Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wyniki przesiewowych badań słuchu u dzieci z gmin wiejskich w województwie zachodniopomorskim

Wśród ponad 18 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym z województwa zachodniopomorskiego wykryto wady słuchu. Jest to wynik o 2,2 pkt procentowego wyższy niż rezultat badań przeprowadzonych w 2010 roku.

Badania realizowane były od września do grudnia 2015 roku. Program objął 2559 dzieci ze 126 szkół położonych w 49 gminach w województwie zachodniopomorskim. - Badanie jednego dziecka trwa ok. 15 minut, a nasz zespół przebadał setki dzieci z ponad 120 szkół - wyjaśnia dr n. med. Anna Dąbrowska – wojewódzki koordynator Programu, kierownik Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy. - Każde badanie słuchu przeprowadzane jest po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców dziecka, a jego wyniki są zastrzeżone do ich wyłącznej wiadomości. Jest dla nas bardzo ważne aby rodzice dziecka, u którego została zdiagnozowana wada słuchu otrzymali profesjonalną pomoc i wskazówki do dalszego postępowania. – dodaje dr Dąbrowska. 
Problemy ze słuchem zostały wykryte mniej więcej u co piątego dziecka – jest to wynik wyższy od rezultatów badań przeprowadzonych w 2010 r. Wówczas wady słuchu zostały wykryte u co szóstego dziecka.  – Obserwujemy, że coraz więcej dzieci ma problemy ze słuchem. Hałas, który towarzyszy nam na co dzień ma bardzo negatywny wpływ na kształtowanie się słuchu u dziecka, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia jego rozwoju, a nawet izolacji. W latach późniejszych dziecko może doświadczyć problemów w nauce, gdyż reakcja na bodźce zewnętrzne może być u niego zniekształcona. Naszym celem jest przywrócenie dziecka do świata dźwięków i wyrównanie jego szans ze zdrowymi rówieśnikami. Badania przesiewowe pozwalają poznać problem i dotrzeć do dzieci z takimi problemami – mówi prof. dr hab.. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował i przeprowadził szereg programów wczesnego wykrywania, i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci w wieku wczesno-szkolnym. W latach 2007 - 2015 wykonano ponad 430 000 badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
Idea badań przesiewowych słuchu u dzieci promowana jest przez zespół Światowego Centrum Słuchu IFPS nie tylko w Europie, ale także w wielu innych krajach i regionach świata. Szczególnie dotyczy to krajów rozwijających się, charakteryzujących się niższym poziomem rozwoju medycyny i profilaktyki, które najwięcej mogą skorzystać z przekazywanej im przez polskich specjalistów wiedzy, doświadczeń oraz najlepszych praktyk.
Partnerami „Programu badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych zamieszkałych na terenach gmin wiejskich” są: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek – Człowiekowi”. Honorowy patronat nad programem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaś patronat naukowy objął Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »