Gospodarka » Chemia

Współpraca podstawą Przemysłu 4.0

Współpraca podstawą Przemysłu 4.0
Zobacz więcej zdjęć »
Koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej, dotycząca wdrażania rozwiązań wspierających cyfryzację oraz automatyzację produkcji, jest wykorzystywana i pozytywnie oceniana przez europejskich przedstawicieli branży produkcyjnej.

Jak pokazują wyniki raportu „Odkrywanie Przemysłu 4.0” opracowanego przez Shell Lubricants, aż 84% badanych przewiduje, że innowacyjne rozwiązania zapewnią ich firmom znaczne oszczędności. Eksperci olejowi Shell podkreślają jednak, że efektywne wdrażanie idei Przemysłu 4.0 wymaga współpracy i dzielenia się wiedzą.

 

Nowe możliwości i wyzwania

Obecnie aż 86% europejskich producentów wykorzystuje co najmniej jedną technologię zgodną z koncepcją Przemysłu 4.0. Przeważają rozwiązania oparte na czujnikach (46%) i przechowywaniu danych w chmurze (37%). Mniej powszechne są takie innowacje, jak robotyka (26%) czy sztuczna inteligencja (21%). Ponad połowa respondentów (54%) od nowoczesnych rozwiązań oczekuje przede wszystkim korzyści w postaci zwiększonej wydajności sprzętu. Mimo to branża przemysłowa pozostaje nieufna w stosunku do czwartej rewolucji przemysłowej – 57% badanych uważa, że technologie zmieniają się zbyt szybko, a 65% nie chce inwestować w nowe urządzenia, jeżeli obecne wciąż działają. Producentów niepokoi także wpływ nowych rozwiązań na całkowity koszt użytkowania (TCO). Ponad połowa firm (58%) spodziewa się wzrostu TCO wskutek wdrożenia Przemysłu 4.0 – według nich wiąże się to z dużymi inwestycjami opłacanymi „z góry” oraz wzrostem kosztów konserwacji.

 

„Jak wynika z badania Shell Lubricants, do poważnych problemów, z którymi zmagają się producenci, należą niewystarczająca wiedza na temat koncepcji Przemysłu 4.0 oraz brak wsparcia ze strony zaufanych ekspertów zewnętrznych (61%). Niepokoją ich także trudności związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników w zakresie użytkowania nowych technologii (57%). Shell Lubricants chce to zmienić i pomóc producentom w pokonaniu tych przeszkód’’ – powiedział Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.

 

Oleje i smary siłą napędową czwartej rewolucji przemysłowej

„Aby przedsiębiorstwa mogły zmaksymalizować zyski z inwestycji w nowoczesne maszyny i urządzenia, kluczowe są skuteczne praktyki konserwacyjne. Warto zauważyć, że choć aż 93% badanych przyznało, że wprowadzenie innowacyjnych technologii będzie miało wpływ na wybór środków smarnych, to tylko 41% ma poczucie, że trzeba będzie poświęcić więcej uwagi kwestii ochrony urządzeń, a jedynie 42% skupiłoby się bardziej na jakości kupowanych olejów i smarów. Jest to obszar, który wymaga poprawy, ponieważ błędy w zakresie gospodarki olejowej spowalniają rozwój firm oraz wdrożenie idei Przemysłu 4.0” – powiedział Robert Gałkowski.

 

Optymalizacja gospodarki smarowniczej może mieć znaczący wpływ na zwiększenie żywotności komponentów i wydajności urządzeń, redukcję nieplanowanych przestojów, a także zmniejszenie całkowitego kosztu użytkowania (TCO). Wsparcie ekspertów zewnętrznych jest ważne dla firm, którym zależy na usprawnieniu praktyk w zakresie konserwacji sprzętu – aż 78% badanych użytkowników nowych technologii planuje skorzystać z pomocy dostawcy środków smarnych.

 

„W Shell Lubricants jesteśmy szczególnie dumni z bliskiej współpracy z naszymi klientami przy doskonaleniu praktyk w zakresie konserwacji maszyn i urządzeń oraz zwiększaniu ich przewagi konkurencyjnej. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, a także uświadamianie przedsiębiorców o konieczności włączenia się w proces przekształcenia technologicznego jest fundamentem udanej transformacji do Przemysłu 4.0. W wyniku braku wsparcia ekspertów zewnętrznych firmy mogą przegapić obszary z potencjałem do optymalizacji i oszczędności” – powiedział Robert Gałkowski.

 

Shell oferuje szereg profesjonalnych usług technicznych, które mają na celu pomaganie klientom w podnoszeniu kwalifikacji ich pracowników oraz we wdrażaniu skutecznej gospodarki olejowej. Dobrym przykładem jest Shell LubeAnalyst – najnowocześniejsza metoda monitorowania stanu środków smarnych stosowanych w maszynach oraz urządzeniach przemysłowych, dzięki której można ocenić stan oleju lub smaru, określić potencjalne problemy i dokonać porównania wydajności sprzętu – czy Shell LubeAdvisor, czyli usługa doradcza zaprojektowana z myślą o firmach, które dążą do osiągnięcia znaczących korzyści poprzez zwiększenie wydajności oraz ograniczenie przestojów. Obejmuje przeprowadzenie audytu oraz stałe wsparcie doświadczonych ekspertów technicznych Shell w efektywnym zarządzaniu całym cyklem użytkowania środków smarnych – od zakupu, przez przechowywanie i użytkowanie, po utylizację.

 

O BADANIU

Badanie „Odkrywanie Przemysłu 4.0” zostało zlecone przez Shell Lubricants i przeprowadzone przez firmę badawczą Edelman Intelligence, powstało na podstawie 400 rozmów przeprowadzonych z pracownikami sektora produkcyjnego, którzy kupili, mieli wpływ na zakup lub używali środków smarnych w ramach wykonywanej pracy na terenie 8 europejskich krajów (Francji, Włoch, Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji, Holandii, Hiszpanii). Prace w terenie przeprowadzono w dwóch turach: pierwsza (obejmująca Niemcy i Wielką Brytanię) odbyła się między marcem a majem 2018 r., druga (obejmująca Francję, Włochy, Polskę, Hiszpanię, Holandię i Turcję) w listopadzie i grudniu 2018 r.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »