Kultura, sztuka » Kultura

Wystawa prac jurorów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu

Wystawa prac jurorów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu
Zobacz więcej zdjęć »
Jurorzy Międzynarodowego Biennale Plakatu to wybitne osobowości świata projektowania graficznego. W tym roku w sześcioosobowym składzie sędziowskim znalazło się dwóch Polaków.

5 czerwca 2010 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłoszone zostaną nazwiska laureatów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Zwycięskie plakaty wybrane zostaną przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą wybitni autorzy współczesnej sztuki projektowania graficznego: Cao Fang (Chiny), Alejandro Magallanes (Meksyk), Finn Nygaard (Dania), Marian Oslislo (Polska), Gunter Rambow (Niemcy), Monika Zawadzka (Polska).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Okazją do poznania ich twórczości będzie towarzysząca wystawie głównej prezentacja prac jurorów zorganizowana w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. Wernisaż odbędzie się 4 czerwca 2010 r. o g. 18.00. Wystawę jurorów będzie można oglądać do 19 czerwca 2010 r.

Odbywające się niezmiennie od 1966 roku Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszym na świecie przeglądem twórczości plakatowej artystów różnych krajów. Jednym z założeń konkursu jest konfrontacja najlepszych osiągnięć w plakacie i ukazanie form oraz środków wyrazu, jakie stosowane są przez artystów uprawiających tę dziedzinę sztuki na całym świecie. W wyniku porównania nadesłanych prac jurorzy wybierają najlepsze plakaty w określonych kategoriach. W każdej edycji konkursu jury powoływane jest z grona osób, które w danym czasie uznawane są za autorytety w dziedzinie plakatu. W tym roku w sześcioosobowej grupie jurorów znalazły się aż dwa polskie nazwiska: Marian Oslislo i Monika Zawadzki.

Marian Oslislo jest grafikiem i projektantem. Specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej (plakat, znak graficzny). Ukończył Wydział Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2005 r. jest rektorem ASP w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Nowych Mediów. Plakaty, projekty wydawnicze oraz grafiki jego autorstwa były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował plakaty i grafiki na Biennale w Lahti, Toyamie, Moskwie, Brnie, Warszawie, Sofii, Krakowie oraz na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Bratysławie, Ninbo (Chiny), Lublianie, Pradze, Ogakhi, Berlinie, Brukseli, Essen, Ostrawie, DeKalb (USA), Warszawie, Katowicach, Krakowie i Zabrzu.

Pod koniec lat osiemdziesiątych związany z niezależnym ruchem artystycznym w Polsce.
W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych projektował plakaty dla galerii „Zderzak" w Krakowie. W 1993 r. założył studio graficzne „M-Studio", które prowadzi do dziś.

Monika Zawadzki to artystka wizualna. Realizuje projekty na granicy sztuki i socjologii wykorzystując w tym celu symbole graficzne. Współpracuje z magazynami kulturalnymi: DIK FAGAZINE i K MAG.

Jej twórczość była wielokrotnie prezentowana podczas wystaw indywidualnych m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, dwukrotnie w TR Warszawa oraz w Spółdzielni Goldex Poldex. W 2007 została zaproszona do indywidualnej prezentacji grafik podczas „Colophon" International Magazine Symposium w Luksemburgu. Ponadto wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych prezentujących projektowanie graficzne i plakat (m.in. „Young Creative Poland", London Design Festival, 2009; „...i druk stworzył kobietę", Muzeum Plakatu w Wilanowie, 2009). W 2005 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostali członkowie jury 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu to:

Cao Fang jest profesorem w Nankińskim Instytucie Sztuki, wykładowczynią projektowania graficznego, członkinią Chińskiego Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików AGI. Na swoim koncie ma ponad sto publikacji w czołowych magazynach i czasopismach. Znaki firmowe, książki i plakaty projektowała m.in. dla chińskiego wydawnictwa „Commercial Press", chińskiego obserwatorium astronomicznego na Górze Purpurowej, 6 Chińskiego Festiwalu Sztuki.

Jest autorką ponad 30 artykułów (m.in. „Strategie projektowania wizualnych paradoksów" , „Tworzenie wizualnych obrazów a kulturowe obrazy kobiet w reklamie"). W latach 1999-2005 opublikowała wiele książek, w tym „Projektowe zasady wizualnej komunikacji" oraz „Sztuka chińskich znaków pisarskich dla współczesnego projektanta".

Alejandro Magallanes studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Meksyku. Zajmuje się sprawami kulturowymi i społecznymi, sztuką edytorską i projektowaniem plakatów, animacją i ilustracją... Napisał sześć książek dla dzieci. Stworzył wiele plakatów, książek, filmów animowanych i znaków firmowych. Za plakaty i książki otrzymał nagrody na kilku konkursach dla projektantów. Od roku 2004 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików AGI. Laureat 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu (2004) - Srebrny Medal za plakat "Ciudad Juarez, Meksyk. 300 zamordowanych kobiet"

Gunter Rambow, laureat imponującej liczby najbardziej prestiżowych nagród na światowych przeglądach plakatu. Między innymi otrzymał Brązowy, Złoty i Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1968, 1980 i 1990; dwukrotnie Główną Nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Zaproszonego w Fort Collins, Colorado w 1979 i 1985; Złoty i Brązowy Medal Toulouse-Lautreca na 4 Triennale, Essen 1984; Grand Prix i 1 Nagroda na Biennale Plakatu w Lahti 1985 i 1991; Nagroda Krytyki na Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie w 1986; 2 Nagroda i wyróżnienie na Europejskim Triennale Plakatu Politycznego w Mons w Belgii w 1989; dwukrotnie 1 Nagrodę na Festiwalu Plakatu w Chaumont w 1990 i 1999 oraz Nagrodę Specjalną Icogrady w 2007; Brązowy i Srebrny Medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w 2000 i 2003.

Nygaard Finn, autor plakatów, ilustracji, projektów graficznych, strategii identyfikacji wizualnej dla firm. W sprawach koloru doradzał koncernom duńskim i międzynarodowym. Stworzył ponad 300 plakatów, z których wiele wyróżniono nagrodami. W swoim dorobku ma kilka indywidualnych wystaw projektów, ilustracji, plakatów i murali... Owoce jego pracy pokazywano na całym świecie, wystawiano w światowych galeriach i muzeach. Począwszy od lat 80-tych Finn Nygaard brał udział - jako uczestnik, bądź jeden z jurorów - w najważniejszych międzynarodowych wystawach plakatu.

Finn Nygaard jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików AGI oraz Stowarzyszenia Duńskich Projektantów MDD.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »