Firma » Finanse

Wózki widłowe finansowanie

Wózki widłowe finansowanie
Zobacz więcej zdjęć »
Czy można pozyskać dotację unijną na leasing? O czym przedsiębiorca powinien wiedzieć za nim się zdecyduje na finansowanie środków trwałych z dotacji unijnych.

W większości działań (konkursów), w którym można pozyskać dotację dla firm, możliwe jest finansowanie leasingiem zakupu środków trwałych w tym wózków widłowych. Musi on być jednak, kosztem kwalifikowanym. W większości przypadków zakup wszelkich maszyn i urządzeń, o ile mają one związek z prowadzoną lub rozwijaną działalnością firmy, jest uznawany za koszt kwalifikowany.

O czym warto wiedzieć decydując się na leasing

Środek trwały, w tym wypadku wózek widłowy, który jest leasingowany musi po zakończeniu okresu leasingu, przejść na własność firmy, której przyznana została dotacja. Powinno to być zawarte w umowie. Wynika to z faktu, iż w przypadku dotacji unijnych dla przedsiębiorstw po zrealizowaniu inwestycji, następuje tzw. okres trwałości projektu (zazwyczaj jest to od 3 do 5 lat).

W uproszczeniu jest to okres, w którym przedsiębiorstwo powinno działać na rynku, a zakupionych za pieniądze unijne środków trwałych nie może sprzedać. Okres ten liczy się od momentu zakończenia realizacji projektu, jednak w przypadku leasingu, liczy się on dopiero od momentu, w którym przedsiębiorstwo stanie się prawnym właścicielem leasingowanego środka, w tym wypadku wózka widłowego.

Jeżeli leasing maszyny będzie trwał np. 3 lata i dopiero po tym okresie maszyna stanie się już formalnie własnością danego przedsiębiorstwa, rozpocznie się okres trwałości projektu, który potrwa kolejne 3 lub 5 lat.
W przypadku leasingu, refundacji polegają tylko zapłacone już raty leasingowe. Jeśli więc maszyna kosztuje 100 tys. zł netto, poziom dofinansowania to 50%, czyli dotacja normalnie wyniosła by 50 tys. zł, to w przypadku leasingu nie dostaniemy od razu tych pieniędzy. Będą one stopniowo wypłacane w transzach (np., co 6 miesięcy), po zapłaceniu przez firmę kolejnych rat leasingowych.

Przy pomocy dotacji nie można współfinansować wszelkich dodatkowych kosztów związanych z leasingiem, takich jak:

• Marża leasingodawcy,
• Koszty spłaty odsetek,
• Koszty ogólne,
• Opłaty związane z ubezpieczeniem,
• Podatek.

Wyżej wymienione koszty stanowią - posługując się terminologią dotacji unijnych - tzw. koszty niekwalifikowane.
Dlatego też, biorąc pod uwagę powyższe niedogodności, należy się poważnie zastanowić czy wózki widłowe (lubi inne maszyny) w leasingu, warto finansować dotacją unijną.
Zdecydowana większość firm, które starają się o dotację, decyduje się jednak na skorzystanie z kredytów bankowych, które często jest łatwiej pozyskać w momencie, gdy firmie została już przyznana dotacja (wtedy częściowym zabezpieczeniem może być cesja z dotacji).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »