Gospodarka » Przemysł

Woda a hydraulika siłowa

To, że różne gałęzie przemysłu szkodliwie oddziałują na środowisko, wiedzą wszyscy. Dlatego coraz częściej poszukuje się takich źródeł energii, które nie stanowiłyby zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz wytwarzały czystą energię.

Jednym z takich rozwiązań jest woda. Dzięki niej może poszerzyć się spectrum działania tych uradzeń, które dotychczas nie mogły być wykorzystywane, ze względu na ryzyko nieszczelności i skażenia środowiska.

Cenne właściwości wody

Woda ma wiele zalet, które mogłyby znaleźć zastosowanie w hydraulice siłowej. Jest niepalna, obojętna dla środowiska i dostępna. Dzięki tym cechom, układy nią zasilane można uznać za nowatorskie.

Ma także dobrą przewodność cieplną w porównaniu z olejami, dlatego jest zastosowanie obniża zapotrzebowanie na moce chłodzące. Inną jej zaletą jest to, że ma niską ściśliwość, przez co układy wodnej hydrauliki siłowej są sztywniejsze. Woda nie jest lepka. Ta cecha wpływa na stabilniejszą pracę systemów hydraulicznych.

Nie zawsze plusy

Woda ma także swoje wady. Brak lepkości może wpływać na przecieki wewnątrz elementów. Inną niedogodnością może być występowanie zjawiska kawitacji. Polega ono na zmianie wody w parę w wyniku zmniejszenie ciśnienia. Jednakże rozwiązano ten problem, kształtując w odpowiedni sposób wewnętrzną konstrukcję elementów.

Należy zwrócić uwagę także na właściwości korozyjne wody. Pociągają one za sobą konieczność używania odpowiednich materiałów, które są na nią odporne, takich jak stal nierdzewna, aluminium anodyzowane czy polimery.

Wiele możliwości

Wodna hydraulika siłowa może znaleźć szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Z powodzeniem może być stosowana w przemyśle spożywczym, branży tekstylnej i papierniczej, a także farmaceutycznej.

W branżach wymagających szczególnej higieny w produkcji żywności doskonale sprawdzają się elementy wodnej hydrauliki siłowej. Za inny przykład może posłużyć wykorzystanie wody w przemyśle elektronicznym, dzięki odpowiednim urządzeniom zasilanym wodą, możliwe jest pokrycie układów specjalną powłoką wykonaną z plastiku.

Kolejną branżą, w której z powodzeniem są stosowane takie układy, jest branża drzewna. Układy chłodzenia, wykorzystane w piłach tarczowych, pozwoliły nie tylko na zmniejszenie zużycia energii, ale także zapylenia oraz dłuższej eksploatacji maszyn.

Hydraulika siłowa wykorzystująca wodę jest także używana w rolnictwie, szczególnie w szklarniach do nawilżania powietrza.

Cena ma znaczenie

Możliwość zastosowania wody w różnych układach hydrauliki siłowej daje większą swobodę działania i wykorzystania jej w tych urządzeniach, które do tej pory zagrażały środowisku.

Jedyną barierą w ich stosowaniu jest wysoki koszt budowy takich elementów, który znacznie przewyższa układy wykorzystujące olej.

Z drugiej strony te koszty mogą się zmniejszyć w przypadku produkcji wielkoseryjnej. Ponadto właściwości wody sprawiają, że maszyny zużywają mniej energii, co również przekłada się na zwrot funduszy zainwestowanych w budowę takich maszyn.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Artykuł powstał we współpracy z firmą HERBRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Hassel Von Hoff

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »