Kultura, sztuka » Kultura

Wystawa „Życie – instrukcja obsługi”, czyli plakat w służbie ludzkości

Już od 18 września 2008 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać będzie można prezentację polskiego plakatu społecznego z XX i początku XXI wieku.
 

Firma Konica Minolta, partner wspierający Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na wystawę „Życie - instrukcja obsługi. Plakat społeczny z XX w. i początku XXI w." Jak wskazuje tytuł, jej tematyka będzie wyjątkowo szeroka. Pod pojęciem plakatu społecznego kryją się bowiem plakaty antyalkoholowe i antywojenne, plakaty ekologiczne, plakaty ostrzegające przed wypadkami w pracy czy plakaty propagujące zdrowy tryb życia. Na wystawie znajdą się  dzieła sprzed II wojny światowej (np. Bronisława Linke czy Tadeusza Gronowskiego), plakaty z epoki stalinizmu (niektóre autorstwa wybitnych plastyków), plakaty BHP z czasów „realnego socjalizmu" (jak choćby Macieja Urbańca), jak również te współczesne, ostrzegające przed AIDS czy katastrofą ekologiczną.


Wystawa „Życie - instrukcja obsługi" opowiadać będzie historię człowieka, ukazaną poprzez hasła i obrazy z plakatów społecznych - od ostrzeżeń przed paleniem w ciąży, poprzez zachęcanie matek do karmienia piersią i nawoływania do pomocy szkołom, aż po plakaty pokazujące pogodną starość ubezpieczonych obywateli. „Wystawa ma za zadanie nie tyle dostarczyć odpowiedzi, co zebrać materiały do własnych przemyśleń na temat charakteru i specyficznych cech tzw. sztuki zaangażowanej", mówi Rafał Nowakowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. „Jednocześnie, poza zwróceniem uwagi na wartości estetyczne, naszym zamiarem jest ukazanie propagandy politycznej ukrytej w zabawnych czasem obrazach, oddziaływanie grafiki użytkowej na życie człowieka - od perswazji i propagandy aż do reklamy wizualnej. Zależy nam także na przywołaniu specyficznego klimatu epoki. Chcielibyśmy zaprosić widzów w podróż sentymentalną przez wiek XX, od dwudziestolecia międzywojennego, poprzez czasy PRL, aż do Polski demokratycznej, a zarazem umożliwić wgląd w początki współczesnego świata mediów i reklamy", wyjaśnia Nowakowski.

Wystawa „Życie - instrukcja obsługi" towarzyszy jubileuszowi 40-lecia Muzeum Plakatu. Będzie ją można oglądać w Wilanowie od 18 września do 31 października 2008 r. Firma Konica Minolta zajęła się drukiem materiałów informacyjno - promocyjnych związanych z tym wydarzeniem.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie internetowej http://www.postermuseum.pl/Firma Konica Minolta, partner wspierający Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na wystawę „Życie - instrukcja obsługi. Plakat społeczny z XX w. i początku XXI w." Jak wskazuje tytuł, jej tematyka będzie wyjątkowo szeroka. Pod pojęciem plakatu społecznego kryją się bowiem plakaty antyalkoholowe i antywojenne, plakaty ekologiczne, plakaty ostrzegające przed wypadkami w pracy czy plakaty propagujące zdrowy tryb życia. Na wystawie znajdą się dzieła sprzed II wojny światowej (np. Bronisława Linke czy Tadeusza Gronowskiego), plakaty z epoki stalinizmu (niektóre autorstwa wybitnych plastyków), plakaty BHP z czasów „realnego socjalizmu" (jak choćby Macieja Urbańca), jak również te współczesne, ostrzegające przed AIDS czy katastrofą ekologiczną. Wystawa „Życie - instrukcja obsługi" opowiadać będzie historię człowieka, ukazaną poprzez hasła i obrazy z plakatów społecznych - od ostrzeżeń przed paleniem w ciąży, poprzez zachęcanie matek do karmienia piersią i nawoływania do pomocy szkołom, aż po plakaty pokazujące pogodną starość ubezpieczonych obywateli. „Wystawa ma za zadanie nie tyle dostarczyć odpowiedzi, co zebrać materiały do własnych przemyśleń na temat charakteru i specyficznych cech tzw. sztuki zaangażowanej", mówi Rafał Nowakowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie. „Jednocześnie, poza zwróceniem uwagi na wartości estetyczne, naszym zamiarem jest ukazanie propagandy politycznej ukrytej w zabawnych czasem obrazach, oddziaływanie grafiki użytkowej na życie człowieka - od perswazji i propagandy aż do reklamy wizualnej. Zależy nam także na przywołaniu specyficznego klimatu epoki. Chcielibyśmy zaprosić widzów w podróż sentymentalną przez wiek XX, od dwudziestolecia międzywojennego, poprzez czasy PRL, aż do Polski demokratycznej, a zarazem umożliwić wgląd w początki współczesnego świata mediów i reklamy", wyjaśnia Nowakowski. Wystawa „Życie - instrukcja obsługi" towarzyszy jubileuszowi 40-lecia Muzeum Plakatu. Będzie ją można oglądać w Wilanowie od 18 września do 31 października 2008 r. Firma Konica Minolta zajęła się drukiem materiałów informacyjno - promocyjnych związanych z tym wydarzeniem. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie internetowej www.postermuseum.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »