) - zielony groszek i odrobina niedojrzałej moreli. Szkło, zastawa, fugi w kuchni czy kanapa w salonie w morskiej zieleni.
Charakterystyczne są ciepłe odcienie, tak jak gdyby wnętrze na zawsze utonęło w sierpniowe, słoneczne, późne popołudnie. Wszelkie naturalne kolory nabierają przy takich odcieniach klasy - brąz drewna, biel ścian, barwy gliny i węgla, a obok odcienie miodu, kukurydzy, szafranu, piasku czy kogla - mogla. A do tego rozkoszne i wszechobecne: szlaczki i rzuciki, kratka vichy, motywy roślinne, drobne paseczki. I wszędzie gra żywiołów - elementów wody, ognia w kominku, ziemi zaklętej w glinie, drewna, metalu...
To, co jest najpiękniejsze w tym stylu to mnogość jego wariantów i odmian. Każdy ma swój własny zestaw skojarzeń ze słowami takimi jak „wakacje", „relaks", „ucieczka na koniec świata", „dzieciństwo", „najbezpieczniejsze miejsce na świecie". Dla jednego będzie to domek w Dolomitach, dla innych hamak na Kubie. Styl rustykalny może zawierać w sobie cechy różnych wariacji - nazwijmy je geograficznymi. Naturalnym jest, że wiejski domek, w jednym z hrabstw Anglii będzie różnił się od tego w Szwajcarii, Austrii czy Niemiec. Inne inspiracje „podróżnicze" to wnętrze w stylu westernowym (drewniana weranda, drzwi a la „saloon"), pueblo - inspirowany domem z wioski meksykańskiej (kaktusy, indiańskie motywy), czy rosyjski (samowary, skóry, ikony, nastrój niczym z kart Gogola, Dostojewskiego...).
Wnętrze stylizowane na górskie lub góralskie także wpisuje się w konwencję stylu rustykalnego. Wnętrze „górskie" może także nawiązywać w swej idei do domku myśliwskiego (elementy jeździeckiego ekwipunku, wypchana zwierzyna, wszechobecny motyw koni i hartów czy dzikich kaczek, na obrusach, filiżankach. itd.). Zaś na nizinach styl rustykalny przybiera formę klasycznego stylu wiejskiego (tu najważniejszym pomieszczeniem jest kuchnia, a w niej długi stół, duży kredens z przeszkleniami, ceramika w kolorach naturalnych czerwono - złote brązy i oczywiście na parapetach okiennych doniczki pełne pelargonii).
Inną bardziej wysublimowaną odmianą tego stylu jest styl dworkowy, nawiązujący do XIX - wiecznych majątków szlacheckich. Jednym z jego wyznaczników jest jednolita stylistyka mebli, materiałów, detali, dominujących kolorów lub powtarzającego się motywu wzoru, okrągły stół, nakryty haftowanym obrusem i koniecznie glazura z motywem „holenderskim". Podłoga kamienna lub terakotowa, na półkach nalewki i miody pitne. Styl rustykalny czasem też wraca do źródeł przybierając ekologiczne szaty, wówczas we wnętrzach królują sznurki, lny, bambus, rattan, a wszystkie meble i detale utrzymane w kolorach naturalnym. Aranżacje i projektowanie wnętrz Kraków.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »