Dom » Wnętrza

Wybieramy kominek ekologiczny

Wybieramy kominek ekologiczny
Zobacz więcej zdjęć »
W dobie większej dbałości o środowisko naturalne, coraz częściej wybieramy produkty ekologiczne, przyjazne naturze urządzenia czy tworzywa. Również w branży kominkowej pojawiły się rozwiązania, które nie szkodzą przyrodzie – kominki ekologiczne.

Na rynku można znaleźć wielu producentów, oferujących takie produkty - jak wybrać bezpieczny, praktyczny i piękny eko kominek? O zaletach kominków ekologicznych można mówić bez końca - niwelują wady tradycyjnych kominków i posiadają własne atuty.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Większość producentów chwali się tym, że ich produkty nie dymią i nie potrzebują drewna, są czyste w spalaniu oraz dają naturalny efekt ognia. Wśród eko kominków można wymienić kominki na m.in.: gaz, prąd i płynne paliwa. Które są najlepsze?

Kominki elektryczne

Kominki na prąd nazywa się ekologicznymi, gdyż nie wymagają drewna, są bezdymne oraz bezwonne i nie potrzebują podłączenia do systemu kominowego. Zwykle są to urządzenia przypominające kominek, które w palenisku posiadają podświetlane imitacje polan lub bryłek węgla (sztuczny żar). Ogień w takim kominku nie jest prawdziwy - płomyki to poruszające się, świetliste tasiemki. Kominki elektryczne grzeją i dają światło, ale są tylko częściowo mobilne - wymagają podłączenia do uziemionego gniazdka z prądem.

Warto pamiętać, że ceny energii elektrycznej nie są niskie a częste korzystanie z kominka na pewno wpłynie na wysokość rachunków za prąd. Poza tym kominka nie można swobodnie przestawiać a niektóre urządzenia nie stwarzają nawet w części naturalnego efektu ognia.

Kominki gazowe

Kominki gazowe czasami również zalicza się do produktów ekologicznych, gdyż nie wymagają drewna w procesie spalania, nie pozostawiają popiołu ani sadzy. Kominek, który posiada zamkniętą komorę spalania, nie wymaga komina - wystarczy rura odprowadzająca spaliny na zewnątrz. Jeśli kominek ma otwartą komorę, wymagane jest podłączenie do systemu kominowego. Kominki tego typu w procesie spalania, którego wynikiem jest ogień, wymagają gazu a więc również odpowiedniego, stałego przyłącza.

Kominki na gaz potrzebują dość dużego pomieszczenia, w którym są użytkowane, należy dla nich także odpowiednio je przystosować (komin, rura odprowadzająca, system gazowy). To dość kłopotliwe, kosztowne i niepraktyczne, tylko w nielicznych domach przyjął się taki typ kominków.

Kominki na płynne paliwo

Nowoczesne kominki na płynne paliwo również zalicza do grupy rozwiązań ekologicznych, gdyż tak, jak w/w urządzenia nie potrzebują drewna. Dodatkowymi ich atutami jest fakt, że nie dymią, nie zostawiają sadzy i popiołu oraz nie wymagają komina czy specjalnej wentylacji. Takie kominki są mobilne, gdyż pojemnik (zbiornik) na paliwo jest częścią urządzenia, które nie potrzebuje żadnych innych przyłączy, czy systemów zasilania. Ogień w kominku na paliwo jest prawdziwy, ale w pełni bezpieczny dla domowników.

Warto wiedzieć, że paliwem dla tego typu kominków może być np.: ekologiczny bioetanol, pozyskiwany z jednorocznych roślin uprawnych. Takie paliwo jest dostępne, łatwo odnawialne i przyjazne środowisku. Z tego rozwiązania korzysta producent eko kominków, o którym mówi Beata Opic, Administrator Sklepu Internetowego Chantico Fire:

Kominki Chantico Fire to przykład na to, jak w bezpieczny i efektowny sposób wprowadzić do domu kominek bez komina. Dzięki ekologicznemu, płynnemu paliwu Fanola, ogień w kominku jest prawdziwy, ale w pełni bezpieczny, samo zaś urządzenie bezdymne, bezwonne oraz mobilne. Nasze kominki można przenosić z miejsca na miejsce, gdyż nie posiadają stałej instalacji, można je wykorzystać w sesjach aromaterapii lub w celu nawilżenia powietrza parą wodną. Paliwo, z którego korzystamy, posiada wszystkie niezbędne certyfikaty jakości, bezpieczeństwa i zgodności z trendami proekologicznymi, dlatego też produkty Chantico Fire przedstawiamy, jako przyjazne zarówno użytkownikom, jak i środowisku."

Podsumowanie

Wybierając ekologiczny kominek warto pamiętać o kilku aspektach:

  • Kominki należy zamawiać tylko u renomowanych producentów i dystrybutorów.

  • Kupując kominek należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również mobilność, konieczność lub brak konieczności modernizacji mieszkania, typ wymaganego paliwa.

  • Pamiętaj o tym, by sprawdzić, jakie certyfikaty posiada produkt - powinny to być potwierdzenia jakości oraz bezpieczeństwa uznawane w Europie i na świecie, nie tylko w kraju producenta. Urządzenia bez certyfikatów mogą stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego nie inwestuj w takie ryzykowne kominki, mimo ich niskiej ceny.

  • Sprawdź, jaki jest koszt i dostępność paliwa dla kominka - czy jego eksploatacja będzie kosztowna, czy paliwo jest łatwo osiągalne?

  • Upewnij się, czy kominek jest w pełni ekologiczny (bezdymny, bezwonny).

  • Zastanów się, czy ogień w kominku powinien być prawdziwy, czy może to być imitacja, czy urządzenie ma dodatkowe funkcjonalności (grzeje, nawilża powietrze itp.)



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kstryminski

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »