Firma » Biznes

Współpraca nauki z biznesem - Grupa KAN obejmie patronatem nowy kierunek nauczania

Współpraca nauki z biznesem - Grupa KAN obejmie patronatem nowy kierunek nauczania
Zobacz więcej zdjęć »
Na rynku brakuje fachowców – alarmuje branża spawalnicza. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku powstaje nowa klasa, kształcąca techników spawalnictwa. Rekrutacja już trwa.

W gronie najbardziej poszukiwanych pracowników w województwie podlaskim prym wiodą spawacze z uprawnieniami. Pracodawcy poszukują na rynku techników spawalnictwa z wiedzą i praktycznym doświadczeniem. Temu wyzwaniu chce sprostać Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

  – Jako szkoła jesteśmy strategicznym członkiem białostockiego Klastra Obróbki Metali, współpracujemy z wieloma firmami z tej branży i z naszych obserwacji wynika, że na podlaskim rynku pracy istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na spawaczy – opowiada Krzysztof Czerech, zastępca dyrektora ds. Centrum kształcenia zawodowego. – Postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, przeszliśmy całą procedurę wdrożenia nowego kierunku, mamy wszelkie zgody i po otrzymaniu pozytywnej rekomendacji pracodawców, napisaliśmy własny, autorski program nauczania tego zawodu.

 Nowy kierunek ma ruszyć we wrześniu, a szansę na naukę zawodu będzie miało 29 uczniów. Oficjalny nabór już się rozpoczął. Absolwenci szkół podstawowych już teraz mogą składać dokumenty i brać udział w postępowaniu rekrutacyjnym.


Ze wsparciem pracodawcy

W nauce zawodu ważne jest łączenie teorii z praktyką, czyli kształcenie z elementami sytemu dualnego - dlatego szkoła nawiązuje współpracę z lokalnymi pracodawcami. Grupa KAN z centralą w Białymstoku - uznany w Polsce i na świecie producent i dostawca systemów instalacyjnych, obejmie patronatem tworzącą się klasę. Dzięki partnerstwu szkoły z biznesem, w ramach zajęć praktycznych w halach produkcyjnych KAN, uczniowie będą mogli poznać nowoczesne maszyny, urządzenia i narzędzia oraz techniki spawalnicze, stosowane w procesach produkcyjnych. Praktyczne umiejętności będą im przekazywać spawacze z wieloletnim stażem – pracownicy KAN. Dzięki tak przeprowadzonym zajęciom praktycznym, w rzeczywistych warunkach pracy, absolwenci szkoły będą w pełni gotowi do pracy w tym zawodzie.

Jako przyszły patron kierunku nauczania, Grupa KAN rozważa także różne dodatkowe formy wsparcia uczniów – od dofinansowania kursów zawodowych, finansowania stypendiów, po wyposażenie uczniów w zestawy ubrań roboczych. Starsze klasy będą miały możliwość odbycia praktyk wakacyjnych w KAN, a najlepsi uczniowie otrzymają gwarancję zatrudnienia po zakończeniu pięcioletniej nauki.
- Zawód technika spawalnictwa ma przyszłość - już teraz stale rozbudowujemy zespół, zatrudniając spawaczy w naszej centrali w Kleosinie
mówi Agata Tworkowska, dyrektor HR rynku polskiego w KAN.Cenimy inicjatywę Zespołu Szkół Mechanicznych i chcemy ją aktywnie wspierać. Tymczasem w województwie podlaskim nie ma szkół, kształcących takich specjalistów (najbliższa jest w Ostródzie). Powstanie kierunku nauczania „Technik spawalnictwa” jest więc bardzo pożądane, bo deficyt kadr w tym fachu na Podlasiu będzie rósł.

 

Rozwojowy zawód

Szkoła ma znakomite warunki do nauki zawodu – pracownie wyposażone w profesjonalny sprzęt i stanowiska dla spawaczy, a także odpowiednio przygotowaną kadrę z uprawnieniami. Podczas pięcioletniej nauki uczniowie nabędą niezbędne umiejętności spawania różnymi metodami, obejmujące zakres kursów spawalniczych.

- Warto dodać, że jest to zawód bardzo dobrze wynagradzany i rozwojowy – nie tylko, jeśli chodzi o nowe procesy spajania, ale też innowacyjne technologie, takie jak np. roboty spawalnicze – zachęca Krzysztof Czerech. -  Po ukończeniu szkoły nie ma problemu ze znalezieniem atrakcyjnej pracy. Można również kontynuować naukę na uczelniach technicznych.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marzenas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »