Dom » Wnętrza

Wnętrza wg Tikkurila - przepis na wzór

Wnętrza wg Tikkurila - przepis na wzór
Zobacz więcej zdjęć »
Paski, kraty, cętki, kwiaty. Jest ich mnóstwo, potrafią zachwycić ekspresją, rysunkiem czy zestawieniem barw. Wzory, bo o nich mowa, są jednak kapryśne i wymagają starannie dobranego towarzystwa. Inaczej, stworzą przytłaczający chaos.

Jeśli jednak dobrze się nimi posłużyć, pomogą wykreować indywidualny charakter w każdym wnętrzu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zachować umiar

Po latach 90-tych, kiedy królowały jednobarwne, a raczej bezbarwne i stonowane, minimalistyczne stylizacje, nadeszła pora na wzory i kolory. Był czas bezwzględnej dominacji pasków, zaraz potem zaczęły się reminiscencje z pop-artowych deseni lat 60-tych, potem wciąż modne kwiaty, motywy geometryczne, czy świeżo, ostrożnie jeszcze lansowane malarskie wzory niczym pociągnięcia pędzla, zwane potocznie maziajami. Pomiędzy nimi wciąż aktualne nawiązania etniczne - arabskie, afrykańskie, czy dalekowschodnie we wszystkich możliwych odmianach. W wyborze wzoru można oczywiście kierować się modą, ale nie bezkrytycznie. Wzór, choćby najbardziej trendy, jeśli nie trafi w nasze upodobania, najzwyczajniej nas zmęczy. Dlatego dobra rada dla niewtajemniczonych w arkany aranżacji wnętrz i tych średniozaawansowanych - zachowaj umiar i traktuj wzory jako uzupełnienie jednobarwnych płaszczyzn harmonizujących z kolorystyką wybranego deseniu.

Wzór powinien być dopasowany także do charakteru wnętrza. Jeśli jest ono utrzymane w stylu klasycznym, sprawdzą się kwiaty - przełamią styl w kierunku romantycznym, paski - w bardziej oficjalnym, salonowym wydaniu, czy kraty - nadadzą rys rustykalny. Zaczerpnięte z klasyki wersje wzorów w stonowanych kolorach to bezpieczne rozwiązania dla tradycjonalistów. Bardziej nowocześni miłośnicy klasyki mogą zdecydować się na pewne przetworzenie, celową stylizację wzorów np. nierówną, jakby narysowaną ręcznie kratę, paski w bardzo kontrastowych zestawieniach kolorów, np. róż z intensywną zielenią, błękit z brązem, żółć z szarością lub kwiaty rozrzucone nieregularnie na wybranej ścianie. We wnętrzach zdecydowanie nowoczesnych sprawdzą się motywy geometryczne, uwspółcześnione pop-arty, ale również kojarzone z klasyką paski, czy uproszczone motywy roślinne, które przełamują nieco surowość minimalistycznych form. Umiejętnie zaś wybrany motyw etniczny na ścianie, uzupełniony kilkoma przedmiotami z podróży, może wystylizować nam zupełnie neutralnie urządzone wnętrze.

Trend - mega wzór

W ciągu ostatnich lat pojawiła się wyraźna moda na bardzo duże wzory - roślinne, pałacowe, geometryczne. To celowe przeskalowanie uwspółcześnia z pozoru klasyczne motywy. Trzeba jednak wiedzieć, że skala wzoru powinna odpowiadać wielkości pomieszczeń. Im większy wzór, tym bardziej optycznie zmniejszy on wnętrze. Jeśli marzymy o mega-wzorze np. w niewielkiej sypialni, lepiej zdecydujmy się na pojedynczy motyw na najbardziej wyeksponowanej ścianie. Najpiękniejsza tapeta w wielki deseń położona w małym pokoju nie tylko go przytłoczy, ale sprawi, że będziemy odruchowo odliczać: jedna ściana dwa tulipany, druga trzy i pół ... Duże pomieszczenia, a zwłaszcza te o znacznej wysokości tworzą dobre tło dla dużych wzorów, tu również trzeba zachować umiar. Granica między nonszalancją mega-deseni, a kojarzącym się z nimi kiczem jest bardzo cienka. Lepiej wybrać jedną ścianę lub jej fragment i tam umieścić starannie wysmakowaną kompozycję. Jeśli przesadzimy z ilością zajętych wzorem powierzchni, naturalna skala innych elementów, drobnych mebli, lamp, czy wreszcie nas samych wyda się zupełnie nie na miejscu.

Jak szaleć to z głową

Dla kochających różnorodność intensywnych barw i wyrazistych deseni dużą pokusą będzie łączenie ze sobą wielu wzorów: na ścianach, obiciach mebli, tkaninach i stworzenie dzięki nim bogatego w detale, nasyconego wnętrza. Mieszanie wzorów to jednak zabawa dla zaawansowanych. Najważniejszą zasadą jest, by coś je łączyło. Może motyw np. kolonialny, orientalny czy ludowy, lub stylizacja wzoru np. graficzne uproszczenie, delikatność, czy celowe przerysowanie. Wzory powinny także tworzyć zharmonizowaną kolorystycznie całość. Nie znaczy to wcale, że należy posługiwać się wyłącznie jednym zestawieniem kolorystycznym. Taka zachowawczość może przerodzić się w nudę. Zastosowane w deseniach kolory powinny raczej tworzyć przemyślaną paletę, jakbyśmy wyobrazili sobie płótno stworzone przez dobrego malarza. Pewne dopasowanie kolorów i faktur w przypadku farb zapewni korzystanie z jednego rodzaju produktu. Niezwykle bogatą paletę kolorystyczną zapewnia rodzina farb Optiva, marki Tikkurila. Znajdują się w niej produkty: Optiva 5, Optiva Satin i Optiva 20, różniące się stopniem połysku oraz przeznaczeniem. Z gamy blisko 10.000 barw produktów Optiva możemy wybrać: mocne zestawienia niemal podstawowych kolorów - czerwieni, zieleni, bieli, czerni, żółcieni; zestawienia kolorów ziemi - brązów, odcieni pomarańczowego, stonowanych zieleni; zestawienia „morskie" - turkusy, błękity, granaty, przełamane szarością lub chłodnym beżem; zestawienia inspirowane barwami lasu - butelkowe zielenie z jeżynowymi fioletami i bordo albo bezpieczne zestawienia beżo-bieli skontrastowane antracytem lub czernią.

Pomysłów jest wiele, trzeba tylko odkryć ten najlepszy, własny.

Fot. nr 1 Wybrane motywy wzorów na ścianie i poduszkach harmonizują ze stylem dodatków. Brawo za asymetrię.

Fot. nr 2 Mega-pasy w roli głównej wymagają bardzo starannego wyboru sprzętów. Im mniej tym lepiej.

Fot. nr 3 Intensywne indygo i ciekawie dobrane motywy rustykalne - sposób na niebanalny pokój nastolatka.

Tikkurila to fiński producent farb należący do międzynarodowej Grupy Tikkurila o blisko 150-letniej tradycji w branży. Od 1998 roku na rynku polskim, jako jedna z pierwszych firm rozpoczęła proces tworzenia sieci mieszalni farb, w których możliwa jest realizacja indywidualnych upodobań kolorystycznych nawet najbardziej wymagających klientów. Tikkurila Polska posiada obecnie niemal 1.100 maszyn barwiących w całym kraju - najwięcej w Polsce. Od 2009 roku, nowy system barwienia - AVATINT, który docelowo zapewni możliwość pigmentacji produktów firmy na 10.000 kolorów. Tikkurila Polska oferuje swoim klientom szeroki zakres produktów wewnętrznych (farby ścienne, emalie, lakiery i farby do drewna, tynk dekoracyjny, lazury) oraz zewnętrznych (farby elewacyjne, masy tynkarskie, emalie, farby, impregnaty, oleje i lakiery do drewna). Na świecie marka Tikkurila cieszy się szczególnym zaufaniem profesjonalistów oraz klientów indywidualnych. Znana jest również ze względu na swoje zaangażowanie w szeroko rozumianą działalność proekologiczną oraz ścisłe przestrzeganie norm i dyrektyw obowiązujących w tej dziedzinie. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

publink

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »