Technologie » Internet

Wzbogacona interaktywność – rzeczywistość rozszerzona

Przyzwyczajamy się do innowacyjnych technologii, które są obecne już w naszym codziennym życiu.

Aby obejrzeć film, nie musimy korzystać już tylko z telewizora, aby zapoznać się z książką, nie musimy mieć jej fizycznie w reku. Dziś wystarczy, że mamy smartfon lub tablet i możemy dowoli odtwarzać muzykę, filmy, teksty i gry, możemy je również tworzyć. Nieobce są nam już również ekrany dotykowe. Wszystko to jednak nadal stawia nas w roli obserwatora - rzeczywistość rozszerzona zapewnia nam znacznie więcej doświadczeń. Pozwala m.in. uczestniczyć w świecie, który obserwujemy: kształtować i kreować go.

VR - realność z wartością dodaną

Jedną z największych zalet rzeczywistości rozszerzonej, jest możliwość nakładania warstwy wirtualnej na rzeczywisty otaczający nas świat. Dzięki temu, świat nie zostaje zamieniony na wirtualny, a wzbogacony o bardzo ważne elementy i informacje, które w danej chwili/sytuacji, są nam potrzebne. Dzięki temu, rzeczywistość poszerzona może zostać wykorzystana w lotnictwie, w turystyce, w wojsku, a także w edukacji.

Rzeczywistość rozszerzona - sama nazwa niewiele nam mówi, a dla niektórych jest być może zupełnie obca. Jednak, wiele osób już miało z nią do czynienia, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Przykładem mogą być multimedialne ekrany np. w centrach handlowych, które informują nas, w którym miejscu aktualnie się znajdujemy, albo, w jaki sposób mamy trafić do celu. Z rozszerzoną rzeczywistością można spotkać się również np. na imprezach budowlanych, gdzie wystawcy chcą jak najdokładniej pokazać klientom swoje inwestycje - w tym celu zamawiają aplikacje, które wykorzystują rzeczywistość rozszerzoną.

Obecnie rzeczywistość rozszerzona może być zastosowana w dwóch wersjach: podstawowej oraz zaawansowanej. Z pierwszą mamy do czynienia, kiedy możemy odtwarzać muzykę, filmy czy animacje, po najechaniu na marker (specjalny znacznik), dzięki któremu uruchamia się materiał graficzny. Druga wersja - zaawansowana - pozwala użytkownikowi na interakcję z wygenerowanym obrazem. Grafika 3D, a więc np. postać, może odpowiadać na zadane jej pytania czy też wykonywać wskazane jej gesty lub czynności.

Rzeczywistość rozszerzona -aplikacje

Rzeczywistość rozszerzona staje się coraz popularniejsza. Jej zalety powodują, że wykorzystuje się ją w edukacji, ale też w nauce i technice. Jednak, tylko nieliczne firmy w Polsce podejmują się tworzenia aplikacji AR. Jedną z nich jest 3R SYSTEM, firma, która posiada bardzo bogate doświadczenie w tworzeniu aplikacji oraz gier wykorzystujących wysokiej klasy grafiki 3D.

Gniezno 3D

Jedną z bardzo ciekawych aplikacji wykorzystujących AR, które powstały na naszym rynku, jest Gniezno 3D. Aplikacja ta została stworzona przez wspomnianą już firmę 3R SYSTEM. Jest to historyczna, interaktywna makieta, którą wykorzystuje się wraz z materiałami drukowanymi. Dzięki tej aplikacji, możemy bardzo dokładnie zobaczyć, jak wyglądał gród Gniezno - katedry, chaty, wały, łaźnie - wszystko na wyciągnięcie ręki!

Aplikacja Gniezno 3D ta została po raz pierwszy zaprezentowana podczas Nocy Muzeów w roku 2013 i od tego czasu cieszy się ogromną popularnością!

Aplikacja ta dostępna TU. A prezentację możesz zobaczyć na YouTube!

Wczoraj i dziś"

Wczoraj i dziś" to pierwszy podręcznik, z aplikacją, która wykorzystuje AR. „Wczoraj i dziś" to podręcznik - jak sama nazwa może wskazywać - do nauki historii. Został on stworzony przez wydawnictwo Nowa era oraz firmę 3D SYSTEM, a jego zadaniem jest jak najefektywniejsze nauczenie najmłodszych historii. Rzeczywistość rozszerzona pozwala na bardzo dokładne zapoznanie się przede wszystkim z budowlami zamieszczonymi w podręczniku. Podręcznik ten, wraz z aplikacją, przeznaczony jest dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej. Dzięki niemu lekcje historii są ciekawe, a młodzież może dokładnie zapoznać się z budową piramidy Cheopsa, przenieść się do rzymskiego Koloseum czy zobaczyć siedem cudów świata.Co jest potrzebne, aby korzystać z AR wraz z podręcznikiem? Wystarczy posiadać urządzenie mobilne, na które pobiera się aplikację. Po zainstalowaniu i uruchomieniu jej wystarczy jedynie skierować kamerę urządzenia na konkretną stronę podręcznika.

Jeżeli jesteś ciekaw, jak działa aplikacja z podręcznikiem, zobacz koniecznie film!

Rzeczywistość rozszerzona - wartość, którą warto się zainteresować

Rzeczywistość rozszerzona bez wątpienia jest dużą wartością wniesioną w różne dziedziny naszego życia. dzięki tej technologii, podręczniki do historii, czy do fizyki lub chemii, mogą zyskać zupełnie nowy wymiar - nauka przy pomocy AR jest znacznie efektywniejsza i zachęca młodzież i dzieci do pogłębiania swojej wiedzy. Rzeczywistość rozszerzona wykorzystywana jest również w muzeach, które coraz częściej inwestują w specjalne ekrany oraz kamery.

Jeżeli do tej pory nie korzystałeś nigdy z rzeczywistości poszerzonej, być może warto w końcu sprawdzić tą innowacyjną technologię? Wystarczy posiadać urządzenie mobilne i ściągnąć interesującą aplikację!

Dodatkowe informacje - https://3rstudio.com/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »