Kultura, sztuka » Kultura

Wystawa prac jurorów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu

Wystawa prac jurorów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu
Zobacz więcej zdjęć »
Jurorzy Międzynarodowego Biennale Plakatu to wybitne osobowości świata projektowania graficznego. W tym roku w sześcioosobowym składzie sędziowskim znalazło się dwóch Polaków.

5 czerwca 2010 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie ogłoszone zostaną nazwiska laureatów 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu. Zwycięskie plakaty wybrane zostaną przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą wybitni autorzy współczesnej sztuki projektowania graficznego: Cao Fang (Chiny), Alejandro Magallanes (Meksyk), Finn Nygaard (Dania), Marian Oslislo (Polska), Gunter Rambow (Niemcy), Monika Zawadzka (Polska).


Okazją do poznania ich twórczości będzie towarzysząca wystawie głównej prezentacja prac jurorów zorganizowana w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5. Wernisaż odbędzie się 4 czerwca 2010 r. o g. 18.00. Wystawę jurorów będzie można oglądać do 19 czerwca 2010 r.

Odbywające się niezmiennie od 1966 roku Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszym na świecie przeglądem twórczości plakatowej artystów różnych krajów. Jednym z założeń konkursu jest konfrontacja najlepszych osiągnięć w plakacie i ukazanie form oraz środków wyrazu, jakie stosowane są przez artystów uprawiających tę dziedzinę sztuki na całym świecie. W wyniku porównania nadesłanych prac jurorzy wybierają najlepsze plakaty w określonych kategoriach. W każdej edycji konkursu jury powoływane jest z grona osób, które w danym czasie uznawane są za autorytety w dziedzinie plakatu. W tym roku w sześcioosobowej grupie jurorów znalazły się aż dwa polskie nazwiska: Marian Oslislo i Monika Zawadzki.

Marian Oslislo jest grafikiem i projektantem. Specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej (plakat, znak graficzny). Ukończył Wydział Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2005 r. jest rektorem ASP w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Nowych Mediów. Plakaty, projekty wydawnicze oraz grafiki jego autorstwa były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował plakaty i grafiki na Biennale w Lahti, Toyamie, Moskwie, Brnie, Warszawie, Sofii, Krakowie oraz na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Bratysławie, Ninbo (Chiny), Lublianie, Pradze, Ogakhi, Berlinie, Brukseli, Essen, Ostrawie, DeKalb (USA), Warszawie, Katowicach, Krakowie i Zabrzu.

Pod koniec lat osiemdziesiątych związany z niezależnym ruchem artystycznym w Polsce.
W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych projektował plakaty dla galerii „Zderzak" w Krakowie. W 1993 r. założył studio graficzne „M-Studio", które prowadzi do dziś.

Monika Zawadzki to artystka wizualna. Realizuje projekty na granicy sztuki i socjologii wykorzystując w tym celu symbole graficzne. Współpracuje z magazynami kulturalnymi: DIK FAGAZINE i K MAG.

Jej twórczość była wielokrotnie prezentowana podczas wystaw indywidualnych m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, dwukrotnie w TR Warszawa oraz w Spółdzielni Goldex Poldex. W 2007 została zaproszona do indywidualnej prezentacji grafik podczas „Colophon" International Magazine Symposium w Luksemburgu. Ponadto wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych prezentujących projektowanie graficzne i plakat (m.in. „Young Creative Poland", London Design Festival, 2009; „...i druk stworzył kobietę", Muzeum Plakatu w Wilanowie, 2009). W 2005 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostali członkowie jury 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu to:

Cao Fang jest profesorem w Nankińskim Instytucie Sztuki, wykładowczynią projektowania graficznego, członkinią Chińskiego Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików AGI. Na swoim koncie ma ponad sto publikacji w czołowych magazynach i czasopismach. Znaki firmowe, książki i plakaty projektowała m.in. dla chińskiego wydawnictwa „Commercial Press", chińskiego obserwatorium astronomicznego na Górze Purpurowej, 6 Chińskiego Festiwalu Sztuki.

Jest autorką ponad 30 artykułów (m.in. „Strategie projektowania wizualnych paradoksów" , „Tworzenie wizualnych obrazów a kulturowe obrazy kobiet w reklamie"). W latach 1999-2005 opublikowała wiele książek, w tym „Projektowe zasady wizualnej komunikacji" oraz „Sztuka chińskich znaków pisarskich dla współczesnego projektanta".

Alejandro Magallanes studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych w Meksyku. Zajmuje się sprawami kulturowymi i społecznymi, sztuką edytorską i projektowaniem plakatów, animacją i ilustracją... Napisał sześć książek dla dzieci. Stworzył wiele plakatów, książek, filmów animowanych i znaków firmowych. Za plakaty i książki otrzymał nagrody na kilku konkursach dla projektantów. Od roku 2004 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików AGI. Laureat 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu (2004) - Srebrny Medal za plakat "Ciudad Juarez, Meksyk. 300 zamordowanych kobiet"

Gunter Rambow, laureat imponującej liczby najbardziej prestiżowych nagród na światowych przeglądach plakatu. Między innymi otrzymał Brązowy, Złoty i Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie w 1968, 1980 i 1990; dwukrotnie Główną Nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Zaproszonego w Fort Collins, Colorado w 1979 i 1985; Złoty i Brązowy Medal Toulouse-Lautreca na 4 Triennale, Essen 1984; Grand Prix i 1 Nagroda na Biennale Plakatu w Lahti 1985 i 1991; Nagroda Krytyki na Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie w 1986; 2 Nagroda i wyróżnienie na Europejskim Triennale Plakatu Politycznego w Mons w Belgii w 1989; dwukrotnie 1 Nagrodę na Festiwalu Plakatu w Chaumont w 1990 i 1999 oraz Nagrodę Specjalną Icogrady w 2007; Brązowy i Srebrny Medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w 2000 i 2003.

Nygaard Finn, autor plakatów, ilustracji, projektów graficznych, strategii identyfikacji wizualnej dla firm. W sprawach koloru doradzał koncernom duńskim i międzynarodowym. Stworzył ponad 300 plakatów, z których wiele wyróżniono nagrodami. W swoim dorobku ma kilka indywidualnych wystaw projektów, ilustracji, plakatów i murali... Owoce jego pracy pokazywano na całym świecie, wystawiano w światowych galeriach i muzeach. Począwszy od lat 80-tych Finn Nygaard brał udział - jako uczestnik, bądź jeden z jurorów - w najważniejszych międzynarodowych wystawach plakatu.

Finn Nygaard jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików AGI oraz Stowarzyszenia Duńskich Projektantów MDD.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »