Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Woda na dzień dobry seniora
Woda stanowi ok. 60 proc. masy ciała człowieka. Systematyczne picie wody to naturalny i najzdrowszy sposób nawodnienia organizmu. Jeśli chcemy utrzymać jego równowagę, zapewnić prawidłowe funkcjonowanie narządów i zadbać o dobre samopoczucie, to – niezależnie od naszego wieku - zawsze powinniśmy dbać o optymalne nawodnienie. Skutki odwodnienia mogą być nieprzyjemne - nasze samopoczucie ulega pogorszeniu, słabnie koncentracja, stajemy się apatyczni i znużeni. Wraz z wiekiem skutki odwodnienia mogą być poważniejsze.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Seniorze, pij wodę na zdrowie
W organizmie seniora znajduje się aż 10-15 proc. mniej wody niż w ciele osoby dorosłej[1]. To wynik nieuchronnych zmian zachodzących wraz z wiekiem. U każdego człowieka zmniejsza się udział beztłuszczowej masy ciała, a zwiększa tkanki tłuszczowej. W związku z tym, nawet niewielka utrata płynów może sprawić, że starsza osoba będzie odczuwać objawy odwodnienia, których nie można bagatelizować. Dodatkowo, z wiekiem mechanizm pragnienia przestaje działać poprawnie i nie sygnalizuje postępującego procesu odwodnienia. Gdy połączymy to z powszechnym w starszym wieku ograniczaniem spożycia płynów ze względu na chęć uniknięcia częstych wizyt w toalecie, ryzyko wystąpienia niekorzystnych objawów znacznie rośnie.
Utrzymujący się przez dłuższy czas niedobór płynów w organizmie sprawia, że stan zdrowia seniora może ulec pogorszeniu, a niektóre choroby przewlekłe mogą się rozwinąć lub nasilić. Zdarza się, że w wyniku odwodnienia, dochodzi do zaburzenia pracy nerek. Zbyt mała ilość płynów w organizmie starszej osoby niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krwionośnego, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów i niebezpiecznych zatorów płucnych. Z powodu odwodnienia mogą pojawić się nawet zaburzenia świadomości i problemy z poruszaniem się. Prawidłowe nawodnienie odgrywa istotną rolę w okresie rekonwalescencji i regeneracji po chorobie – dzięki systematycznemu piciu wody, substancje odżywcze są lepiej przyswajane, a osoba starsza szybciej wraca do zdrowia.
Specjaliści radzą seniorom, jak dbać o nawodnienie
Eksperci rekomendują, by do codziennej diety seniora włączyć odpowiednią ilość płynów, pamiętając o tym, że woda powinna stanowić przynajmniej 60-80 proc. tego, co codziennie wypijają1. Specjaliści zachęcają starsze osoby do tego, by spożywały płyny regularnie w ciągu dnia, w mniejszych objętościach, ale częściej, również między posiłkami i w ich trakcie. Przekonują, że warto budować nawyk regularnego picia wody. Pomocne w tym może być zapewnienie stałej dostępności płynów dla osób z utrudnionym poruszaniem się. Można stosować np. niewielkie naczynia z końcówką ułatwiającą picie, aby woda była zawsze w zasięgu ręki1.
Warto pamiętać, że seniorzy, którzy regularnie piją wodę, wspomagają pracę swojego organizmu, a przez to chronią się przed rozwojem chorób. Nie warto narażać się na dodatkowe dolegliwości. Recepta na ich uniknięcie jest prosta: wystarczy jedynie zawsze mieć pod ręką szklankę wody i sięgać po nią przez cały dzień, pijąc małymi łykami.
O programie
„Woda na Start” to program zainicjowany przez Żywiec Zdrój S.A., którego celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem. Program merytorycznie wspierają Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. Działania realizowane w ramach projektu „Woda na Start” obejmują kampanię edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej. Więcej o programie oraz wpływie wody na zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl
[1] Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez osoby w wieku podeszłym., Wiadomości Lekarskie 2014, tom LXVII, nr 2, cz.1, s. 124 - 132.
Nadesłał:
MCConsultants
|
Komentarze (0)