Rozrywka » Przyroda

Wytrop „myszojelenia” i inne ginące gatunki. Interaktywna ścieżka edukacyjna w Koneserze

Wytrop „myszojelenia” i inne ginące gatunki. Interaktywna ścieżka edukacyjna w Koneserze
Zobacz więcej zdjęć »
Centrum Praskie Koneser, zapraszając do współpracy Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, przygotowało interaktywną ścieżkę edukacyjną „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze”. Dostępna jest od 22 kwietnia – wtedy właśnie obchodzony jest Dzień Ziemi.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Celem ścieżki edukacyjnej „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze” jest zwiększenie świadomości na temat zagrożonych wyginięciem zwierząt i roli ogrodów zoologicznych w ochronie ginących gatunków. 22 kwietnia, w Dzień Ziemi, na placu Konesera pojawi się dwadzieścia tropów zwierząt z Warszawskiego ZOO – przedstawicieli ginących gatunków. Wśród nich będzie można znaleźć tropy kanczyla jawajskiego, czyli sławnego „myszojelenia”, słonia afrykańskiego sawannowego, żyrafy, niedźwiedzia polarnego, geparda, pingwina czy krokodyla. Po odnalezieniu i zeskanowaniu kodów QR, znajdujących się na tropach, wyświetli się szczegółowy opis każdego zwierzęcia. W nagrodę za odkrycie wszystkich tropów uczestnik zabawy otrzyma osobiste podziękowania od słonia Leona – największego warszawiaka i przedstawiciela ginących gatunków.
 
– Budowanie świadomości dotyczącej konieczności ochrony zagrożonych gatunków jest niezwykle ważne. Chroniąc gatunki, dbamy o cały ekosystem, który musi być różnorodny, aby funkcjonował prawidłowo. Istotną rolę odgrywają w tym zakresie ogrody zoologiczne. Warszawskie ZOO ma ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków, z czego blisko 50 jest objętych programem ochrony EEP (Europejskim Programem Ochrony Zwierząt). Misją Ogrodu jest zintegrowana ochrona przyrody, dążąca do zapewnienia trwałości gatunków. Realizację naszej misji opieramy na pięciu filarach: Hodowli, Edukacji, Nauce, Rehabilitacji i Rekreacji – mówi dr Andrzej G. Kruszewicz, Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. 
 
Ścieżka edukacyjna w Centrum Praskim Koneser to jeden ze sposobów, w jaki Warszawskie ZOO edukuje małych i dużych, bowiem warto wiedzieć, że mieszkańcy Warszawskiego ZOO to ambasadorzy ginących gatunków. W różnych miejscach na świecie – całkiem daleko, np. w Afryce, ale też blisko – na Mazowszu, żyją zwierzęta, których liczba w przyrodzie ciągle spada. Niektóre gatunki wręcz wyginęły w środowisku naturalnym i spotkać je można tylko w zoo. To dzięki stabilnej populacji zwierząt rozmnażających się w różnych, oddalonych od siebie, ale ściśle współpracujących ogrodach zoologicznych, możliwe będzie odtwarzanie gatunków, które wyginęły w przyrodzie albo zasilanie dzikich populacji na skraju wymarcia.
 
Ścieżka edukacyjna „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze” współtowarzyszy trwającej wystawie plenerowej „Świat Wilkonia w Koneserze”. W ramach tego wydarzenia można podziwiać prace autorstwa wybitnego rzeźbiarza oraz ilustratora książek dla dzieci i dorosłych, Józefa Wilkonia. Wśród prezentowanych dzieł artysty można znaleźć dziesięć drewnianych rzeźb zwierząt i nie tylko, a także ponad dwadzieścia ilustracji, które pochodzą z takich dzieł jak „Księga dżungli” czy „Blues Nosorożca”. 
 
– Centrum Praskie Koneser to zarówno zagłębie artystyczne, jak i miejsce, w którym można spędzić wartościowy czas w gronie całej rodziny. Zwłaszcza teraz, kiedy w czasie pandemii dostęp do sztuki i edukacji jest ograniczony. To bardzo ważne, by jak najwięcej  przebywać na świeżym powietrzu, aktywnie i pożytecznie – podkreśla Monika Piwońska, Dyrektor Komercyjny Centrum Praskiego Koneser.
 
Wydarzenia „Tropem ginących gatunków. Zwierzęta z Warszawskiego ZOO w Koneserze” i „Świat Wilkonia w Koneserze” odbywają się w otwartej, bezpiecznej przestrzeni placu Konesera i są bezpłatne. W trakcie zwiedzania należy przestrzegać aktualnie obowiązujących norm sanitarnych – zachowywać dystans od innych osób oraz zasłaniać usta i nos.
Więcej szczegółów można znaleźć na: koneser.eu
 
***
 
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Mamaiti. 
 
***

Miejski Ogród Zoologiczny został otwarty dla zwiedzających w 1928 r. i już wówczas był nowoczesną placówką, spełniającą (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służącą nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków pozostaje aktualna.
 
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA). Dzięki temu hodowla zwierząt, prowadzona jest w sieci zrzeszonych ogrodów i może w ten sposób zapewnić swego rodzaju bank żywych genów zwierząt, aby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje.
 
Na powierzchni 40 ha Warszawskiego ZOO eksponowanych jest ponad 12 000 zwierząt, należących do 502 gatunków. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb. Szczególną uwagę warto zwrócić na rezydencję goryli i szympansów, Ptaszarnię z Halą Wolnych Lotów, Hipopotamiarnię czy Akwarium z panoramiczną ekspozycją Amazonii. Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów (na terenie ZOO znajduje się 10 obiektów, które umożliwiają komfortowe zwiedzanie o każdej porze roku). W centrum Ogrodu znajduje się plac zabaw i polana piknikowa. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami czynne przez większą część roku. Pawilony są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W ZOO obowiązuje zakaz palenia tytoniu.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »